بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – ۲۴ خرداد

تیتر و عکس صفحه اول کیهان حق نشر عکس keyhan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

روزنامه های امروز صبح از حضور مسئولان اقتصادی دولت در مجلس و توضیحات غیرمستند آنان درباره وضعیت اقتصادی گزارش داده و ئر مقالات و سئون های طنز خود به انکار ادعاهای دولتمردان پرداخته اند. بلاتکلیفی مردم در برابر دادگاه هائی که کسی را متهم به فساد مالی می کنند اما دولت همان روز جلسه ای به ریاست همان شخص برای مبارزه با مفاسد اقتصادی برپا می دارد، موضوع مقالات دیگر همین روزنامه هاست که از بی توجهی جامعه به مسائل فرهنگی انتقاد کرده اند. گزارش هائی درباره اقدامات وزارت خارجه برای بازگرداندن رییس سابق بانک ملی نیز در روزنامه های امروز آمده است.

مردم: فاسد کیست، متهم چرا رییس مبارزه با مفاسد شده؟

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته اعلام خبر تشکیل جلسه مبارزه با مفاسد اقتصادی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور درست در روزی که در دادگاه اختلاس بیمه اتهاماتی به وی وارد شد، واکنش رسانه‌ها را برانگیخت.

به نوشته این روزنامه محمدرضا رحیمی پس از اعلام نامش به عنوان یکی از متهمان پرونده اختلاس بیمه ایران در دادگاه، شب سه شنبه جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را برگزار کرد. صبح روز دوشنبه پیش از برگزاری جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به ریاست آقای رحیمی، هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اختلاس بیمه ایران هم برگزار و در آن "د.س" یکی از متهمان پرونده اختلاس بیمه اعلام کرد که ۵/۱ میلیارد تومان به حساب آقای "م. ر" رئیس سابق دیوان محاسبات واریز کرده و این فرد از او کلاهبرداری کرده است.

کیهان هم سرمقاله خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته برخلاف شبهات و شایعات دشمن که از روز اول بصورت مدام و بی وقفه القاء می کرد که پرونده فساد بانکی- و در ادامه پرونده اختلاس بیمه ایران- به جایی نمی رسد! آنچه اکنون غیرقابل انکار است سلامت و عزم جدی و قاطعانه دستگاه قضایی در برخورد با مفسدان اقتصادی است که هر منصفی از شیوه و چگونگی رسیدگی به این پرونده ها می تواند به این واقعیت پی ببرد.

استدلال کیهان این است که اگر نظام و قوه قضائیه اراده جدی در رسیدگی نسبت به فساد سه هزار میلیاردی یا اختلاس از شرکت بیمه ایران نداشتند آیا لازم بود که برای حدود ۳۰ متهم دانه درشت کیفرخواست صادر شود، ۱۲ هزار صفحه پرونده به دادگاه بیاید؟ وکلا آزادانه به دفاع از موکلین بپردازند؟ دادگاه به صورت علنی و در حضور اصحاب رسانه برگزار گردد؟ خبرنگاران در تهیه گزارش و انتشار آن در رسانه ها و مطبوعات کاملاً آزاد باشند و از سمت هایی در سطح بالای مسئولیت نظیر نماینده مجلس، معاون وزیر، مدیر کل و... در شکل گیری این فساد پرده بردارند؟

کیهان نوشته اکنون مطالبه برحق افکار عمومی این است که وضعیت این گونه افراد در کجای پرونده قرار دارد؟

ابتکار در سرمقاله خود نوشته در دو دادگاه جنجالی فساد مالی نام برخی از مسئولان کشور هر روزه مطرح می‌شود که از طرف برخی متهمان با ذکر نشانی‌های دقیق به فساد، کلاهبرداری و سوءاستفاده از جایگاه سیاسی خود متهم می‌شوند و از این طریق به مخاطبان موضوعی القا می‌شود که چندان به سود نظام نیست و آن «ریشه دواندن فساد در عمق نهادهای دولتی» است. موضوعی که البته ازسوی رسانه‌های بیگانه نیز به شدت به آن دامن زده می‌شود.

به نوشته این مقاله چیزی که در این میان به خوبی دیده می‌شود نوعی سردرگمی میان مردم است. آنها نمی‌دانند چگونه با این موضوع برخورد کنند. از یک طرف نام مسئولان را از زبان متهمان در پرونده‌ها می‌شنوند و مطمئن می‌شوند که اینها مجرمند و از سوی دیگر مراجع قانونی هیچ خبر رسمی مبنی بر مجرم بودن و یا حتی متهم بودن آنان منتشر نمی‌کنند، پس کمی از نظر خود عقب نشینی می‌کنند. از جانب دیگر هر روزه از مسئولان دولتی از جمله رئیس‌جمهور شنیده می‌شود که به شدت این اتهامات مطرح شده را تکذیب می‌کنند، دوباره در نگاه مردم خوانده می‌شود که «احتمالا خبری هست».

پدر اختلاس بغل سلین دیون

حق نشر عکس farhikhtegan
Image caption کارتون سعید صادقی، فرهیختگان

پوریا عالمی در ستون کاناپه با عنوان "پدر اختلاس ایران" به ماجرای رییس سابق بانک ملی اشاره کرده و این که سخنگوی وزارت ‌خارجه گفته برای ملاقات با محمودرضا خاوری درخواست کردیم که بهش بگوییم به ایران بازگردد اما خاوری درخواست ملاقات را نپذیرفت و در آن جلسه حاضر نشد.

طنز نویس اعتماد بر همین اساس مصاحبه ای فرضی با رییس سابق بانک مرکزی ترتیب داده و از او پرسیده "ای پدر اختلاس ایران، چرا به ایران برنمی‌گردید؟"

خاوری: "بله. البته من سر اینکه پدر اختلاس شوم خیلی پدرم درآمد، البته ممکن است پدر مردم هم درآمده باشد که برایم مهم نیست. بعد هم برگردم ایران که پدرم را درآورند؟ عمرا."

نویسنده ستون کاناپه از خاوری می پرسد "واقعا می‌ترسی؟ ببین محمودرضا، با من راحت باش. موضوع دیگری هست؟" و او جواب می دهد "راستش بله. من از بچگی وقتی فیلم تایتانیک را دیدم که نوک کشتی، لئوناردو دی‌کاپریو به حالت خاصی کیت وینسلت را باد می‌داد و سلین دیون آواز می‌خواند، به سینما و سلین دیون علاقه‌مند شدم. برای همین تصمیم گرفتم مدیرعامل بانک مرکزی شوم و سه هزار میلیارد تومان اختلاس کنم تا بتوانم بروم بغل سلین دیون، که دیدید هم توانستم و رفتم. اگر من به ایران برگردم آیا قول می‌دهند بگذارند سلین دیون را هم با خودم بیاورم که بیاید بغل ما زندگی کند؟"

بی توجهی فقیر و غنی به فرهنگ

ابتکار در مقاله ای به مظلومیت فرهنگ در کشور پرداخته و نوشته بی توجهی دولت در حالی است که مردم تحت تأثیر شرایط اقتصادی و به دلیل ضدکارکردهای نهادهای فرهنگی، خود اقدام به حذف سهم ناچیز فرهنگ از سبد هزینه خانوار کرده‌اند. دیگر کسی نگران تیراژ کتاب، مطبوعات و محصولات فرهنگی نیست. این روزها هیچ گوشی فریاد و استغاثه اهالی فرهنگ را نمی‌شنود. بی‌تفاوتی مردم نسبت به فیلم‌های تولید شده، باعث افت کیفیت شدید هم در محتوا و هم تکنیک فیلم‌ها شده‌است. دیگر فریاد اهالی کتاب و روزنامه در خصوص گرانی سرسام‌آور قیمت کاغذ و نایاب شدن آن، هیچ کس را تحریک نمی‌کند و هیچ مسئولی را به مجلس نمی‌کشاند.

به نوشته این روزنامه در چنین شرایطی خبر می‌رسد تنها ۹ نفر از نمایندگان مجلس نهم جهت عضویت در کمیسیون فرهنگی اعلام آمادگی کرده‌اند که شاید این تعداد هم به دلیل جا ماندن از عضویت در دیگر کمیسیون‌ها بوده‌است! این در حالی است که همواره کمیسیون فرهنگی مجلس به دلیل شأن بالا، جزو کمیسیون‌های پرجاذبه و مورد استقبال نمایندگان بود؛ کمیسیونی که بناست حوزه فرهنگ را رصد نماید، عملکرد دستگاه‌های متعدد فرهنگی را نظارت و قوانین متناسب را تصویب نماید و سهم فرهنگ را ادا کند، اکنون خود گرفتار فقر جایگاه شده‌است.

معیار بدحجابی چیست

مردم سالاری در سرمقاله خود به مساله برخورد های تازه نیروهای پلیس با بدحجابی پرداخته و نوشته راه‌اندازی گشت‌های ارشاد و برخورد با افرادی که معیار تشخیص بدحجابی آنها ناگزیر، بیشتر سلیقه‌ای است، تا چه حد در ارتقای سطح فرهنگ حجاب در جامعه ما تاثیر داشته است؟ ظواهر نشان می‌دهد برخلاف آنچه مسوولان پلیس می‌گویند،این برخوردها تاثیر مثبتی نداشته چرا که اگر داشت، لازم نبود تا این حد حساسیت‌های نیروی انتظامی نسبت به این موضوع افزایش یابد.

به نظر این روزنامه ملاک بدحجابی هنوز روشن نیست. به عنوان مثال اگر فردی بلوز و دامن سنتی بپوشد و حجاب کامل داشته باشد یا فردی لباس رنگی به تن داشته باشد، علی‌رغم کامل بودن حجاب، به دلیل رنگ و نوع آن می‌توان با فرد برخورد کرد؟ نکته دیگر اینکه چگونه می‌توان پذیرفت ماموران مرد هم در موضوع برخورد با زنان بدحجاب نقش داشته باشند و با مشاهد چهره و لباس زنان، تشخیص دهند که چه فردی، تا چه حد حجاب دارد و با دقت، متوجه شود مصداق بدحجابی هست یا خیر؟ استفاده از عکاسان خبرگزاری‌های رسمی به منظور عکسبرداری از زنان و دخترانی که توسط نیروی انتظامی بازداشت می‌شوند چه حکمی دارد؟ آیا صلاح است با آبروی این افراد بازی شود؟

خلاصه مقاله مردم سالاری این است که تلاش‌های جدید نیروی انتظامی برای برخورد با بدحجابی که در کنسرت برج میلاد از حیث تعداد نیروی حاضر در محل به اوج خود رسید، مقابله با تماشای مختلط مسابقات فوتبال در سینماها یا برخی اظهار نظرهای نادرست در حالی صورت می گیرد که هنوز چند روزی از حمله اراذل و اوباش در پارک طالقانی تهران نمی‌گذرد و هرروز موارد مشابهی در صفحات حوادث روزنامه‌ها نقش می‌بندد.

فقیرتر شدن مردم و شجاع تر شدن دولت

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته برای چندمین بار در ماه‌های اخیر احمدی‌نژاد به گلایه از کسانی پرداخت که به زعم ایشان مردم را نسبت به آینده کشور دلسرد می‌کنند. در حالی که اکثر صاحبنظران اقتصادی قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها دولت را از عواقب ناگوار حذف یارانه‌های کالاهای اساسی بیم می‌دادند، وی با پافشاری بر تصمیماتش بدون تهیه زیر ساختهای اجرای این قانون، دست به حذف یارانه‌ها به خصوص یارانه‌ حامل‌های انرژی زد و این پافشاری را شجاعت نامید.

حق نشر عکس tehranemrooz
Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

به نوشته این روزنامه مجلس از همان ابتدا سعی کرد با تخصیص ۳۰هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از آزاد سازی یارانه‌ها، تولید کشور را از آسیب‌های این طرح در امان نگه دارد. اما با گذشت بیش از یکسال از اجرای این قانون تولید کننده‌ها نه تنها چیزی از این پول دریافت نکردند، بلکه در طول مدت اجرای این طرح مجبور شدند قیمت‌های خود را نیز ثابت نگه‌دارند .

مردم سالاری اظهار عقیده کرده که دولت نه تنها نتوانسته اوضاع اقتصادی آنها را بهبود بخشد، بلکه در مقابل آنها نیز حاضر به پاسخگویی نیست. وقتی مردم از رئیس‌جمهور پرسیدند، ریشه گرانی‌ها چیست؟ گفت: سر کوچه ما گوجه‌فرنگی ارزان است حالا محمود احمدی‌نژاد بهتر از هر کسی می‌تواند قضاوت کند چه کسی مردم را دلسرد کرد؟ احمدی نژاد، به مردم وعده اشتغال سالانه دو و نیم میلیون نفر را داد، اما پدران و مادران مدتها انتظار کشیدند تا شاید دولت کاری برای فرزندان آنها مهیا کند.

این روزنامه اضافه کرده اما فساد مالی سه هزار میلیاردی که در دولت دهم کشف شد، شاهکاری بود که سالیان سال نقل محافل دشمنان نظام خواهد بود. محمود احمدی نژاد در حالی که به پاکدستی دولت و اطرافیان خود می‌نازید و سعی داشت با شعارهایش عدالت را در جهان برقرار و مستضعین را از چنگال چپاولگران برهاند، تا حالا دو پرونده قطور از اختلاس‌های مالی عوامل دولت وی مفتوح شده. بهتر است آقای احمدی نژاد جواب دهد که آیا فکر نمی‌کنید عدم سلامت مالی برخی اطرافیان حضرتعالی بیش از هر چیز دیگری شهروندان را نسبت به هر آنچه در ذهن شماست، دلسرد می‌کند؟

مبارک است هفدهم

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته هر چقدر تورم و گرانی در کشور بیشتر می‌شود، هر چقدر نرخ ریال در برابر ارزهای خارجی پایین و پایین‌تر می‌آید، هر چقدر در آمد سرانه مردم کاهش می‌یابد، هر چقدر بنگاه‌های تولیدی و کارخانه‌ها بیشتر تعطیل می‌شود، هر چقدر بازرگانی وضع وخیم تری پیدا می‌کند... در مقابل اقتصاد کشور ما وضع بهتری پیدا می‌کند و جایگاه بالاتری در اقتصاد دنیا پیدا می‌کند !

به نوشته این ستون یک ماه قبل برادر غضنفری وزیر خیلی محترم صنعت، معدن، تجارت و گرانی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با تمام وجود اعلام کرد که جایگاه ایران در میان بیست اقتصاد جهان است و از آن وقت چون هم گرانی بیشترتر شده و هم نرخ تورم رسمی‌و واقعی بالاتر رفته و هم اهالی صنعت و تجارت و بازرگانی بدبخت‌تر شده‌اند، معلوم است که این رتبه باید بهتر شده باشد که وی به صراحت عنوان کرد موقعیت ایران به عنوان هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا تثبیت شده.

فرقی ندارد. ما رسیدیم به مرحله هفدهم و مبارک است. به امید روزی که گرانی و تورم آنقدر نفس مردم را بگیرد، آنقدر نفس مردم را بگیرد، آنقدر نفس مردم را بگیرد که اقتصاد اول دنیا شویم!

کارتون روز

حق نشر عکس mardomsalari
Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

مطالب مرتبط