وزیر اطلاعات: قرار بود بعد از نشست مسکو، حمله سایبری علیه تاسیسات ایران انجام شود

حق نشر عکس ISNA
Image caption حیدر مصلحی در نشست "حقوق بشر و امنیت ملی" در تهران، صحبت می‌کرد

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، گفت که وزارت اطلاعات باخبر شده است که قرار بوده "بعد از نشست مسکو، حمله عظیم سایبری علیه تاسیسات ایران انجام شود".

آقای مصلحی گفت: "ما تقریبا روزانه با این حمله ها مواجه هستیم و اوباما هم سه بار اعتراف کرده که در حمله به فضای سایبری ایران به مشکل جدی برخورد کرده و این مساله به دلیل اقتدار بالای ایران است."

مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در مسکو در روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن ( ۲۹ و ۳۰ خرداد) برگزار شد و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ادامه مذاکرات با ایران در روز سوم ژوئیه در سطح کارشناسان فنی در استانبول خبر داد.

رضا تقی‌‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، روز گذشته (۳۱ خرداد،۲۰ ژوئن) دولت اسرائیل و "برخی کشورهای غربی" را مسئول حملات سایبری علیه ایران دانسته بود.

همچنین در ماه های گذشته گزارش‌هایی مبنی بر حمله سایبری به بخش رایانه ای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و سامانه مخابراتی و وب سایت وزارت نفت ایران منتشر شد.

در همین حال، استفن ردمیکر، از مرکز سیاست‌گذاری دو حزبی آمریکا دو روز پیش در نشست کنگره آمریکا مدعی شد که سرعت غنی سازی اورانیوم ایران در مقایسه با سه سال پیش سه برابر شده است.

وی گفت: "حتی اگر سه سال پیش سرعت غنی سازی ایران به دلیل ورود ویروس استاکس نت پایین آمده باشد، به نظر می رسد این ویروس برنامه هسته ای ایران را آنقدر که گمان می رفت به عقب نرانده است."

حمله ویروس استاکس نت به اهدافی در ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط جمعی از کارشناسان امنیت شبکه فاش شد.

'جنگ نرم علیه آمریکا'

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حیدر مصلحی در نشست "حقوق بشر و امنیت ملی" در تهران، راهکارهای پیشنهادی وزارت اطلاعات را "خارج شدن از لاک دفاعی"، "وارد شدن به جنگ نرم علیه آمریکا"، "کمک به اقدامات دستگاه قضایی علیه دولت آمریکا" و "محکوم کردن آمریکا در مجامع حقوق بشر" دانست.

او تشکیل گروه یا کمیته مشترکی از کشورهای آسیایی را که از سوی غرب به عنوان ناقضان حقوق بشر شناخته شده اند، به عنوان راهکار دیگری برای مقابله غرب برشمرد.

تاکنون شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به آنچه که نقض فاحش حقوق بشر خوانده، برای سه کشور کره شمالی، میانمار و جمهوری اسلامی گزارشگر ویژه منصوب کرده اما دولت ایران به گزارشگر ویژه اجازه سفر به این کشور را نداده است.

حقوق بشر و "خط‌‌‌ دهی افکار عمومی"

وزیر اطلاعات ایران، با بیان اینکه "در نظم موجود جهانی، حقوق بشر نقش تاثیرگذاری در خط‌‌دهی افکار عمومی" دارد، گفت: "ما به خوبی می‌توانیم از فضای سایبر برای همراه کردن افکار عمومی استفاده کنیم."

کشورهای عضو سازمان ملل متحد روز ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) در جلسه مجمع عمومی، با تصویب قطعنامه ای، "نگرانی عمیق خود را نسبت به ادامه و تکرار موارد نقض حقوق بشر" در جمهوری اسلامی ایران ابراز کرده بودند.

در این گزارش کاربرد شکنجه، استفاده از مجازات های ظالمانه مانند شلاق و قطع اندام های بدن و "تبعیض وسیع جنسیتی و رواج خشونت علیه زنان" در ایران مورد انتقاد شدید قرار گرفته و از حکومت جمهوری اسلامی خواسته شده بود تا نهادهای ناظر بر رعایت حقوق بشر در این کشور را تقویت کند.

از میان ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل، ۸۹ کشور به این قطعنامه رای مثبت و ۳۹ کشور رای منفی و سایر کشورها رای ممتنع داده بودند.

حیدر مصلحی در بخش دیگری از سخنانش در نشست "حقوق بشر و امنیت ملی" گفت: "سازمان های بیگانه با عنوان کردن مسائلی درباره زندان های ایران، شرایط زنان در این کشور و نیز با تیره و تار جلوه دادن جامعه اسلامی سعی دارند این نگرش را به وجود بیاورند که جامعه اسلامی از جوامع دیگر فاصله گرفته است. از هدف های بعدی جنگ نرم غربی ها این است که می خواهند با متهم سازی نهادهای سیاسی و شخصیت های داخلی به رعایت نکردن حقوق بشر، این نیروها را به عنوان عوامل سرکوبگر معرفی کنند و اعتبار آنها را نزد مردم مخدوش کنند."

حیدر مصلحی تلاش برای ایجاد شکاف بین حاکمیت و مردم، بین دین و سیاست و بین مسئولان عالی نظام با یکدیگر را از "برنامه های جدید دشمن" دانست.

مطالب مرتبط