چاوز ساخت هواپیماهای بدون سرنشین به کمک ایران را تایید کرد

حق نشر عکس AP
Image caption هفته پیش شبکه ای بی سی از تحقیق دادستان های نیویورک درباره ساخت هواپیماهای بدون سرنشین در ونزوئلا و یا خرید آنها از ایران خبر داد.

هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا گفته تولید هواپیماهای بی سرنشین را در چهارچوب همکاری های نظامی خود با ایران و دیگر متحدانش چون چین و روسیه آغاز کرده است و تولید اولین فروند این هواپیماها به پایان رسیده است.

به گفته آقای چاوز این هواپیماهای بدون سرنشین برای تجسس هوایی و با اهداف دفاعی استفاده خواهد شد و کاراکاس قصد دارد تولیدات خود در این زمینه را صادر کند.

ونزوئلا تاکید کرده این هواپیماهای بی سرنشین مسلح نیستند و قابلیت تهاجمی ندارند.

رییس جمهوری ونزوئلا در عین حال گفته از این هواپیماهای بی سرنشین در مقاصد غیرنظامی نیز استفاده خواهد شد.

تصاویر این هواپیمای بی سرنشین در حالی که یک مقام ارتشی ونزوئلا در کنار آن ایستاده بود در تلویزیون ونزوئلا پخش شده است.

این هواپیمای بی سرنشین در زراد خانه دولتی کاویم قرار داشته و تلویزیون ونزوئلا در گزارشی ویژه گفتگوی آقای چاوز با این مقام ارتش را پخش کرده است. به گفته مقام ارتشی ونزوئلا این هواپیمای بی سرنشین تا ارتفاع ۳۰۰۰ متری پرواز می کند و می تواند پرواز خود را به مدت ۹۰ دقیقه ادامه بدهد.

واکنش وزارت خارجه به اظهارات آقای چاوز که مواضع ضد آمریکایی اش شهرت دارد همراه با احتیاط بوده است.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته " ونزوئلایی ها درست مثل ایرانی ها ادعای عجیب و غریب زیادی می کنند. نگرانی ما طبیعتا این است که این همکاری تحریم های بین المللی علیه ایران را نقض کند و ما با هوشیاری نظاره گر تحولات در این زمینه هستیم."

چندی پیش یکی از رسانه های آمریکایی به نقل از ژنرال داگلاس فریزر، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا در منطقه جنوب نوشت ایران قصد دارد در ونزوئلا و برای ارتش این کشور هواپیماهای بی سرنشین با قابلیت محدود بسازد.

به گفته وی این هواپیماها قابلیت حمل موشک هوا به زمین را نخواهند داشت.

حدود سه ماه پیش ایران ادعا کرد که داده های یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که سال گذشته در این کشور ساقط شد را استخراج کرده است.

ایران همچنین گفت که در حال ساختن نمونه ای از این هواپیماست.

مطالب مرتبط