بهمن احمدی امویی 'به سلول انفرادی منتقل شده است'

بهمن احمدی امویی حق نشر عکس non
Image caption بهمن احمدی امویی، به انفرادی زندان رجایی شهر منتقل شده است

بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار زندانی در ایران که روز ۲۳ خردادماه از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود، از عصر روز دوشنبه پنجم تیرماه به سلول انفرادی این زندان منتقل شده است.

به گزارش سایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران، آقای احمدی امویی روز دوشنبه به دادسرای اوین احضار شده بود، اما پس از بازگشت به زندان رجایی شهر به تشخیص قاضی و با دستور قضایی "تا اطلاع ثانوی" به سلول انفرادی منتقل شده است.

علت صدور این دستور مشخص نیست.

این روزنامه‌نگار از ۱۰ روز پیش و پس از بروز درگیری در مراسم سالگرد هدی صابر در زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

اعضای خانواده این زندانی سیاسی به سایت کمیته گزارشگران حقوق بشر گفته اند: "انجام اینگونه برخوردها در حالی که بیش از سه سال از حبس بهمن می‌گذرد، قابل توجیه نیست."

آنها همچنین نسبت به امنیت جانی وی ابراز نگرانی می‌کنند. به گفته آنها، "مسئولان برای او شرایط تنبیه در تنبیه، درست کرده اند. هم او را به زندان رجایی‌شهر انتقال داده‌اند و هم اینکه، به بدترین سلول‌های انفرادی این زندان منتقلش کرده اند."

بر اساس گزارش‌های رسیده، مأموران در جریان انتقال آقای احمدی امویی به زندان رجایی شهر با او رفتار "خشونت آمیزی" داشته اند و او را "برهنه و تفتیش" کرده اند.

همچنین به گفته زندانیانی که قبلا در بند یک انفرادی رجایی شهر زندانی بوده اند، "شرایط این سلولهای انفرادی به قدری اسف‌بار است که همه زندانیان پس از مدت کوتاهی حضور در آنجا دچار بیماری و مشکلات جدی جسمی و روحی می‌شوند."

آقای احمدی امویی روزنامه‌نگار اقتصادی و اجتماعی است. او دانش‌آموخته رشته اقتصاد از دانشگاه مازندران است و با روزنامه‌های جامعه، توس، صبح امروز، نوروز، شرق، وقایع اتفاقیه و سرمایه هم‌کاری داشته است.

تاکنون دو کتاب به نام‌های "اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی" و "مردان جمهوری اسلامی چگونه تکنوکرات شدند" از آقای احمدی امویی منتشر شده است.

او در پی نوشتن چند مقاله انتقادی در حوزه عملکرد اقتصادی دولت در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شد و پس از محاکمه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

مطالب مرتبط