تدارک دولت ایران برای مقابله با تحریم‌های جدید

شمس الدین حسینی و رستم قاسمی حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیران دولت ایران در روزهای اخیر در تدارک مقابله با تحریم‌ها هستند

با شروع دور تازه تحریم‌های غرب علیه ایران، مقامات ایرانی از آمادگی این کشور برای مقابله با این تحریم‌ها خبر داده‌اند و گفته‌اند که مشکلی برای فروش نفت ندارند و ذخایر ارزی ایران برای مقابله با تحریم‌ها کافی است.

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران گفته است که "تحریم ها هیچ تاثیری در ایران نداشته و از این پس نخواهد داشت."

آقای قاسمی تاکید کرده است که "ایران دوستان زیادی در دنیا دارد و به هیچ عنوان نگران فروش نفت نیستیم."

دور تازه تحریم های اتحادیه اروپا از امروز اول ژوئیه (یازدهم تیر) علیه واردات نفت و ارتباط های بانکی با جمهوری اسلامی آغاز می شود. با شروع این تحریم ها، اروپا خرید نفت از ایران را متوقف می کند و شرکت های بیمه اروپایی نیز که بخش عمده محموله های نفتی را بیمه می کنند، دیگر تانکرهای نفت ایران را بیمه نخواهند کرد.

احمدقلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران به روزنامه دولتی ایران چاپ تهران گفته است که "به طور قطع تا ماه آینده برای کل نفتی که به اروپا صادر می شود، خریداران جدیدی جایگزین خواهند شد."

اتحادیه اروپا واردکننده نزدیک به ۲۰ درصد نفت خام صادراتی ایران (نزدیک ۵۰۰ هزار بشکه در روز) بوده است و یونان و ایتالیا اصلی‌ترین خریداران نفت خام ایران در اروپا بوده اند.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران می گوید که تاکنون "حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از مجموع صادرات نفت به اتحادیه اروپا قطع شده" است و صادرات نفت به این اتحادیه "به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز" رسیده است.

ایران امیدوار بود که شروع تحریم های اتحادیه اروپا و ممنوعیت خرید نفت از این کشور، باعث افزایش قیمت نفت شود، اما برخلاف پیش‌بینی ایران، نه تنها قیمت نفت افزایش نیافت بلکه روند کاهش آن ادامه پیدا کرده و سبد نفتی اوپک به مرز ۹۰ دلار در هر بشکه رسیده است و این کشور از اوپک درخواست جلسه اضطراری کرده است.

محمد علی خطیبی نماینده ایران در هیات عامل اوپک به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که کشورهایی که نفت ایران را تحریم کرده اند یا ذخیره نفتی خود را برای جبران کمبود نفت وارد بازار می کنند، و با این کار "بازار نفت را سیاسی" می کنند باید تبعات آن را نیز بپذیرند.

حق نشر عکس Isna
Image caption معاون اول رئیس جمهور می‌گوید عمده اقلام اساسی تهیه و ذخیره شده است و در زمان لازم در دسترس مردم قرار می‌گیرد

آقای خطیبی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به برخی اعضای اوپک اعتراض خواهد کرد که با افزایش عرضه نفت به بازار در تلاش برای جبران نفت ایران هستند، گفته که "امیدواریم همه به تعهدات خود پایبند باشند."

اقتصاد ایران به شدت به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت وابسته است و این نگرانی وجود دارد که با تحریم های تازه اروپا این کشور نتواند بخشی از نفت خود را بفروشد.

ایران اکنون روزانه ۲ تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت صادر می کند و به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران گفته است که "به زودی صادرات نفت کشور حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند."

در عین حال، وزیر نفت ایران با صدور بخشنامه ای "خواستار بسیج همگانی" کارکنان وزارت نفت برای مقابله با تحریم ها شده است و مجید نامجو وزیر نیرو نیز گفته که "مدیران و کارکنان وزارت نیرو در شرایط تحریم مسئولان و کارکنان وزارت نفت را تنها نمی گذارند."

نگرانی از افزایش قیمت ها

نگرانی اصلی دولت ایران اکنون فقط کاهش صادرات نفت نیست بلکه دولت ایران به شدت نگران افزایش قیمت کالاها در داخل کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور گفته که "مردم ایران با شدیدترین تحریم ها مواجه هستند و ما از مردم می خواهیم که دولتمردان را در این حوزه همراهی کرده و با کوچکترین آشفتگی بازار دچار تشویش نشوند."

آقای رحیمی گفته است که "عمده اقلام اساسی مردم تهیه و ذخیره شده است و در زمان لازم در دسترس آنها قرار می گیرد و برای مقابله با تحریم ها ستاد و قرارگاههای مقابله با ناجوانمردی غربی ها و صهیونیست ها تشکیل شده است."

گزارش ها نشان می دهد که قیمت کالاهای مصرفی در ایران در حال افزایش است.

برخی کارشناسان می گویند که به همین دلیل دولت اجرای مرحله دوم طرح حذف یارانه ها را منتفی کرده است چون نگران بالا رفتن قیمت ها و از دست رفتن کنترل بازار است.

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد گفته که "اگر هدفمند کردن یارانه ها به معنای افزایش قیمت حامل های انرژی است، فعلا این موضوع از دستور کار دولت خارج است."

نگرانی از عواقب احتمالی تحریم های اتحادیه اروپا، بازار طلا و ارز را نیز تحت تاثیر قرار داده است و نرخ ارز به روزهای اوج خود در زمستان سال گذشته رسیده است.

حق نشر عکس Isna
Image caption رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که ایران برای مقابله با تحریم‌ها ۱۵۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد که 'حجم مناسبی' است

اما محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران برای کاهش فشار روانی تحریم ها گفته که ایران اکنون ۱۵۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی برای مقابله با تحریم ها دارد که "حجم مناسبی است."

در روزهای اخیر نرخ ارز و طلا به شدت افزایش پیدا کرده و آقای بهمنی خطاب به مردم گفته که "نباید تحت تاثیر جو قرار بگیرند."

آقای بهمنی می گوید که برنامه ما این است که دو میلیون و ۲۰۰ هزار سکه را در دوم مرداد عرضه کنیم، اما اگر ناچار شویم زودتر آن را وارد بازار می کنیم.

در بحران ارزی زمستان سال گذشته، بانک مرکزی مقادیر زیادی سکه طلا پیش فروش کرد که به گفته آقای بهمنی با کاهش قیمت سکه "چهار میلیون نفر آمدند و فیش های پیش خرید خود را پس دادند."

یکی از مشکلاتی که ایران با تحریم های اروپا با آن مواجه شده، قطع ارتباط با اتحادیه جهانی انتقالات بین بانکی (سوئیفت) است.

با توقف خدمات سوئیفت، شبکه الکترونیکی انتقال پول بین بانک های تحت تحریم ایران و جهان قطع شده و نقل و انتقالات پولی این بانک‌ها با خارج از کشور از راه‌های رسمی غیر ممکن است.

اما محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران می گوید که یک "سامانه پیام رسانی مالی الکترونیکی به نام سپام" را راه اندازی کرده اند که جایگزینی برای سوئیفت است.

اکثر بانکهای جهان از شبکه سوئیفت استفاده می کنند و معلوم نیست که این شبکه جدید که ایران راه اندازی کرده، بدون عضویت کشورها و بانکهای دیگر چگونه کار می کند.

رئیس کل بانک مرکزی می گوید که "سپام (سامانه پیام رسانی مالی الکترونیکی) یک طرح زیر ساختی مهم است که دو هدف مهم یکپارچه سازی مراودات بانکی از طریق بستر الکترونیکی امن و ایجاد مسیر خدمت رسانی مشترک بانکی را دنبال می کند."

مطالب مرتبط