باهنر: ریاست‌جمهوری پارلمانی نمی‌شود

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای باهنر گفته است که در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده نامزد نخواهد شد

محمدرضا باهنر، نائب رئیس مجلس ایران، امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد (۲۰ ژوئن) گفته است که بعید می‌داند ساختار حکومتی ایران در آینده نزدیک از قالب ریاستی به مدل پارلمانی بدل شود.

آقای باهنر در نشست خبری 'جامعه اسلامی مهندسین' گفته است: "با توجه به قانون اساسی تغییر در روند اداره کشور برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده بعید به نظر می‌رسد."

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، مهر ماه سال گذشته گفته بود که "اگر احساس شود نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد."

برخی ناظران در آن مقطع این گفته را نشانه قصد آیت‌الله خامنه‌ای برای تمرکز قدرت در دستان خود و کاستن از اختیارات ریاست‌جمهوری دانستند.

اما به گفته آقای باهنر این گفته رهبر ایران تنها به عنوان مثالی در زمینه امکان اصلاح قانون اساسی بوده و جنبه اجرایی نداشته است. نائب رئیس مجلس ایران گفته است: "در فاصله بسیار دور امکان اصلاح اصول قانون اساسی وجود دارد، که البته روندی بسیار جاافتاده، قوی و طولانی است و حتما انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو به شکل مستقیم و توسط مردم انجام خواهد شد."

او همچنین گفته است که خودش قصد نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده را ندارد و تمرکز خود را بر فعالیت‌های حزبی خواهد گذاشت.

آقای باهنر تاکید کرده است که "کار حزبی سیاسی‌بازی نیست و دیر یا زود باید به رفتار حزبی تن دهیم."

برخی از چهره‌ها و گرایش‌های سیاسی در ایران بدبینی‌هایی نسبت به فعالیت سیاسی حزبی دارند؛ از شاخص‌ترین آنان می‌توان به محمد تقی مصباح یزدی، از نظریه‌پردازان دینی نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای اشاره کرد که معتقد است "اسلام با تحزب به شکل غربی آن مخالف است."

با این حال آقای باهنر می‌گوید "کشور به دو الی سه حزب شناسنامه‌دار در چارچوب قانون اساسی نیاز دارد." البته او افزوده است که "حزب بومی ایران با مدل غربی آن متفاوت است."

وی همچنین از تلاش "جامعه اسلامی مهندسین" برای تبدیل شدن به حزبی فراگیر خبر داده است. او گفته است که این گروه از سال ۸۷ چنین قصدی را داشته است، اما با بروز اعتراضات نسبت به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۸۸، که آقای باهنر از آن با عنوان "فتنه ۸۸" یاد کرده است، این امر به تعویق افتاد.

وی فقدان "کار حزبی تشکیلاتی رسمی با احزاب قدرتمند" را از نقایص ساختار سیاسی ایران دانسته است.

آقای باهنر به حزب موتلفه اسلامی اشاره کرده و گفته است این حزب به رغم فعالیت مستمر در عرصه سیاسی "جامع و مانع نیست و خیلی از اصولگرایان در قالب این حزب نمی‌گنجند."

او همچنین از اعلام آمادگی حزب موتلفه برای شرکت مستقل در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی انتقاد کرده و گفته است: "صلاح نمی‌دانم اصولگرایان به صورت مستقل در انتخابات شرکت کنند."

کمی پیشتر محمد نبی حبیبی، دبیر حزب موتلفه اسلامی، از قصد این حزب برای معرفی نامزد مستقل در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو خبر داده بود.

مطالب مرتبط