کره جنوبی واردات نفت از ایران را قطع می‌کند

تانکرهای نفت ایران حق نشر عکس Mehr
Image caption تصمیم دولت کره جنوبی ناشی از تحریم پوشش بیمه‌ای تانکرهای حامل نفت صادراتی ایران است

دولت کره جنوبی خرید نفت خام از ایران را قطع می کند.

روز سه شنبه، ٦ تیر (٢٦ ژوئن)، کره جنوبی اعلام کرد که با اجرای تحریم های تجاری و مالی اتحادیه اروپا علیه برنامه های اتمی جمهوری اسلامی از اول ژوئیه، دولت کره جنوبی واردات نفت خام از ایران را به حالت تعلیق در می آورد.

در بیانیه مشترک وزارتخانه های اقتصاد، دارایی و امور خارجه کره جنوبی آمده است که از آنجا که با آغاز تحریم های اتحادیه اروپا، شرکت های متعلق به کشورهای عضو اتحادیه اجازه ارائه خدمات بیمه به نفتکش های حامل محموله های نفتی ایران را نخواهند داشت، کره جنوبی قادر به خرید و حمل نفت از آن کشور نخواهد بود.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از منابع دولتی گفته است که شرکت های بیمه اروپایی تامین کننده صد در صد پوشش بیمه ای و جبران خسارت تمامی محموله های نفت صادراتی ایران به مقصد کره جنوبی هستند و با متوقف شدن این خدمات، خرید و حمل این محموله ها ناممکن خواهد شد.

دولت کره جنوبی در بیانیه خود تاکیدکرده است که تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا آثار قطع واردات نفت خام از ایران بر اقتصاد و بخش صنایع کره از جمله در زمینه عرضه فرآورده های نفتی در بازار داخلی و ادامه صادرات کالا و خدمات به ایران به حداقل ممکن کاهش یابد.

همزمان، به گزارش خبرگزاری رویترز، معاون تجارت خارجی وزارت اقتصاد کره جنوبی در یک نشست خبری اعلام کرده است که این کشور توانسته بخش عمده ای از نفت وارداتی از ایران را از منابع دیگراز جمله عراق، کویت، قطر و امارات متحده عربی و همچنین خرید از بازار معاملات نقدی نفت تامین کند هر چند هنوز قادر به جبران کامل قطع نفت از ایران نبوده است و تلاش در این زمینه را ادامه می دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خریداران اصلی نفت خام ایران

تا اوایل سال جاری میلادی، کره جنوبی با واردات حدود دویست هزار بشکه نفت در روز، خریدار ١٠ درصد نفت صادراتی ایران، و پس از چین، ژاپن و هند، بزرگترین وارده کننده نفت خام از این کشور بود اما در ماه گذشته، این مقدار حدود ٤٠ درصد کاهش یافت.

هدف از این کاهش، جلب موافقت ایالات متحده با معاف کردن کره جنوبی از تنبیه هایی تجاری و اقتصادی بوده که دولت آمریکا برای کشورهایی در نظر گرفته است که تحریم های بکجانبه آمریکا علیه ایران را نادیده می گیرند..

آمریکا به منظور وارد کردن فشار مالی هر چه بیشتر بر جمهوری اسلامی برای قبول قطعنامه های مصوب شورای امنیت راجع به برنامه های اتمی این کشور، در صدد وادار کردن طرف های عمده تجاری ایران برای کاهش مبادلات با جمهوری اسلامی بوده است و معمولا در قبال دریافت تعهد کاهشی عمده در خرید نفت خام از ایران، چنین کشورهایی را از اقدامات تلافی جویانه معاف کرده است.

با اینهمه، تحریم های اتحادیه اروپا که مشخصا صنایع و فعالیت های نفتی جمهوری اسلامی را هدف قرار داده سرانجام باعث شد تا کره جنوبی، به عنوان یک خریدار سنتی نفت از ایران، قادر به ادامه معاملات نفتی با جمهوری اسلامی نباشد.

نخستین کشور آسیایی

کره جنوبی نخستین کشور آسیایی است که خرید نفت از ایران را به طور کامل قطع می کند.

این اقدام پس از تصمیم اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز دوشنبه - دیروز - اتخاذ شده که طی آن، کشورهای عضو تشخیص دادند که پیشرفت در مذاکرات اتمی ایران و گروه ١+٥ در مسکو در حدی نبوده است که تخفیفی را در مجازات های اعلام شده اتحادیه علیه ایران توجیه کند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption پیشرفت در مذاکرات هسته ای اخیر برای کاهش تحریم ها کافی دانسته نشده است

نتیجه اجلاس روز دوشنبه اتحادیه اروپا از جمله به این معنی بوده است که انتظار کره جنوبی برای معافیت از تحریم های وضع شده در مورد بیمه تانکرهای حامل نفت ایران تحقق نیافته است.

حدود ٩٠ درصد کشتی های نفتکش جهان از لحاظ بیمه حفاظت پرسنلی و جبران خسارت ناشی از آلودگی محیط زیست در صورت وقوع حوادث، تحت پوشش شرکت های بیمه غربی قرار دارند و بدون دریافت چنین پوششی، قادر به فعالیت نیستند.

پیشتر، دولت ژاپن، که با کاهش قابل توجهی واردات نفت از ایران، موافقت آمریکا با معافیت از تنبیه های تجاری را به دست آورده، اعلام کرد که برای ادامه واردات نفت خام از ایران پس از اجرایی شدن تحریم های اتحادیه اروپا، تدابیر خاصی را اتخاذ کرده و چین، که بزرگترین خریدار نفت ایران است، و هند هم گفته اند که اقداماتی را در این مورد پیش بینی کرده اند.

در این راستا، دولت ژاپن تضمین بیمه ای محموله های نفت وارداتی از ایران را خود بر عهده می گیرد، چین از دولت ایران خواسته است تا نفت صادراتی را راسا به آن کشور تحویل دهد و هزینه خسارات احتمالی را بپذیرد و هند نیز گفته است که به پالایشگاه های دولتی اجازه خرید نفت از ایران را می دهد به این شرط که دولت جمهوری اسلامی مسئولیت بیمه و حمل محموله نفت صادراتی را تقبل کند.

همزمان با اعلام توقف خرید نفت از ایران، دولت کره جنوبی گفته است که می کوشد به تلاش برای ادامه صادرات کالا و خدمات به ایران ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، صادرات کره جنوبی به ایران در سال گذشته میلادی به بیش از شش میلیارد دلار رسید که حاکی از افزایش ٣٢ درصدی نسبت به سال قبل از آن بود و این روند در سال جاری نیز با سرعت بیشتری ادامه داشته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات ایران تحریم بین المللی را بی تاثیر و خسارت آن را متوجه تحریم کنندگان دانسته اند

وزارت اقتصاد کره جنوبی با اعلام اینکه ایران "سومین بازار بزرگ خاورمیانه" است، بر اهمیت این بازار برای صنایع کره ای تاکید نهاده و گفته است که می کوشد معضلات بانکی، به این صادرات آسیب جدی نرساند.

تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی ایالات متحده باعث شده است تا ارتباط مالی ایران با خارج مختل شود و مقامات کره جنوبی نگران آن هستند که ممکن است صادرکنندگان کره ای در دریافت مطالبات خود از ایران با مشکلاتی مواجه شوند.

در حالیکه جمهوری اسلامی به دلیل ادامه برنامه های اتمی پیشاپیش از سوی شورای امنیت سازمان ملل هدف تحریم هایی ظاهرا نه چندان کارآمد قرار گرفته، تحریم های یکجانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا بخش های حساس اقتصاد ایران را هدف قرار داده است.

تحریم بانکی ایالات متحده باعث شده است که ایران در دریافت عواید ناشی از صادرات نفت و کالا به خارج با دشواری مواجه شود و برای جلب خریدار، به دادن امتیازات قابل توجهی روی آورد در حالیکه، صادرکنندگان خارچی کالا به ایران نیز از بیم ناکامی در دریافت مطالبات خود، فروش کالا به جمهوری اسلامی را مخاطره آمیز بدانند و هزینه بیشتری را بر خریداران ایرانی تحمیل کنند.

به گفته برخی کارشناسان، حتی تا قبل از اجرایی شدن تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، دور جدید تحریم های خارجی ظاهرا آثار نامطلوبی را بر اقتصاد ایران گذاشته و همراه با مشکلات دیگری که ریشه در مسایل اقتصادی و سیاسی داخلی دارد، ایرانیان را با معضلاتی مانند تورم شتابان و کاهش چشمگیر ارزش پول ملی و خطرات اجتماعی و سیاسی ناشی از آن مواجه ساخته است.

در عین حال، مقامات جمهوری اسلامی ضمن تاکید بر ادامه برنامه های اتمی خود، تحریم های خارجی را بی تاثیر و در مواردی، حتی مفید دانسته و گفته اند که زیان اصلی در این زمینه متوجه کشورهای تحریم کننده می شود و انتظار داشته اند این تحریم ها باعث بروز بحرانی جدی در بازارهای نفتی جهان شود.

توقع ایران از قبرس

درخبری دیگر در زمینه تحریم نفتی ایران، ایرنا گزارش کرده که روز سه شنبه، علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، وارد قبرس شد و هدف از این سفر، کمک خواهی از این کشور برای "کاهش و رفع سوء تفاهم های بین ایران و اتحادیه اروپا" عنوان شده است.

قبرس از روز اول ژوئیه، و همزمان با آغاز تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، ریاست دوره ای اتحادیه را به مدت شش ماه برعهده می گیرد و ظاهرا دولت ایران انتظار دارد از این موقعیت برای کاهش فشار اروپاییان بر جمهوری اسلامی استفاده کند.

مطالب مرتبط