ایران حمایت آمریکا از موضع امارات را 'دخالت در امور داخلی خود' خواند

حق نشر عکس 1
Image caption ایران و امارات بر سر جزایر ابوموسی، تنب کوچک و بزرگ واقع در خلیج فارس با هم اختلاف دارند

وزارت خارجه ایران بیانیه مشترک امارات متحده عربی و آمریکا در باره جزایر سه گانه مورد اختلاف با امارات متحده عربی در خلیج فارس را "دخالت آشکار در امور داخلی ایران" خوانده است.

به گزارش وبسایت وزارت خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای این وزارتخانه، بیانیه امارات متحده عربی و امریکا در پایان سفر شیخ محمد بن زائد آل نهیان ولیعهد امارات متحده عربی به واشنگتن را دخالت آشکار در امور داخلی ایران دانسته و آن را رد کرده است.

آقای امیرعبداللهیان گفته که جزایر سه گانه ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی جزء لاینفک و جدایی ناپذیر از خاک جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود و "دخالت کشورهای ثالث با هدف تفرقه‌افکنی و ایجاد تنش در منطقه انجام می گیرد."

معاون وزیر خارجه ایران در عین حال تاکید کرده که جمهوری اسلامی "آماده گفتگوهای سازنده با کشورهای منطقه از جمله امارات برای توسعه روابط و همکاری ها می باشد."

این سخنان واکنش به بیانیه مشترکی است که روز چهارشنبه هفتم تیر (۲۷ ژوئن) پس از دیدار ولیعهد امارات متحده عربی با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا منتشر شد. در این بیانیه دو کشور خواهان یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای مناقشه بر سر مالکیت جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک شده بودند.

وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این هم از موضع امارات متحده عربی برای مذاکره با ایران بر سر جزایر حمایت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و فرمانده سابق سپاه پاسداران در همایش تبیین حقوقی مالکیت جزایر سه گانه گفته که طرح موضوع جزایر سه گانه عربی آغاز توطئه بزرگی علیه منافع ملی ایران است.

آقای رضایی گفت که طرح مسئله عربی بودن جزایر سه گانه یک مسئله "صرفا سیاسی" است و کشورهای عربی منطقه، آمریکا و انگلیس "به دنبال ایجاد شیوه جدیدی از استعمار بوده و با این ترفند خواهان ایجاد تفرقه و تسلط بر منطقه هستند."

فرمانده سابق سپاه تاکید کرده که "طرح خلیج عربی" زنگ خطری بزرگ برای ایران است و "پذیرفتن خلیج عربی برای ملت ایران به مثابه عقب نشینی جمهوری اسلامی از تمام جزایر و منافع خود درخلیج فارس تا خط ساحلی خود به حساب خواهد آمد."

برنامه اتمی ایران از دیگر موضوع های مورد بحث آقای اوباما و محمد بن زائد آل نهیان بود و دو کشور بر ضرورت احترام گذاشتن ایران به تعهدات بین المللی این کشور تاکید کرده بودند.

امارات متحده عربی مدعی حاکمیت بر جزایر سه گانه است ولی ایران آن را بخش جدایی ناپذیر خاک خود می داند.

امارات متحده عربی در سال ۱۹۷۱ تشکیل شد، در حالی که ایران از دیرباز این جزایر را در حاکمیت خود می دانسته است.

پس از خروج نیروهای نظامی بریتانیا از پایگاه های قدیمی این کشور در خلیج فارس در اوائل دهه ۷۰ میلادی، بر اساس توافق صورت گرفته با ایران، این جزایر در حاکمیت ایران قرار گرفتند.

با اینهمه، امارات عربی متحده بعدا مدعی این جزایر شد و این اختلاف سال هاست بر روابط دو کشور سایه انداخته و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس هم از امارات عربی متحده در این مناقشه حمایت کرده اند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران آوریل امسال به جزیره ابوموسی سفر کرد که با واکنش شدید امارات و شورای همکاری خلیج فارس مواجه شد.

مطالب مرتبط