سپاه پاسداران: فردا مانور موشکی برگزار می‌کنیم

حق نشر عکس Fars
Image caption سرتیپ حاجی‌زاده گفته است سپاه در این مانور به "شلیک انبوه" موشک‌هایش می‌پردازد

سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اعلام کرده است که ایران از فردا، دوشنبه ۱۲ تیر (۲ ژوئیه) مانوری سه روزه برگزار خواهد کرد.

آقای حاجی‌زاده گفته است که سپاه در این مانور انواع موشک‌های بالستیک خود، از جمله موشک ضدشناور "خلیج فارس" را به کار می‌گیرد.

فرمانده نیروی هوایی سپاه همچنین از به کارگیری هواپیماهای بمب‌افکن بدون سرنشین در این مانور خبر داده است.

وی همچنین اعلام کرده است که ایران به زودی به توانایی ساخت موشک‌هایی که رادارها را هدف قرار می دهند دست می‌یابد. به گفته او برد این موشک‌ها ۳۰۰ کیلومتر خواهد بود.

آقای حاجی‌زاده گفته است این موشک‌ها قابلیت حمله به سپرهای دفاع ضدموشکی را نیز دارند.

او اشاره کرده است که این موشک‌ها توانایی مقابله با سپر دفاع ضدموشکی اسرائیل، به نام "گنبد آهنین" را دارند.

آقای حاجی‌زاده تهدید کرده است که اگر اسرائیل دست به مقابله نظامی با ایران بزند، موشک‌های ایران این کشور را "از روی کره زمین محو خواهند کرد."

اعلام برگزاری مانور سپاه همزمان با آغاز تحریم‌های نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد.

سال گذشته محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس‌جمهور ایران، هشدار داده بود که اگر نفت ایران تحریم شود، این کشور اجازه انتقال نفت سایر کشورها از تنگه هرمز را نخواهد داد، اما بعدا لحن مقامات ایرانی در این مورد نرمتر شد.

هفته پیش نیز سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه در زمینه تنش میان ایران و غرب گفته بود: "در حال نزدیک شدن به آخرین فراز برخورد هستیم."

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز در پیامی که در آغاز سال جاری داده بود، گفته بود ایران در همان سطحی که مورد حمله قرار بگیرد، پاسخ خواهد داد.

او پیش از آن نیز گفته بود که ایران در برابر تحریم‌ها و همچنین تهدیدهای نظامی، تهدیدهای متقابلی دارد که آنها را اعمال می‌کند.

در جریان مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ که در سه فصل در استانبول، بغداد و مسکو انجام گرفت، نظامیان و مقامات ایران از لحن آرامتری استفاده می‌کردند، اما با شکست نسبی این مذاکرات تند شدن دوباره لحن آنان را به همراه داشته است.

مطالب مرتبط