آمانو به فعالیت‌های جاری در پارچین مشکوک است

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات ایرانی یوکیا آمانو را به جانبداری متهم می‌کنند

یوکیا آمانو، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز پنج‌شنبه ۲۱ ژوئن (۱ تیر) در بوداپست اعلام کرد که عکس‌های ماهواره‌ای حاکی از فعالیت‌هایی در سایت پارچین، در شرق تهران، است که ممکن است به تحقیقات این آژانس درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران آسیب بزند.

آقای آمانو گفته است که "تا کنون شاهد عملیاتی این چنین فعالانه نبوده‌ایم و اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ایمان نشان می‌دهد که فعالیت‌هایی مهم در حال انجام است."

این گفته‌ها یک روز پس از آن صورت می‌پذیرد که دیوید آلبرایت، رییس موسسه علوم و امنیت بین المللی یا آی‌اس‌آی‌اس، اعلام کرد بر اساس تصاویر ماهواره‌ای تازه، ایران فعالیت‌های خود را در مجتمع صنایع نظامی پارچین، افزایش داده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران است، اما ایران می گوید که پارچین یک پایگاه نظامی است و ربطی به برنامه هسته‌ای این کشور ندارد.

آقای آلبرایت به خبرگزاری رویترز گفته بود "پاکسازی" در مجتمع پارچین بی اعتمادی به ایران را افزایش می دهد و به این ترتیب سخت‌تر می‌شود صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور را پذیرفت.

آقای آمانو امروز گفته است این نگرانی وجود دارد که عملیات کنونی در پارچین به تشخیص ماهیت فعالیت‌هایی که در این پایگاه صورت می‌گیرد ضربه بزند.

موسسه آی‌اس‌آی‌اس گفته است راه‌هایی درون پایگاه پارچین، که در عکس های پیشین کاملا واضح بوده، در تصاویر جدید به دلیل جابجایی خاک و تردد خودروهای سنگین دیگر مشخص نیستند.

در آغاز این هفته ایران و گروه 1+5 در مسکو مذاکراتی داشتند. لحن دو طرف پس از این مذاکرات چندان خوشبینانه نبوده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره این مذاکرات گفته است "طرف‌‌های غربی اهل تعامل نیستند و صداقت ندارند و تنها زورگویی را مبنای کار خود قرار داده‌اند تا فرصت لازم را برای اهداف آینده به دست آورند."

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران نیز از گزارش های آژانس در دوره یوکیو آمانو انتقاد کرده و این سازمان را عامل آمریکا خوانده است.

مطالب مرتبط