'حداقل ۱۲ هزار نفر در ایران به تب مالت مبتلا هستند'

تب مالت حق نشر عکس mehr
Image caption آمار رسمی تعداد مبتلایان به تب مالت در ایران ۱۲ هزار نفر اعلام شده است

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران،با اشاره به آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت این کشور گفت: "آمار رسمی تعداد مبتلایان به تب مالت در ایران ۱۲ هزار نفر عنوان شده است، اما تعداد موارد قطعا بیشتر از آمار است."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای خسرونیا گفته که استان‌های کردستان و لرستان بیشترین آمار مربوط به تب مالت را در کشور به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته کارشناسان هر ساله با فرارسیدن فصل گرما و افزایش مصرف بستنی و خامه ، احتمال ابتلای افراد به این بیماری نیز افزایش پیدا می کند.

در همین حال رئیس جامعه پزشکان متخصص گفت: "ابتلا به تب مالت از طریق خوردن پنیر تازه غیرپاستوریزه و همچنین شیر نجوشیده اتفاق می افتد".

ماست تنها ماده لبنی است که تب مالت را منتقل نمی‌کند.

پیشتر دکتر مینو محرز در خصوص این بیماری گفته بود که مسئول کنترل این بیماری در وهله اول، سازمان دامپزشکی است. چون تب مالت از دام به انسان منتقل می‌شود و اگر دام سالم داشته باشیم، این بیماری شیوع پیدا نمی‌کند.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های وزرات بهداشت، آمار ابتلا به تب مالت در ایران تا سال ۱۳۶۸ سیر صعودی و پس از آن تا سال ۱۳۷۹ سیر نزولی داشت، اما این روند از سال ۱۳۸۳ دوباره رو به افزایش گذاشت.

برخی از صاحبنظران معتقدند که بی توجهی به مسئله بهداشت دام و همچنین نبود کنترل صحیح بر کارخانجات تولید کننده مواد لبنی از دلایل افزایش موارد ابتلا به تب مالت است.

یکی از راهکارهای ارائه شده برای کنترل تب مالت، تحت کنترل قرار دادن واحدهای سنتی تولید لبنیات روستاها و همچنین مراکز جمع آوری شیر در روستاها و بخش‌ها عنوان شده است.

تب مالت از مهمترین بیماری‌های مشترک انسان و دام است. این بیماری عفونی در انسان به همراه تب و لرز، تعرق ، سردرد و استخوان درد و کاهش وزن همراه است.

به گفته پزشکان این عفونت باکتریایی معمولا اعضای خون‌ساز بدن مانند مغز استخوان، غدد لنفاوی و کبد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کارگرانی که در کشتارگاهها کار می‌کنند ممکن است در تماس با گوشت آلوده به این بیماری مبتلا شوند به همین دلیل توصیه شده که این کارگران موارد بهداشتی از جمله پوشیدن دستکش و شستن دست را رعایت کنند.