'عربستان باید پاسخگوی اعدام شهروندان ایرانی باشد'

مهمانپرست حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای مهمانپرست می گوید که بزودی هیئتی از ایران عازم عربستان سعودی می شود

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران می گوید که اقدام عربستان در اعدام اتباع ایرانی موضوعی نیست که بتوان از آن گذشت و این کشور باید پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه ششم تیر گفت:"حکم اعدام اتباع ایرانی در عربستان موضوعی است که به صورت جدی در دستور کار ایران قراردارد."

منابع خبری در خرداد ماه گزارش دادند که چند شهروند ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در عربستان سعودی اعدام شده‌اند. تعداد دقیق این اعدام‌شدگان اعلام نشده و منابع خبری ایران در گزارش‌های مختلف، تعداد آنها را از چهار نفر تا ۱۸ نفر گزارش کرده‌اند.

به گزارش رسانه های ایرانی این افراد حدود شش سال پیش در یک لنج ماهیگیری در نزدیکی مرز آبی عربستان به اتهام داشتن مواد مخدر دستگیر شده بودند.

پیش از آن در روز سی‌ام فروردین ماه، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، از تعلیق اعدام هشت نفر از اتباع ایران در عربستان سعودی خبر داده بود.

آقای مهمانپرست در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره تعلل در انتقال جسد اعدام شدگان و نیز فراهم کردن دسترسی کنسولی به سایر ایرانیان زندانی که شائبه شکنجه آنها می رود گفت: "هیاتی در بخش های حقوقی و کنسولی و نیز با حضور وکلای اعدام شده و زندانی در عربستان به زودی عازم این کشور می شود تا مسئله را پیگیری کنند."

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که "نه عربستان و نه هیچ کشور دیگری حق ندارد نسبت به اتباع ما اینگونه برخورد کند."

در اوایل خرداد ماه امسال حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه اعلام کرد که ۳۸ ایرانی به جرم حمل مواد مخدر در عربستان سعودی زندانی هستند.

آقای قشقاوی گفته بود که اگرچه عربستان سعودی و ایران هر دو از امضاکنندگان کنوانسیون ١٩٦٣ وین هستند، اما مقامات سعودی اجازه دسترسی کنسولی به این شهروندان بازداشتی ایران را نداده و سفارت ایران "از هشت سال پیش هیچگونه دسترسی کنسولی به اتباع خود نداشته است."

اشاره آقای قشقاوی به کنوانسیون ژنو راجع به روابط کنسولی است که علاوه بر موضوعاتی مانند مصونیت دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک از تعرض در خاک کشور میزبان، امضاکنندگان این کنوانسیون را موظف می‌کند تا در صورت بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، آنان را از حق تماس با مقامات کنسولی کشور خود آگاه کنند و امکان تماس با این مقامات را فراهم آورند.

عربستان نیز مانند ایران مجازات های سنگینی از جمله اعدام را برای جرایم مرتبط با مواد مخدر در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط