تاکید فرماندهان نظامی ایران بر توان بازدارندگی جمهوری اسلامی

Image caption فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت که ایران در هنگام خطر از "همه اهرم ها" و از جمله "تنگه هرمز" استفاده خواهد کرد

محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران گفت که دشمنان جمهوری اسلامی "ارکان بازدارندگی" ایران را می شناسند. او "تسلط بر اقتصاد جهانی و امنیت اقتصادی و انرژی جهانی" را از جمله این این ارکان دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرمانده سپاه پاسداران روز دوشنبه ۵ تیر (۲۵ ژوئن) در اظهاراتی به مناسبت "روز پاسدار" تاکید کرد که ایران دشمنان خود را در "همه جای منطقه رصد می‌کند".

وی اظهار داشت که "دشمن می‌داند که هواداران انقلاب اسلامی در جهان اسلام در چه حجم عظیم و موثری پراکنده‌اند" و افزود: "دشمن زخم سنگین ضربات حزب‌الله و گروه‌های جهادی فلسطین را فراموش نمی‌کند."

همزمان با اظهارات سرلشکر جعفری، احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران گفته است که جمهوری اسلامی در صورت قرار گرفتن در معرض خطر از "همه اهرم ها" و از جمله "تنگه هرمز" استفاده می کند.

در هفته های اخیر و به دنبال کاهش امیدواری مقام های ایرانی و غربی به رسیدن به توافق بر سر پرونده هسته ای در جریان مذاکرات جدید، برخی مقام های نظامی ایران بر آمادگی خود برای رویارویی با دشمنان خارجی تاکید کرده اند.

روز گذشته حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه نیز با اشاره به رویارویی حکومت ایران با غرب گفته بود: "در حال نزدیک شدن به آخرین فراز برخورد هستیم که البته عبور از آن بسیار سخت است، اما به نصرت خداوند ایمان داریم".

سرتیپ سلامی با ذکر اینکه ایران بر "منافع حیاتی دشمن" در تمام جهان تسلط دارد، افزود: "سپاه در طراحی راهبردی خود، شعاعی را به نام شعاع بازدارندگی تعریف کرده است که به تمام منافع راهبردی دشمن در منطقه مربوط می‌شود تا بتوانیم در صورت نبرد، جنگ را در هر سطحی مدیریت کنیم."

او تاکید کرد: "سناریوهایی که احتمال دارد دشمن از آن برای تهدید نظام اسلامی استفاده کند، از سوی سپاه رصد و شناخته شده است."

روز گذشته، همچنین محسن کاظمینی فرمانده سپاه تهران بزرگ از طرح های سپاه پاسداران برای مقابله با "چهار تهدید" موجود در پایتخت ایران سخن گفت، اما توضیح بیشتری در مورد این چهار تهدید نداد.

وی همچنین اظهار داشت که با حمایت فرمانده کل سپاه پاسداران، طرحی به نام "لبیک یا خامنه‌ای" در پایتخت به اجرا در خواهد آمد که پس از اجرای آن، "در بحث فرهنگی یک اتفاق بزرگ در تهران خواهد افتاد".

وی افزود که با اجرای این طرح "وضع ظاهری شهر تغییر می کند و رشد و نمو فرهنگی خوبی را شاهد خواهیم بود".

مطالب مرتبط