خبرهای ضد و نقیض در باره نامزدی محسن رضایی در انتخابات ریاست جمهوری

محسن رضایی حق نشر عکس fars
Image caption آقای رضایی در انتخابات ریاست جمهوری سه سال پیش نیز نامزد انتخابات بود و نسبت به نتایج آن اعتراض داشت اما دو هفته بعد از اعتراضات از پیگیری شکایتش منصرف شد.

در حالی که برخی گزارشها از اعلام آمادگی محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حکایت دارد، سایت شخصی وی نوشته که وی هنوز در این مورد تصمیم نگرفته است.

بنابر گزارش خبرگزاری کار ایران- ایلنا، آقای رضایی در نشستی با کهگیلویه و بویر احمدی های مقیم تهران گفته است: "به طور حتم نامزد یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری خواهم شد."

آقای رضایی تاکید کرده که "حضورم در انتخابات آتی ریاست جمهوری قطعی است و برای پیروزی در انتخابات شرکت خواهم کرد."

اما سایت شخصی آقای رضایی در گزارشی که از این نشست ارائه کرده، از قول وی نوشته است که "انتخابات ریاست جمهوری آینده بسیار مهم است و نسبت به آن نمی توان بی تفاوت بود، اما من هنوز تصمیمی در این باره نگرفته ام و اگر تصمیمی بگیرم اعلام خواهم کرد."

آقای رضایی گفته که "همه کاندیداهای احتمالی اصولگرا و ارزشی که از آنها در محافل عمومی نام برده می شود باید در دولت آینده مشارکت داشته باشند تا یک دولت قوی، کارآمد و ارزشی برای پایان دادن به مشکلات جاری کشور بوجود آید."

اگر آقای رضایی به عنوان نامزد انتخابات معرفی شود، سومین باری خواهد بود که وی خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری می کند. آقای رضایی اولین بار در سال ۱۳۸۴ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد. اما دو روز مانده به انتخابات از نامزدی انصراف داد. او دلیل کناره گیری خود را "جلوگیری از تشتت آرای مردم" در اثر تعدد نامزدها عنوان کرد.

در آن انتخابات هفت نامزد دیگر نیز حضور داشتند که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شد و محمود احمدی نژاد در نهایت بر رقیبش اکبر هاشمی رفسنجانی پیروز شد.

در فاصله سال های ۸۴ تا ۸۸ آقای رضایی تلاش کرد که اصولگرایان منتقد آقای احمدی نژاد را حول محور خود و چند تن دیگر از چهره های شناخته شده جریان اصولگرا، از جمله علی لاریجانی (رئیس فعلی مجلس)، محمدباقر قالیباف (شهردار فعلی تهران) و علی اکبر ولایتی (مشاور آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران) متشکل کند.

آقای رضایی به همراه این افراد به دنبال تشکیل "دولت ائتلافی" بود و تلاش می کرد که یکی از این سه نفر نامزد ریاست جمهوری شوند.

اما با نزدیک شدن به زمان ثبت نام نامزدها، مشخص شد که هیچ یک از این سه نفر قصد کاندیدا شدن در انتخابات ندارند و برای همین هم وقتی آقای رضایی دید طرحش شکست خورده است تصمیم گرفت شخصا و با عنوان "نامزد مستقل" وارد انتخابات شود.

آقای رضایی به انتقاد تند از سیاست های دولت احمدی نژاد پرداخت و هشدار داد که "اگر مسیر فعلی ادامه پیدا کند ما به سمت پرتگاه می رویم."

انصراف از شکایت بعد از اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری

فرمانده پیشین سپاه پاسداران که قدرت و نفوذش بیشتر مربوط به دورانی است که در راس سپاه پاسداران قرار داشت، در انتخابات سال ۱۳۸۸ وارد رقابتی شد که غیر از آقای احمدی نژاد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو نامزد اصلاح طلب نیز در آن حضور داشتند.

بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که در آن آقای احمدی نژاد به عنوان برنده اعلام شد و موجی از اعتراض را به دنبال داشت، ابتدا آقای رضایی همراه آقایان کروبی و موسوی نسبت به نتایج انتخابات اعتراض کرد.

اما کمتر از دو هفته بعد از این که اعتراضان نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری گسترده تر شد، آقای رضایی در نامه ای به شورای نگهبان اعلام کرد که از پیگیری شکایتش در خصوص نحوه شمارش آرا انصراف داده است.

آقای رضایی در نامه ای به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که وضعیت سیاسی- امنیتی و اجتماعی ایران وارد شرایط حساس و تعیین کننده ای شده که از نتایج انتخابات مهمتر است و وظیفه خود می داند که "خود و دیگران را به کنترل وضعیت فعلی ترغیب" کند، چون با خداوند عهد بسته تا "سربازی فداکار برای انقلاب اسلامی، رهبری و مردم" باشد."

بعد از آن در حالی که اعتراضات تا مدتها ادامه داشت، آقای رضایی آن را "خطرناک" دانست و از میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواست که فرصت را از دست ندهند دست از اعتراض بردارند.

اما در پی ادامه اعتراضات و برخورد تند حکومت با معترضان، آقایان موسوی و کروبی نیز تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند و این بازداشت در حالی ادامه دارد که گمانه زنی ها در باره انتخابات ریاست جمهوری سال آینده وارد مرحله تازه ای شده است.

آقای رضایی بعد از شانزده سال فرماندهی سپاه در اوایل دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ از سمتش کناره گیری کرد و به دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و تا امروز سمتش را حفظ کرده است.

از محمدباقر قالیباف شهردار تهران، حسن خمینی نوه آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی، محمدرضا عارف معاون اول محمد خاتمی رئیس جمهور سابق، علی اکبر ولایتی وزیر اسبق خارجه و مشاور فعلی آیت الله خامنه ای رهبر ایران، کمال خرازی وزیر پیشین خارجه، مجید انصاری عضو مجمع روحانیون مبارز، علی لاریجانی رئیس مجلس، حسن روحانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و سعید جلیلی دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران به عنوان دیگر نامزدهای احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران یاد می شود.

مطالب مرتبط