افزایش نگرانی‌ها از شیوع بیشتر تب کریمه کنگو در ایران

حق نشر عکس non
Image caption این کنه می‌تواند ویروس تب کریمه کنگو را از حیوانات به انسان منتقل کند

رسانه‌های ایران از مرگ ۷ نفر در ایران بر اثر ابتلا به تب کریمه کنگو خبر داده‌اند. بیشتر قربانیان در استان‌های شرقی ایران بوده‌اند و گزارش شده است که "وجود این بیماری در ۲۷ استان از ۳۱ استان ایران ثابت شده است".

خبرگزاری مهر در گزارشی در روز یکشنبه، ۲۱ خرداد، به نقل از صادق چینی‌کار، رئیس آزمایشگاه مرجع انستیتو پاستور ایران اعلام کرده است از ابتدای امسال ۲۹ نفر در ایران به تب کریمه کنگو مبتلا شده و ۷ نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

او گفته است که در شرایط کنونی، وجود بیماری تب کریمه کنگو در ۲۷ استان از ۳۱ استان ایران ثابت شده است.

خبرگزاری مهر اضافه کرده است که مسئولان ارشد وزارت بهداشت ایران تاکنون تنها مرگ ۲ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در ایران را تایید کرده‌اند.

تب کریمه کنگو یک بیماری حاد ویروسی است که از طریق حشرات انگلی و تماس با حیوان آلوده به انسان منتقل می‌شود.

این بیماری در مراحل اولیه، علائمی شبیه سرماخوردگی و استخوان درد دارد که در مراحل بعد با تب و خونریزی همراه می‌شود. اختلال در انعقاد خون می‌تواند باعث شود که فرد مبتلا به این بیماری به دلیل خونریزی ریه و عفونت جان خود را از دست بدهد.

به نقل از مسئولان وزارت بهداشت ایران گزارش شده است که در سال گذشته ۸۷ نفر در این کشور به تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند که ۱۵ نفر از آنها درگذشته‌اند. در سال ۱۳۸۹ هم ۱۵۴ مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده است که ۲۶ نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

در هفته‌های گذشته و به دنبال تایید شیوع تب کریمه کنگو در استان‌های شرقی ایران، گزارش شد که این بیماری به تهران رسیده و حال دو نفر از مبتلایان به آن وخیم است.

هرچند در آن زمان، مقامات وزارت بهداشت تاکید کردند که شیوع این بیماری در تهران شایعه است و این بیماران از شهرهای دیگر و برای تشخیص و درمان به تهران منتقل شده‌اند.

ورود دام‌های آلوده از مرزهای شرقی ایران اصلی‌ترین دلیل شیوع تب کریمه کنگو اعلام شده است، هرچند کارشناسان گفته‌اند که سمپاشی چهارپایان می‌تواند مانع انتقال این بیماری شود.

استفاده از دستکش در زمان تماس با گوشت و نگهداری گوشت در فریزر برای ۴۸ ساعت قبل از مصرف، از دیگر روش‌های مقابله با شیوع این بیماری اعلام شده است.

تاکنون درمانی قطعی برای تب کریمه کنگو پیدا نشده است و مداوای بیماران تنها با کنترل عوارض بیماری انجام می‌شود.

مطالب مرتبط