انتشار 'سناریوهایی' برای مقابله‌ ایران با تحریم نفتی اتحادیه اروپا

حق نشر عکس MEHR

ساعاتی پیش از رسیدن موعد اجرای تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، خبرگزاری مهر جزئیاتی از چهار پیش بینی دولت ایران را برای مقابله با این تحریم‌ها منتشر کرده است.

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران نیز، امروز در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، اطمینان داده که اگر کشوری قصد تحریم نفتی ایران را داشته باشد، "ایران نیز آن کشور را تحریم می‌کند".

دور تازه تحریم‌های اتحادیه اروپا از فردا، ۱۱ تیر (اول ژوئیه) علیه واردات نفت و مبادلات بانکی با ایران آغاز خواهد شد. بر مبنای این تحریم ها کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌توانند از ایران نفت خریداری کنند و ارتباطات بانکی این کشورها با ایران نیز محدود خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، در نشست ویژه هیات دولت ایران در مورد نحوه مقابله با تحریم های جدید، چهار سناریوی "حذف دلار و یورو از مبادلات نفتی"، "تشکیل سندیکای بیمه نفتکش‌ها"، "افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت" و "کاهش تولید نفت از میادین مستقل" مورد بحث قرار گرفته است.

"حذف دلار و یورو از مبادلات نفتی"

گزارش مهر، با اشاره به مشکل دریافت مبالغ حاصل از فروش نفت، از طرح "متنوع سازی سبد ارزی ایران" و "مبادله به شکل پایاپای" (نفت در مقابل کالا) خبر داده است.

حذف دلار و یورو و در مقابل، دریافت لیر، روپیه، یوان و ین از پالایشگاه‌های نفت ترکیه، هندوستان، چین و ژاپن، بخشی از این سیاست خواهد بود.

همچنین قرار است ایران در مقابل صادرات نفت خام، از کشورهای هند، پاکستان، سریلانکا و چند کشور شرق آسیا برخی محصولات کشاورزی چون گندم، چای و برنج و از کشور چین "تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی "دریافت کند.

"تشکیل سندیکای بیمه نفتکش‌ها"

خبرگزاری مهر، در ادامه با اشاره به خودداری برخی شرکت‌های بیمه از بیمه کردن نفتکش‌های ایران، از تشکیل یک "سندیکای جدید بیمه" توسط شرکت ملی نفت، شرکت ملی نفتکش و بیمه مرکزی ایران خبر داده است.

این سندیکا مسئولیت بیمه کشتی‌های حامل نفت خام و محصولات پتروشیمی ایران را برعهده خواهد داشت.

"افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت"

در گزارش مهر آمده است که ایران با افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت در منطقه خلیج فارس، سعی در مقابله با تحریم های نفتی دارد و در همین راستا یک مخزن یک میلیون بشکه‌ای را در خلیج فارس راه اندازی کرده است.

این گزارش همچنین از ساخت چهار مخزن جدید ذخیره‌سازی نفت خام، با ظرفیت در مجموع چهار میلیون بشکه، در پایانه نفتی جزیره خارک خبر داده است.

"کاهش تولید نفت از میادین مستقل"

خبرگزاری مهر در نهایت، از سناریوی کاهش تولید صادرات نفت خام به میزان ۳۰ درصد خبر داده و نوشته است که تغییرات جدید در "تراز تولید و صادرات" نفت، "آخرین تدبیر" دولت ایران برای مقابله با تحریم نفتی خواهد بود.

بر این اساس، قرار است تولید نفت خام از برخی میادین مستقل نفتی کاهش پیدا کرده و "امکان مدیریت بیشتر این مخازن هیدروکربونی در بلند مدت" فراهم شود.

خبرگزاری مهر گزارش خود را با این احتمال پایان داده است که ایران با داشتن وسیعترین مرز ساحلی در خلیج فارس، پس از اجرای تحریم‌های نفتی علیه این کشور ممکن است نسبت به انسداد تنگه هرمز و توقف عبور و مرور کشتی‌های نفتکش از این آبراه اقدام کند.

بستن تنگه هرمز، به گفته حقوقدانان با کنوانسیون ۱۹۸۲ حقوق دریاها مغایرت دارد.

دولت ایران این کنوانسیون را امضا کرده ولی به تصویب نرسانده است. با این حال، تا زمانی که جمهوری اسلامی به طور رسمی از این کنوانسیون خارج نشده، ملزم به رعایت مفاد آن خواهد بود.

مطالب مرتبط