وزیر امور خارجه روسیه به تهران می‌رود

حق نشر عکس AP
Image caption آقای لاوروف به جز مذاکرات هسته‌ای پیش رو، درباره بحران در سوریه هم با مقامات ایران مذاکره می‌کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، برای گفت‌وگو درباره مذاکرات هسته‌ای پیش روی ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ پس‌فردا (چهارشنبه، ۲۴ خرداد) راهی تهران می‌شود.

بررسی تحولات منطقه از جمله بحران در سوریه از محورهای اصلی مورد مذاکره در سفر آقای لاوروف اعلام شده، ولی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است که او "توجه ویژه‌ای به تمهیدات و مقدمات" نشست مسکو خواهد داشت.

مسکو نزدیک به یک هفته دیگر در روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن (۲۹ و ۳۰ خرداد) میزبان مذاکره‌کنندگان ایران و گروه ۱+۵ خواهد بود.

مذاکرات پیشین ایران و ۱+۵ در روزهای سوم و چهارم خرداد (۲۳ و ۲۴ ماه مه) در بغداد برگزار شد. کاترین اشتون، سرپرست مذاکره‌کنندگان ۱+۵ بعد از این گفت‌وگوها تصریح کرد که "مشخص شد هر دو طرف مایل به پیشرفت مذاکرات هستیم، ولی تفاوت‌هایی بنیادی در نگرش داریم."

گزارش شده است که دو طرف در بغداد "بر پیشرفت گام به گام مذاکرات" تاکید کرده‌اند.

با این حال، هماهنگ‌کنندگان دو طرف در روزهای گذشته یکدیگر را به کوتاهی در ایجاد هماهنگی‌های لازم و مانع‌تراشی در روند گفت‌وگوها متهم کرده‌اند.

پس از انتشار بخش‌هایی از متن نامه هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون، خطاب به علی باقری، معاون سعید جلیلی، درباره "عدم آمادگی ایران در بغداد برای گفت‌وگوی بیشتر درباره پیشنهادات"، روز گذشته متن نامه آقای باقری خطاب به خانم اشمید منتشر شد که در آن او به "کند کردن روند مذاکرات و وقفه در مسیر پیشرفت گفت‌وگوها" متهم شده است.

وزارت امور خارجه روسیه در آستانه نشست مسکو اظهار امیدواری کرده است که در مذاکرات پیش رو "تمام هیات‌ها از جمله طرف ایرانی، برای گفت‌وگویی سازنده" به روسیه بروند.

مذاکرات 'ناامیدکننده' با آژانس

مذاکره‌کنندگان دو طرف در شرایطی برای نشست آتی آماده می‌شوند که گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته گذشته بدون نتیجه به پایان رسید.

هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده آژانس بعد از گفت‌وگو با مذاکره‌کنندگان ایران گفت که از روند این مذاکرات ناامید شده است.

اما علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس گفت که قرار است دو طرف پیشنهادات یکدیگر را بررسی کنند و مذاکرات در این زمینه ادامه خواهد یافت.

فراهم شدن امکان بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات نظامی پارچین محور اصلی مذاکرات هفته گذشته بود. این آژانس ظن آن دارد که ایران آزمایش‌هایی نظامی مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در این سایت انجام داده و اکنون در حال پاکسازی آثار این آزمایش‌ها باشد.

ایران همواره این اتهام را رد کرده و در آخرین مورد، احمد وحیدی، وزیر دفاع این کشور، امروز دوشنبه ۲۲ خرداد (۱۱ ژوئن)، ادعاها درباره تخریب چند ساختمان و پاکسازی قسمت‌هایی از پارچین را تکذیب کرده است.

او به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: "هدف از ادعای اینگونه بحث‌ها تحت تاثیر قرار دادن فضای مذاکرات ۱+۵ در مسکو است و عملا ادعای آنها واقعیت ندارد."

با نزدیک شدن موعد اجرایی شدن تحریم‌های جدید مصوب اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران، مذاکره‌کنندگان هسته‌ای تحت فشار بیشتری هستند.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران از روز ۲۸ ژوئن و تحریم‌های مصوب اتحادیه اروپا از روز اول ژوئیه امسال اجرایی خواهد شد.

نقش سازنده ایران در اعمال فشار بر سوریه

خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های روسیه گزارش داده است که آقای لاوروف در سفر به تهران، با مقامات ایران درباره وضعیت منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از جمله بحران در سوریه هم گفت‌وگو خواهد کرد.

روسیه پیشنهاد کرده است که میزبان کنفرانسی بین‌المللی با محور تحولات سوریه باشد.

وزیر امور خارجه روسیه بر اهمیت نقش ایران در چنین روندی تاکید کرده و گفته است: "بدون حضور ایران فرصت برای اعمال فشار سازنده به سوریه به طور کامل فراهم نخواهد شد."

آقای لاوروف پیش از این با ابراز نگرانی از وضعیت سوریه اعلام کرده بود که روسیه اجازه نخواهد داد شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده از نیروی نظامی برای حل وفصل اوضاع در سوریه را تصویب کند.

او وضعیت در سوریه را هشداردهنده توصیف کرده بود.

تاکنون نشست‌هایی تحت عنوان "دوستان سوریه" با حضور کشورهای اروپایی، اعضای اتحادیه عرب و نمایندگانی از مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه برگزار شده است، اما در این نشست‌ها نمایندگان ایران، روسیه و چین که از متحدان دولت سوریه خوانده می‌شوند، حضور نداشته‌اند.

مطالب مرتبط