انتقاد عبدالله نوری از برخورد حکومت ایران با منتقدان

حق نشر عکس
Image caption عبدالله نوری از چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب و نخستین وزیر کشور محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران بوده است

عبدالله نوری، از چهره‌های سرشناس اصلاح طلبان در ایران، با ابراز نگرانی از وضعیت معیشت مردم و انتقاد از برخوردهای حکومت با منتقدان، بر لزوم ایجاد اتاق فکر توسط اصلاح طلبان تاکید کرده است.

به نوشته سایت جرس، آقای نوری در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی و دانشگاهی استان فارس، همچنین خواهان "بازسازی، انسجام و تجدید قوای" جناح اصلاح‌طلب و جنبش سبز بر اساس شرایط روز جامعه ایران شده است.

او تاکید کرده که بسیاری از مردم چنان گرفتار مشکلاتی چون "تامین معیشت روزانه، تورم مهارناپذیر، بیکاری فزاینده و آینده پر ابهام برای خانواده خود" هستند که نسبت به مسائل سیاسی داخلی کشور "بی‌تفاوت و مایوس شده‌اند".

به گفته عبدالله نوری، اصلاح‌طلبان معتقدند که سقوط نظام کشور را به سوی خشونت و هرج و مرج می‌کشاند و از دل هرج و مرج و خشونت توسعه و دموکراسی ایجاد نمی‌شود.

او افزوده: "البته همان اندازه که تندروی، هیجان‌زدگی و کنش احساسی به اصلاحات ضربه می‌زند، برخی مواقع محافظه‌کاری‌های بیجا، تفریط و نادیده‌گرفتن اصول و عدم آمادگی برای پرداخت هزینه‌های احتمالی برای پافشاری بر اصول اصلاح‌طلبی می‌تواند اصلاحات را زمین‌گیر کند و باعث ریزش نیروها شود."

آقای نوری از غیرقابل پیش‌بینی بودن رفتار جریان حاکم با منتقدان و نامشخص بودن خطوط قرمز در ایران انتقاد کرد و این مساله را ناشی از "تعدد، رقابت و اختلاف‌نظرهای نهادهای امنیتی" دانسته است.

این سیاستمدار اصلاح طلب با اشاره به نامعلوم بودن علت بازداشت‌های "گسترده" پس از اعلام نتایج دهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ گفته: "تعداد زیادی از فعالان سیاسی، دانشگاهی و مطبوعاتی و چهره‌های شاخص احزاب با روش‌های عجیب و در فضای ارعاب و با برخوردهای امنیتی دستگیر شدند و با گذشت سه سال همچنان در زندان به سر می‌برند."

آقای نوری در بخش دیگری از سخنان خود، رسانه‌های مستقل و آزاد را "مطمئن‌ترین و کم هزینه‌ترین و موثرترین ابزار" برای جلوگیری از فساد سیاسی و اقتصادی دانسته و از "فیلترینگ و محدودیت‌های فراوان" که در برابر جریان آزاد اطلاع‌رسانی در ایران اعمال می‌شود، انتقاد کرده است. وی با این حال افزوده که حکومت ایران با وجود همه تلاش‎هایش، موفقیت چندانی در ایجاد محدودیت در مقابل اطلاع رسانی نداشته است.

عبدالله نوری نخستین وزیر کشور دولت محمد خاتمی بود که در سال ۱۳۷۷، توسط نمایندگان مجلس پنجم که اکثریت آن با محافظه‌کاران بود، استیضاح و برکنار شد.

وی پس از آن، سه سال را با حکم دادگاه ویژه روحانیت و بر سر پرونده مطبوعاتی خود در زمان مدیرمسئولی روزنامه اصلاح‌طلب خرداد، در زندان به سر برد.

مطالب مرتبط