معاون وزیر خارجه ایران: نمی توانیم پادشاه عربستان را به تهران دعوت نکنیم

حق نشر عکس AP
Image caption قرار است پادشاه عربستان برای شرکت در اجلاس سران غیرمتعهدها به ایران دعوت شود

یک مقام بلندپایه در وزارت امور خارجه ایران گفته است که ایران نمی تواند ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی را برای اجلاس سران غیرمتعهدها، به تهران دعوت نکند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزارت امور خارجه ایران به ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی، گفته است: "قرار بود سفری به عربستان داشته باشم و در دیدار با سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان، دعوتنامه آقای ملک عبدالله را برای شرکت در اجلاس سران غیرمتعهدها تسلیم وی کنم اما آن سفر در آن تاریخ و در اعتراض به رفتار عربستان سعودی در اجرای حکم اعدام اتباع زندانی ایرانی لغو شد و این موضوع را به کاردار این کشور هم اعلام کردم."

عربستان به تازگی ۱۸ ایرانی را به اتهام حمل مواد مخدر اعدام کرده است.

ایران می گوید وزیر امور خارجه عربستان به علی اکبر صالحی، همتای ایرانی اش، وعده عقب انداختن اجرای حکم را داده بود اما عملا پیش از این تماس تلفنی، حکم اعدام اتباع ایرانی اجرا شده بود.

بر اساس گزارش ایرنا، وزیر خارجه عربستان سعودی به مقام های ایرانی گفته بوده که قوه قضائیه این کشور از دولت مستقل است اما او تلاش می کند جلوی اجرای احکام اعدام را بگیرد.

ایران می گوید که افراد اعدام شده حق دسترسی کنسولی و گرفتن وکیل نداشته اند و مقام های سعودی وقتی که حکم اعدام آنها اجرا شده، با تحویل گواهی فوت و وصیتنامه‌های آنها به سفارت ایران در ریاض، ایران را از این اقدام مطلع کرده اند.

پیش از اجرای حکم اعدام اتباع ایرانی، رسانه های این کشور اخبار پراکنده ای درباره احتمال اجرای این حکم منتشر می کردند اما وزارت خارجه ایران این موضوع را تکذیب می کرد.

ایران از اقدام عربستان سعودی ابراز ناخرسندی کرده و هیچیک از مقام های رسمی خود را برای شرکت در مراسم تدفین ولیعهد عربستان که همزمان با این اعدام‌ها برگزار شد، به مراسم نفرستاد.

همزمان با لغو سفر معاون وزیر خارجه ایران برای دعوت از پادشاه عربستان سعودی، برخی از محافل خبری از احتمال لغو دعوت پادشاه عربستان سخن گفتند اما آقای امیرعبدالهیان گفته است که چنین موضوعی صحت ندارد.

روابط ایران و عربستان در یک سال گذشته پرتنش بوده و مقام های دو طرف چندبار در سخنرانی ها و مصاحبه‌ها، یکدیگر را به برهم زدن امنیت منطقه متهم کرده اند.

ایران به عنوان رئیس دوره ای جنبش غیرمتعهدها اواخر تابستان امسال میزبان رهبران این کشورها است و برنامه دعوت از پادشاه عربستان برای سفر به تهران به همین دلیل است.

همزمان با اختلافات موجود، روزنامه کیهان که مدیر آن توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران منصوب شده است، در عنوان اصلی شماره روز شنبه خود (دهم تیر)، احتمال مرگ پادشاه ۸۸ ساله عربستان را مطرح کرده است.

مطالب مرتبط