معاون رئیس‌جمهور ایران: به نتیجه مذاکرات مسکو خوشبین هستیم

حق نشر عکس isna
Image caption علی سعیدلو: به مذاکرات هسته‌ای در مسکو خوشبین هستیم

در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران با نمایندگان گروه ۱+۵ در مسکو معاون امور بین‌الملل رئیس‌جمهور ایران نسبت به نتیجه این مذاکرات ابراز خوشبینی کرده است. یک فرمانده نیروهای مسلح ایران هم گفته است که این مذاکرات بر مبنای مصالح و منافع ملی ایران دنبال می‌شود.

علی سعیدلو، معاون امور بین‌الملل رئیس‌جمهور ایران، روز شنبه، ۲۷ خرداد (۱۶ ژوئن) به پایگاه اطلاع‌رسانی دولت گفت: "نتایج مذاکرات در مسکو با حفظ خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران که همان غنی‌سازی ۲۰ درصد است، مثبت خواهد بود و به آن خوشبین هستم."

گفت‌و گوهای ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ در روزهای ۲۹ و ۳۰ خرداد (۱۸ و ۱۹ ژوئن) در مسکو برگزار خواهد شد.

دور پیشین این گفت‌وگوها در روزهای سوم و چهارم خرداد (۲۳ و ۲۴ ماه مه) در بغداد برگزار شد. کاترین اشتون، سرپرست مذاکره‌کنندگان ۱+۵ بعد از این مذاکرات تصریح کرد که "مشخص شد هر دو طرف مایل به پیشرفت مذاکرات هستیم، ولی تفاوت‌هایی بنیادی در نگرش داریم."

بنابر گزارش‌ها، دو طرف در بغداد "بر پیشرفت گام به گام مذاکرات" تاکید کردند.

مصطفی ایزدی، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم امروز شنبه، ۲۷ خرداد به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفت که مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ بر مبنای مصالح و منافع ملی ایران دنبال می‌شود.

او گفت: "یک کشور می‌تواند براساس منافع ملی خود و با اقتدار حرکت کند و اقدام اخیر هیات ایرانی در مذاکره با گروه ۱+۵ هم بر همین مبنا انجام شد و این موضوع می‌تواند تضمین‌کننده آینده بهتری برای کشور باشد."

مواضع متفاوت

کمتر از یک هفته مانده به آغاز مذاکرات مسکو، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، در سفری یک‌روزه به تهران با مقامات عالی‌رتبه ایران درباره مذاکرات پیش رو گفت‌وگو کرد.

گزارش شد که سعید جلیلی، سرپرست گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران روز چهارشنبه، ۲۴ خرداد (۱۳ ژوئن)، در دیدار با آقای لاوروف از عملکرد کشورهای ۱+۵ ابزار تاسف کرد و گفت که "راهبرد فشار علیه ایران، بی‌منطق و غیرقانونی" است.

با این حال، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، به آقای لاوروف در تهران گفت که جهت‌گیری هر دو طرف در این مذاکرات تاکنون صحیح بوده است.

او اضافه کرده بود: "البته موضوع پیچیده است و باید با صبر و حوصله و سعه صدر و تحمل با موضوع برخورد کرد."

مطالب مرتبط