کمبود نقدینگی و تحریم عوامل کاهش تولید خودرو در ایران

صنعت تولید خودرو حق نشر عکس FARS
Image caption کمبود نقدینگی دلیل کاهش تولید خودرو در ایران عنوان شده است

در پی کاهش تولید خودرو در ایران، احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران "کمبود نقدینگی و کاهش تسهیلات بانکی" و تحریم های بین المللی را از عمده‌ترین دلایل کاهش تولید خودرو در دوماهه اول سالجاری در ایران اعلام کرده است.

پیشتر نیز آقای نعمت‌بخش گفته بود که تولید خودرو در فروردین ماه امسال "برای اولین‌بار در دو دهه اخیر" کاهش شدیدی داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،براساس آمار وزارت صنعت و معدن ،تولید انواع خودرو در ایران در اردیبهشت‌ماه امسال در مقایسه با سال گذشته ۳۲ درصد کاهش یافته و به ۱۰۰ هزار و ۲۰۱ دستگاه رسیده است.

بنا بر این گزارش، تولید انواع خودرو سواری در فروردین ماه امسال بیش از ۲۷ درصد، تولید انواع خودرو وانت نزدیک به ۶۹ درصد و تولید انواع مینی‌بوس و اتوبوس نیز به ترتیب بیش از ۹۶ درصد و نزدیک به ۶۶ درصد کاهش داشته است.

دبیر انجمن خودروسازان با تاکید بر مشکل نقدینگی اعلام کرد که "بانک‌ها می‌توانند تا سقف ۲۰ درصد سرمایه هر شرکتی به آن تسهیلات پرداخت کنند، اما بانک مرکزی این سقف را برای صنعت خودرو به ۱۵ درصد کاهش داده است."

همچنین بر اساس گزارش‌ها، تحریم‌ها علیه ایران، به دلیل ایجاد محدودیت در فعالیت برون‌مرزی بخش‌های خدمات بانکی و حمل‌ونقل، افزایش چشمگیر هزینه واردات و صادرات کالا به ایران را به دنبال داشته و هزینه تولید در کارخانه‌های خودروسازی داخلی را هم به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

آقای نعمت بخش با اشاره به فروش اقساطی خودرو گفت: "در حال حاضر دو هزار میلیارد تومان از نقدینگی شرکت‌های خودروساز در گرو فروش اقساطی محصولاتشان است، در حالیکه فروش اقساطی خودرو و تامین منابع آن باید از سوی شرکت لیزینگ انجام شود، اما به دلیل پائین بودن سود، فعالیت این شرکت‌ها از بازار خارج شده‌اند."

به گقته دبیر انجمن خودروسازان ایران، پیشنهاد شده که دومیلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای خرید خارجی شرکت‌های خودروساز و قطعه ساز اختصاص داده شود که از این طریق می توان با حل مشکل نقدینگی، کاهش تولید خودرو را جبران کرد.

در چند سال صنایع خودروسازی ایران همواره موضوع محافل سیاسی و اقتصادی بوده است که برای نمونه می توان به مشکل کیفیت خودرو، عدم شماره گذاری برخی از آنها و اتهام حضور دستهای سیاسی در این صنعت اشاره کرد.

مطالب مرتبط