'ایران سرعت غنی سازی اورانیوم را افزایش داده است'

مجتمع پارچین حق نشر عکس AFP
Image caption موسسه علوم و امنیت بین المللی می گوید فعالیت ها در پارچین ادامه دارد

کارشناسان آمریکایی می‌گویند ایران سرعت تولید اورانیم غنی شده را افزایش داده است و می تواند سوخت مورد نیاز برای تولید بمب اتمی را ظرف یک تا چهار ماه تولید کند.

استفن ردمیکر، از مرکز سیاست گزاری دو حزبی روز سه شنبه (۳۰ خرداد) در نشست کنگره آمریکا مدعی شد که سرعت غنی سازی اورانیوم ایران در مقایسه با سه سال پیش سه برابر شده است.

آقای ردمیکر در این نشست که توسط کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد گفت: "حتی اگر سه سال پیش سرعت غنی سازی ایران به دلیل ورود ویروس استاکس نت پایین آمده باشد، به نظر می رسد این ویروس برنامه هسته ای ایران را آنقدر که گمان می رفت به عقب نرانده است."

حمله ویروس استاکس نت به اهدافی در ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط جمعی از کارشناسان امنیت شبکه فاش شد.

آقای ردمیکر گفته "ایران برای تولید سوخت کافی با غنی سازی بالا که برای ساخت بمب لازم است بین ۳۵ تا ۱۰۶ روز وقت لازم دارد."

ایران که همواره گفته فعالیت های هسته ای اش با مقاصد صلح آمیز است، توانایی غنی سازی اورانیوم را تا بیست درصد دارد. این در حالی است که اورانیوم برای مصارف تسلیحاتی باید بیش از نود درصد غنی شده باشد.

همچنین، دیوید آلبرایت، رییس موسسه علوم و امنیت بین المللی یا آی اس آی اس، در همین نشست به گروهی از نمایندگان آمریکا گفته است ایران دست کم چهار ماه برای دستیابی به اورانیوم با غلظت بالا و نزدیک به صد در‌ صد وقت لازم دارد تا بتواند از آن در ساختن بمب هسته ای استفاده کند.

این در حالی است که لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا پیشتر گفته بود ایران برای این کار به یک سال زمان نیاز دارد.

آقای آلبرایت به خبرگزاری رویترز گفته "پاکسازی" در مجتمع پارچین بی اعتمادی به ایران را افزایش می دهد و ایجاد اعتماد به برنامه هسته ای این کشور را دشوار تر می کند.

در این میان، روز چهارشنبه (۳۱ خرداد) موسسه تحقیقاتی که آقای آلبرایت ریاست آن را بر عهده دارد، گفت بر اساس تصاویر ماهواره ای تازه، ایران فعالیت های خود را در مجتمع صنایع نظامی پارچین، محلی که سازمان انرژی اتمی سازمان ملل متحد خواستار بازرسی اش است، افزایش داده است.

موسسه علوم و امنیت بین المللی یا آی اس آی اس ماه گذشته نیز گزارشی همراه با عکس های ماهواره ای از ایران منتشر کرد، که در آنها به مواردی مشابه اشاره شده بود.

این موسسه در گزارش خود نوشته مصالح باقی مانده از ساختمانی که ماه گذشته تخریب شده بود، به ناحیه ای در شمال این مکان انتقال داده شده است.

همچنین رد چرخ روی خاک در این منطقه نشان دهنده عبور وسائل نقلیه سنگین در این منطقه است.

به گزارش این موسسه جاده هایی که در عکس های پیشین کاملا واضح بوده، در تصاویر جدید، به دلیل جابجایی خاک و تردد خودروهای سنگین دیگر مشخص نیستند.

به علاوه، از حصار امنیتی که قبلا محوطه را محصور می کرد هم دیگر خبری نیست و پوشش گیاهی نیز در این ناحیه از بین رفته است.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گزارش پیشین موسسه علوم و امنیت ملی را درباره پارچین "یک شوخی" تعبیر کرده بود اما هنوز واکنشی از ایران نسبت به این گزارش تازه منتشر نشده است.

مدت هاست مجتمع صنایع نظامی پارچین به موضوعی تنش زا میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تبدیل شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید احتمال دارد ایران در پارچین "آزمایش های مرتبط با تسلیحات اتمی" انجام داده باشد و از آنجا که این سازمان خواستار بازرسی این مجتمع شده، ایران برای از بین بردن آثار این فعالیت ها دست به کار شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران درخواست کرده اجازه بدهد این تاسیسات را بازرسی کند، کاری که ایران می گوید بر اساس قرارداد منع گسترش سلاح های اتمی، موظف به انجام آن نیست.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران نیز از گزارش های آژانس در دوره یوکیو آمانو انتقاد کرده و این سازمان را عامل آمریکا خوانده است.

مطالب مرتبط