اعتراض ایران به 'سایبر تروریسم دولتی'

به روز شده:  09:53 گرينويچ - چهارشنبه 20 ژوئن 2012 - 31 خرداد 1391

آقای تقی‌پور اسرائیل و برخی کشورهای غربی را مسئول حملات سایبری علیه ایران می‌داند

رضا تقی‌‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد (۲۰ ژوئن) از اعتراض ایران نسبت به حملات سایبری انجام‌شده علیه این کشور خبر داد.

به گفته آقای تقی‌پور، وزارت خارجه ایران اعتراض به این امر را در مجامع جهانی پی گرفته است و از جمله در نشست اخیر فناوری اطلاعات در ژنو نماینده ایران اعتراض رسمی این کشور را اعلام کرده است.

او گفته است که این حملات پیشتر عمدتا به "شکل هکر و انفرادی بود" اما اخیرا با پشتیبانی دولتی انجام می‌گیرند.

حملات بدافزار "فلیم" و ویروس "استاکس‌نت"، موارد عمده‌ای بودند که به گفته کارشناسان امنیت کامپیوتر پیچیدگی و ابعادشان در حدی است که احتمالا با پشتیبانی دولتی علیه ایران انجام پذیرفته‌اند.

وزیر ارتباطات ایران گفته است که ایران موفق به کنترل و مقابله با بدافزار "فلیم" شده است. به گفته او حملات سایبری علیه ایران در هفته‌های اخیر افزایش یافته‌اند.

آقای تقی‌پور دولت اسرائیل و "برخی کشورهای غربی" را مسئول حملات سایبری علیه ایران دانست.

روزنامه واشنگتن‌پست دیروز از قول منابع مطلع ناشناس گزارش داده بود سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و آژانس امنیت ملی ایالات متحده با همکاری ارتش اسرائیل در توسعه و بهره‌گیری از بدافزار فلیم دست داشته‌اند.

فلیم، که نخستین بار توسط شرکت امنیت کامپیوتری کاسپرسکی کشف شد، بدافزاری است که برای جمع‌آوری اطلاعات حساس و جاسوسی طراحی شده است.

پیشتر نیز ویروس استاکس‌نت با حمله به تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم ایران در نطنز به اخلال در برنامه هسته‌ای ایران انجامیده بود. علاوه بر اینها کامپیوترهای وزارت علوم و وزارت نفت ایران نیز مورد حملات سایبری قرار گرفته‌اند؛ البته عاملان حملات مشخص نیستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.