اعتراض به 'لابی‌گری' در انتخاب اعضای کمیسیون‌های مجلس ایران

مجلس حق نشر عکس mehr
Image caption انتخاب اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس نهم با اعتراض‌ها و حاشیه‌هایی همراه بوده است

نحوه انتخاب اعضای کمیسیون‌های تخصصی دوره جدید مجلس ایران، اعتراض‌ برخی نمایندگان را نسبت به آنچه که "لابی‌گری" و انتخاب‌ بر اساس سلیقه نامیده شد، در پی داشت.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، در جلسه علنی امروز یکشنبه ۲۱ خرداد (۱۰ ژوئن) علی لاریجانی، رئیس مجلس با اعتراض نمایندگانی رو به رو شد که از جلسه یک روز پیش با روسای شعب راضی نشده بودند و در جلسه امروز همچنان به روند انتخاب اعضای کمیسیون های تخصصی معترض بودند.

عصر روز شنبه ۲۰ خرداد، جلسه‌ای با شرکت روسای شعب، که مسئولیت بررسی اعتبارنامه‌ها و انتخاب اعضای کمیسیون‌های تخصصی را دارند و به ریاست محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس برای بررسی درخواست نمایندگانی که از عضویت در چهار کمیسیون برنامه و بودجه، امنیت ملی و سیاست خارجی، صنایع و انرژی باز مانده‌بودند، تشکیل شده بود.

ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم بوده است گفت که با وجود این که حتی یک دقیقه هم در جلسات علنی و کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم غیبت نداشته و با داشتن بالاترین درصد رای اما به دلیل "لابیگری" گروهی از نمایندگان از عضویت در کمیسیون اقتصادی حذف شده است.

او خطاب به رئیس مجلس گفت: "نمایندگانی که با روسای شعب لابی کرده بودند و دم آنها را دیده بودند به این کمیسیون (اقتصادی) راه یافتند."

محمد رضا تابش، نماینده اردکان نیز از جمله نمایندگانی بود که در جلسه امروز نسبت به عدم انتخابش در کمیسیون برنامه و بودجه اعتراض کرد و گفت که با داشتن سه دوره سابقه نمایندگی مجلس و اینکه در همه این ۱۲ سال عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بوده است و مدرک دکترا دارد، برای کمیسیون برنامه و بودجه انتخاب نشده است.

رضا عبداللهی، نماینده ماهنشان که دو دوره رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بوده است و در این دوره نیز برای این کمیسیون انتخاب شده است از رئیس مجلس پرسید که چطور برخی افراد با لابی با روسای شعب توانسته‌اند به عضویت این کمیسیون‌ها دربیایند اما افراد با سابقه نتوانسته‌اند.

او با اشاره به اینکه مجلس چه جوابی برای کسانی دارد که پس از ۸ سال حضور در کمیسیون‌های امنیت ملی و برنامه و بودجه اکنون انتخاب نشده‌اند، گفت: "این چه شیوه رعایت امانت و تقوی است؟"

او از رئیس مجلس خواست که با توجه به اختیاراتش از حقوق نمایندگان دفاع کند و خواهان پاسخگویی "روسای خاطی" شعب تصمیم گیرنده شد.

محمد علی‌پور، نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط نیز در تذکری به رئیس مجلس گفت: "قرار بود تخصص از مولفه‌های اصلی برای تعیین اعضای کمیسیون‌ها باشد، اما ما در کمیسیون عمران شاهد آن هستیم که دو یا سه پزشک عضو کمیسیون شده‌اند."

علی لاریجانی، رئیس مجلس در پاسخ به این اعتراض‌ها طرح این مسائل را در صحن علنی مجلس نادرست خواند و گفت: "در شعب، رای‌گیری مخفیانه بوده است و من به عنوان رئیس مجلس نمی‌توانم دخالت مستقیم داشته باشم."

او همچنین با تاکید بر اینکه انتخاب افراد بر اساس سابقه، تخصص و مدرک تحصیلی بوده است، گفت که البته مواردی معدودی هم وجود داشته که باید مورد توجه بیشتر قرار می‌گرفت.

این اعتراض‌ها در حالی مطرح شده است که ترکیب بیشتر اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس تعیین شده است.

کمیسیون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، آموزش و تحقیقات، برنامه و بودجه، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی مجلس، صنایع و معادن، عمران، قضایی و حقوقی و کشاورزی و آب و منابع طبیعی، سیزده کمیسیون‌ تخصصی مجلس هستند.

کمیسیون اصل نود قانون اساسی از دیگر کمیسیون‌های مجلس است که بر اساس اصل نود قانون اساسی این کشور وظیفه رسیدگی به شکایت‌های مربوط به مجلس، قوه مجریه و قوه قضائیه را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط