مهمانپرست: محور مذاکرات ایران با روسیه، مسائل منطقه ای است

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای مهمانپرست گفت قرار است محمود احمدی نژاد به برزیل برود

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست مطبوعاتی هفتگی خود گفت سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که فردا (۲۴ خردادماه) وارد تهران خواهد شد قرار است در دیدار با مقامات ایرانی درباره مسایل مهم منطقه ای مانند سوریه و همچنین مذاکرات آینده ایران و گروه ۱+۵ در مسکو گفت و گو کند.

به گفته آقای مهمانپرست طبق توافق بغداد، مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ به مدت دو روز (۲۹ و ۳۰ خرداد ماه) در مسکو برگزار می شود و زمینه های موفقیت این نشست نیز به نحوه همکاری و رویکرد مثبت و سازنده اعضای این گروه بستگی دارد.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که مذاکرات میان ایران و آژانس درباره مسایل فنی و حقوقی است و نباید تحت الشعاع فشارهای سیاسی قرار گیرد.

او گفت: "به هر میزان که اعضای گروه ۱+۵ آمادگی جدی تری برای ورود به مذاکرات داشته باشند و حقوق مسلم ملت ایران را به رسمت بشناسند، زمینه های موفقیت این نشست بیشتر خواهد بود."

آقای مهمانپرست با بیان این که ایران برای مذاکره آماده است ابراز امیدواری کرد که هم ایران از حقوق مسلم خود بهره مند شود و هم زمینه پاسخ به موضوعاتی که مورد نگرانی آژانس است، فراهم گردد.

او در این کنفرانس مطبوعاتی از سفر محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، به برزیل برای شرکت در اجلاس توسعه پایدار خبر داد ولی چیزی از جزییات این سفر نگفت.

موضوع بحران داخلی سوریه نیز در این نشست مطرح شد و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره گفت "بحران سوریه تنها راه حل سوری- سوری دارد و مداخلات خارجی راه حل آن نیست."

وی با بیان اینکه همه کشورها باید از طرح شش ماده ای کوفی عنان حمایت کنند، گفت: "باید از طرفین خواسته شود برخوردهای مسلحانه را کنار بگذارند و اینگونه نباشد که تنها از دولت سوریه بخواهیم، سلاح را کنار بگذارد در حالی که تروریست ها به صورت مداوم مسلح شوند."

دولت ایران همچنان موضع خود را در قبال دولت بشار اسد در سوریه حفظ کرده است، در حالی که ترکیه و اکثر کشورهای عرب منطقه خلیج فارس از دولت سوریه به تندی انتقاد می کنند.

مطالب مرتبط