مجلس ایران اعتبارنامه احمد توکلی را تصویب کرد

احمد توکلی نماینده تهران حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اعتبارنامه احمد تولکی به تصویب رسید

اعتبار نامه احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس ایران با گذشت یک ماه از آغاز به کار دوره جدید مجلس با ۲۰۴ رای به تصویب رسید.

به گزارش خبرآنلاین، اعتبارنامه آقای توکلی آخرین اعتبارنامه باقیمانده از نمایندگان مجلس نهم بود.

سید مهدی موسوی نژاد، نماینده دشتستان و علی ایرانپور، نماینده مبارکه دو نماینده معترضی بودند که در جلسه امروز سه شنبه ۱۳ تیر (۳ ژوئیه) مجلس، علیه اعتبارنامه آقای توکلی سخن گفتند.

آقای توکلی پیش تر با اعتبارنامه این دو نماینده مخالفت کرده بود.

مخالفان نماینده تهران

مخالفان تصویب اعتبارنامه آقای توکلی، او را به زمین خواری در تهران متهم و ابهاماتی را در مورد نحوه کسب مدرک دکترای وی در انگلستان مطرح کردند.

علی ایرانپور، نماینده مبارکه به مدرک تحصیلی نماینده تهران و تحوه تحصیل او در دوره دکترا ایراداتی را وارد دانست.

آقای موسوی نژاد، نماینده دشتستان نیز در مخالفت با تائید اعتبارنامه آقای توکلی گفت که او بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد خواستار بورسیه تحصیلی در خارج شده و به جای ارز مجردی به مدت ۱۱ ماه ارز متاهلی دریافت کرده است.

اتهام دیگری که به آقای توکلی زده شد، دریافت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان از وزارت ارشاد برای تاسیس روزنامه فردا بود.

دفاع از احمد توکلی

در مقابل تعدادی از نمایندگان نیز در دفاع از اعتبارنامه آقای توکلی صحبت کردند.

حسین نجابت در دفاع از آقای توکلی گفت: "مطالب مطرح شده درباره احمد توکلی دروغ بین (آشکار) است."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم در دفاع از آقای توکلی گفت: "مطالبی که در قبال خدمات آقای توکلی گفته شده خیلی قابل اعتنا نیست و برخی از آنها با سختگیری تخلف جزئی است."

پس از سخنان معترضان و مدافعان اعتبارنامه آقای توکلی، خود او به دفاع پرداخت و از جمله گفت: "این سخنان علیه من برای این گفته شده که اهداف سوئی دنبال شود".

او گفت: "من از مبارزه با فساد، انحراف استبداد، قانون شکنی و رانت خواری دست نخواهم کشید".

اتهامات وارده به دو نماینده

پیش از این برخی از نمایندگان مجلس از جمله احمد توکلی و الیاس نادران اتهاماتی را علیه دو نماینده دشتستان و مبارکه مطرح کرده بودند.

به گفته مخالفان این دو نماینده که پیشتر اعتبارنامه آنها به تصویب رسیده است، آقای موسوی نژاد، نماینده دشتستان در "امتحانات حوزه کسی را جای خودش برای درس پس دادن فرستاده است".

نمایندگان معترض آقای ایرانپور را نیز متهم به سو استفاده از عناوین علمی و سرقت کردند.

به گفته الیاس نادران، دادگاه تجدید نظر در حکم نهایی خود "آقای ایرانپور را به سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم کرده و این حکم قطعی است."

احمد توکلی هم پیش تر در اینباره گفت: "چطور می شود یک نفر با دو محکومیت کیفری که یکی از آن ها محکومیت غصب مال غیر است که به تصریح قانون انتخابات فرد دارای چنین محکومیتی محروم از نامزد شدن در انتخابات است، تایید می شود."

مطالب مرتبط