تصویب دیرهنگام اعتبارنامه احمد توکلی در کمیسیون تحقیق مجلس ایران

توکلی حق نشر عکس ICANA
Image caption احمد توکلی، دیروز بعد از هشت سال از ریاست مرکز پژوهش های مجلس برکنار شد

با گذشت ۵ هفته از شروع به کار نهمین دوره مجلس ایران، سرانجام اعتبارنامه احمد توکلی در کمیسیون تحقیق مجلس تصویب شد.

خبر تصویب اعتبارنامه آقای توکلی، روز سه شنبه ۱۲ تیر (۲ ژوییه) و در حالی اعلام می شود که اعتبارنامه های دیگر نمایندگانی که سوابق آنها مورد اعتراض همکارانشان قرار داشت، پیشتر از تصویب کمیسیون تحقیق گذشته است.

یک روز پیش از تصویب اعتبارنامه احمد توکلی، اعضای هیات امنای مرکز پژوهش های مجلس نهم، کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را به ریاست این مرکز انتخاب کرده بودند.

در دوره های هفتم و هشتم مجلس ایران، ریاست مرکز پژوهش ها، که زیر نظر هیات امنایی به ریاست علی لاریجانی و متشکل از اعضای هیات رئیسه مجلس است، با احمد توکلی بود.

کاظم جلالی که بعد از ۸ سال در مرکز پژوهش های مجلس جایگزین آقای توکلیشده، دبیر "فراکسیون رهروان ولایت"، فراکسیون اکثریت مجلس نهم است که در رقابت میان علی لاریجانی و غلامعلی حداد عادل بر سر ریاست مجلس، از آقای لاریجانی حمایت کرد.

این در حالی است که احمد توکلی، با وجود عضویت در فراکسیون رهروان ولایت و داشتن نسبت فامیلی با علی لاریجانی، از منتقدان جدی نحوه اداره مجلس توسط آقای لاریجانی بود و در انتخابات هیات رئیسه مجلس نیز از رقیب او حمایت کرد.

وی علی رغم مخالفت با حامیان سیاسی غلامعلی حداد عادل، که در مجلس نهم تحت عنوان "فراکسیون انقلاب اسلامی" فعالیت می کنند، از دیرباز روابط شخصی خوبی با آقای حداد عادل داشته است.

احمد توکلی در انتخابات هیات رئیسه مجالس هفتم و هشتم نیز از ریاست آقای حداد عادل حمایت کرده بود.

آقای توکلی در زمان ریاست خود بر مرکز پژوهش های مجلس، از منتقدان سرسخت عملکرد دولت محمود احمدی نژاد بود و گزارش های تهیه شده در این مرکز، بارها مورد اعتراض مقام های دولتی قرار گرفت.

مخالفان تصویب اعتبارنامه احمد توکلی در مجلس نهم، او را به زمین خواری در تهران متهم و ابهاماتی را در مورد نحوه کسب مدرک دکترای وی در انگلستان مطرح کرده بودند.

اعضای کمیته تحقیق مجلس نهم، امروز سرانجام اعتبارنامه این نماینده را با ۹ رأی موافق و ۲ رأی ممتنع تصویب کردند.

در پی برگزاری انتخابات پارلمانی در ایران، اعتبارنامه منتخبان باید به تصویب نمایندگان مجلس برسد.

در صورتی که در مورد سوابق برخی از منتخبان ابهاماتی مطرح شود، یک کمیسیون تحقیق متشکل از نمایندگان مجلس در مورد صلاحیت آنها تصمیم گیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط