جوانفکر 'مجرم' شناخته شد

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای جوانفکر پیش از این نیز به دو سال حبس محکوم شده بود

خبرگزاری فارس، به نقل از علی‌اکبر کسائیان، دبیر هیئت منصفه مطبوعات تهران، گفته است که دادگاه مطبوعات علی اکبر جوانفکر، مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد را مجرم شناخته است.

این دادگاه برای رسیدگی به شکایت نیروی انتظامی از آقای جوانفکر برگزار شده بود.

نیروی انتظامی ایران مدعی شده بود که مجله "خاتون"، که زیر نظر آقای جوانفکر اداره می‌شد، موارد خلافی را به این نیرو نسبت داده است.

در همین زمینه دادگاه، که به ریاست قاضی خراسانی برگزار می‌شد، آقای جوانفکر را بابت نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی مجرم شناخته است.

آقای کسائیان گفته است که هیئت منصفه آقای جوانفکر را مستحق تخفیف ندانست.

علی اکبر جوانفکر، از جمله چهره‌های نزدیک به آقای احمدی‌نژاد و آنچه محافظه‌کاران طرفدار آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، "جریان انحرافی" می‌نامند، پیشتر نیز در دو دادگاه جداگانه به واسطه مطالب منتشرشده در یک شماره مجله خاتون به دو سال حبس محکوم شده بود.

"خاتون" ویژه‌نامه‌ای بود که همراه با روزنامه ایران منتشر شده و مطالبی درباره "حجاب" در آن انتشار یافته بود.

مطالب منتشرشده در این ویژه‌نامه انتقاد روحانیون سنتی را برانگیخت، تا جایی که آیت‌الله حسین صافی گلپایگانی، مرجع تقلید قم، از قوه قضاییه خواست عاملان انتشار ویژه نامه روزنامه دولتی ایران را "تعزیر کند" و دعا کرد که "خداوند آنها را هدایت کند و اگر قابل هدایت نیستند به سزای اعمال خود برساند".

در مقطعی که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران استعفا داده بود، خودداری خبرگزاری تحت اداره آقای جوانفکر، یعنی ایرنا، از انتشار نامه رهبر ایران مبنی بر ابقای او انتقادات فراوانی را میان طرفداران آیت‌الله خامنه‌ای برانگیخته بود.

سال گذشته اقدام ماموران قضایی برای بازداشت آقای جوانفکر، که با مقاومت کارکنان روزنامه ایران روبرو شد، خبرساز شده بود.

مطالب مرتبط