'همکاری آمریکا و اسرائیل در تولید بدافزار فلیم'

حق نشر عکس KASPERSKY LABS
Image caption فلیم نخستین بار به وسیله کاسپرسکی کشف شد

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی از همکاری آمریکا و اسرائیل در تولید بدافزار موسوم به فلیم (Flame) با هدف خرابکاری در برنامه اتمی ایران خبر داده است.

این روزنامه به نقل از منابع مطلع ناشناس نوشت هدف از تولید این بدافزار، جاسوسی از شبکه های کامپیوتری در ایران و کسب اطلاعات لازم برای ایجاد اخلال در پیشرفت برنامه هسته ای این کشور بوده است.

به نوشته واشنگتن پست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و آژانس امنیت ملی ایالات متحده به همراه ارتش اسرائیل در تولید و کاربرد ویروس کامپیوتری فلیم سهیم بوده اند.

بر این اساس، بدافزار استاکس نت نیز که به گفته منابع متعدد برای ضربه زدن به برنامه اتمی ایران، کامپیوترهای زیادی را در این کشور آلوده کرده بود نیز به وسیله این سازمان ها تولید شده بود.

مقام های آمریکایی به طور رسمی این گزارش ها را تایید نکرده اند ولی گفته اند از ابزار جنگ سایبری برای دفاع از خود استفاده می کنند.

شرکت روسی کاسپرسکی که نخستین بار بدافزار فلیم را کشف کرده بود، هفته پیش در گزارشی از ارتباط نزدیک این ویروس با استاکس نت خبر داده بود.

چندی پیش روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به همکاری آمریکا و اسرائیل در تولید استاکس نت، از این پروژه به عنوان طولانی ترین حمله سایبری ایالات متحده علیه یک کشور دیگر نام برده بود.

به نوشته این روزنامه، حملات سایبری آمریکا علیه ایران از زمان روی کار آمدن باراک اوباما شدت گرفته است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، هدف از عملیات سایبری آمریکا علیه ایران کند کردن پیشرفت برنامه اتمی این کشور و عقب انداختن حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات اتمی آن بوده است.

مطالب مرتبط