ایران هماهنگ‌کننده ۱+۵ را به کند کردن روند مذاکرات هسته‌ای متهم کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی باقری (چپ) خانم اشمید (راست) را متهم کرده است که روند مذاکرات هسته‌ای را کند می‌کند

یک هفته مانده به دور آتی مذاکرات هسته‌ای ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ در مسکو، ایران هماهنگ‌کنندگان طرف مقابل را به کند کردن روند و وقفه در مسیر پیشرفت گفت‌وگوها متهم کرده است.

خبرگزاری فارس متن نامه‌ای را که گفته می‌شود علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، خطاب به هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته، منتشر کرده است که در آن خانم اشمید به عدم آمادگی در فراهم کردن مقدمات مذاکرات هسته‌ای آتی متهم شده است.

آقای باقری و خانم اشمید از سوی روسای هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۵ موظف شده‌اند تا هماهنگی لازم را برای برگزاری نشست آتی دو طرف به عمل آورند.

قرار است مذاکرات ایران و ۱+۵ در روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن (۲۹ و ۳۰ خرداد) در مسکو برگزار شود. دور پیشین این گفت‌وگوها در روزهای سوم و چهارم خرداد (۲۳ و ۲۴ ماه مه) در بغداد برگزار شد.

گزارش شده است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم روز چهارشنبه آینده (۱۳ ژوئن) به ایران می‌رود تا درباره مذاکرات پیش رو در مسکو با مقامات ایران گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام وزارت امور خارجه روسیه گفته است که آقای لاوروف در دیدار با مقامات ایران، وضعیت منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از جمله بحران در سوریه را هم بررسی خواهد کرد.

'عدم‌آمادگی'

در نامه آقای باقری آمده است که در دو نشست معاونان در ژنو که پیش از مذاکرات بغداد برگزار شد، ایران "پیشنهادهای مشخصی را هم برای چارچوب گفت‌وگوها و هم برای موضوعاتی که می‌توان در این گفت‌وگوها مورد بحث و تبادل نظر قرار داد، ارائه کرد"، اما خانم اشمید با بیان این که "برای مذاکره به ژنو نیامده‌ام" در این باره وارد گفت‌وگو با طرف ایرانی نشده است.

او اضافه کرده است که به همین دلیل، در دیدار دوجانبه روسای هیات‌های مذاکره‌کننده در بغداد، ایران گفته است که عدم‌آمادگی خانم اشمید "موجب کند شدن روند و وقفه در مسیر پیشرفت گفت‌وگوها شده است و بر همین مبنا، در جلسه نهایی گفت‌وگوهای بغداد تاکید شد که دور آتی گفت‌وگوها در مسکو در صورتی موفق خواهد بود که معاونان و کارشناسان بتوانند برای محورهای پیشنهادی ایران و نیز پیشنهاد ۱+۵ دستور کار مشخصی را آماده کنند."

در نامه آقای باقری خطاب به خانم اشمید آمده است که با وجود پیگیری‌های ایران "شما تاکنون نتوانسته‌اید چنین آمادگی را فراهم کنید."

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اضافه کرده است: "اگر توافق‌های هر دو طرف گفت‌وگو نتواند به طور شایسته در سطح معاونان و کارشناسان پیگیری شود، چه تضمینی برای موفقیت گفت‌وگوهای آتی خواهد بود؟"

او یکبار دیگر تاکید کرده است که ایران "با منطقی روشن و پیشنهادهایی مشخص برای شکل‌گیری گفت‌وگوهایی موفق آمادگی دارد."

بر اساس گزارش‌ها، این نامه آقای باقری در پاسخ به نامه خانم اشمید که بخش‌هایی از متن آن روز جمعه، ۱۹ خرداد (هشتم ژوئن) منتشر شد، ارسال شده است.

خانم اشمید در نامه خود بر ضرورت گفت‌وگوی دو طرف بر سر مسائل ماهوی مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران به منظور رسیدن به "توافقی دوجانبه بر سر گام‌های سازنده، مشخص و اطمینان‌بخشی که فورا قابل اجرا باشند"، تاکید کرده بود.

او همچنین از ارائه پیشنهادی از سوی گروه ۱+۵ خبر داده بود که "از یک طرف به نگرانی‎‌های اصلی درباره فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی ۲۰ درصدی (اورانیوم) می‌پردازد و همزمان، فرصت‌های مهمی را برای همکاری‌های هسته‌ای و همکاری در زمینه‌های دیگر که به نفع ایران است، فراهم می‌کند".

با این حال، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرده بود که ایران در بغداد "برای استقبال از پیشنهاد ارائه شده برای ورود به مذاکرات درباره محتوای این پیشنهاد آماده نبود."

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه گذشته (۱۷ خرداد) گفته بود که خانم اشمید به نامه‌های آقای باقری درباره لزوم برگزاری نشستی در سطح معاونان سرپرست‌های دو هیات مذاکره‌کننده ایران و گروه ۱+۵ برای بررسی دستور کار نشست مسکو پاسخ نداده است.

مطالب مرتبط