چالش‌های واردات نفت از ایران برای ژاپن و کره جنوبی

حق نشر عکس BBC World Service

ژاپن برای جلوگیری از کاهش بیشتر واردات نفت خام مورد نیاز خود از ایران تدابیری اندیشیده است، اما کره جنوبی از احتمال توقف کامل واردات نفت ایران از ابتدای ماه ژوئیه سخن می‌گوید.

پارلمان ژاپن امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد (۲۰ ژوئن) به دولت این کشور اجازه داد برای تانکرهای حامل نفت وارداتی از ایران تضمین در نظر بگیرد تا محدودیت های تازه اتحادیه اروپا در زمینه بیمه را که قرار است از ابتدای ماه ژوئیه اعمال شود خنثی کند.

اما مقامات کره جنوبی می گویند که توان چنین کاری را ندارند و اگر اتحادیه اروپا برای آنها معافیت قائل نشود، احتمالا ناچار خواهند شد از ابتدای ماه آینده میلادی خرید نفت از ایران را متوقف کنند.

ژاپن، کره جنوبی، چین و هند در مجموع دو سوم نفت صادراتی ایران را می خرند، اما برای حمل آن، به بیمه های کشورهای اتحادیه اروپا متکی هستند.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که از ابتدای ماه آینده میلادی تحریم های تازه ای را علیه ایران اعمال خواهد کرد که شامل توقف خرید نفت و تحریم بیمه حمل و نقل نفت صادراتی ایران خواهد بود.

دولت آمریکا هم دور تازه تشدید تحریم ها علیه ایران را از روز پنجشنبه ۲۸ ژوئن (۸ تیر) آغاز خواهد کرد و بر اساس آن خریداران نفت ایران در معرض مجازات های اقتصادی و تجاری قرار خواهند گرفت.

ژاپن و کره جنوبی برای معاف شدن از این مجازات ها واردات نفت خام از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند.

ژاپن در ماه های ژوئن و ژوئیه سال گذشته در مجموع حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرده بود، اما در همین دوره در سال جاری واردات نفت خام خود از ایران را به ۲۴۰ هزار بشکه (کمتر از نصف) کاهش داده است.

با این حال دولت ژاپن قصد دارد با تأمین تضمین هایی به جای بیمه های اتحادیه اروپا برای محموله های نفت وارداتی از ایران، جلوی کاهش بیشتر واردات نفت از این کشور را بگیرد.

اما خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک مقامات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه این کشور، نوشته است که دولت کره قادر نیست تدبیر مشابهی به کار گیرد.

این مقام که خواسته نامش فاش نشود، گفته است که مقامات کره جنوبی از ماه مارس در حال مذاکره با مسئولان اتحادیه اروپا بوده اند تا شاید بتوانند از تحریم های بیمه ای معاف شوند.

اما به گفته او، در پی عدم موفقیت ایران و گروه ۱+۵ در رسیدن به توافقی مشخص در مذاکرات مسکو، احتمال اینکه چنین معافیتی برای کره جنوبی در نظر گرفته شود به شدت کاهش یافته است.

با این حال انتظار نمی رود که توقف خرید نفت از ایران تأثیر بزرگی بر کره جنوبی داشته باشد.

این کشور سال گذشته حدود ۱۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران خریده بود، اما از ابتدای سال جاری میلادی واردات نفت از ایران را ۲۰ درصد کاهش داده است.

دو شرکت بزرگ حمل و نقل کره جنوبی از ابتدای ماه ژوئن (۲۰ روز پیش) حمل نفت خام ایران را متوقف کرده اند.

مصرف کنندگان نفت خام نگران هستند که کاهش سهم ایران از بازار در نهایت به افزایش قیمت نفت بینجامد.

اما گفته می شود که سایر تولیدکنندگان نفت خام، از جمله عربستان سعودی و عراق، آمادگی دارند که جای خالی ایران را در بازار نفت پر کنند.

مطالب مرتبط