شورای نگهبان: هیئت نظارت بر قانون اساسی غیر قانونی است

شورای نگهبان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیش از این عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مخالفت این شورا با تشکیل این هیئت را اعلام کرده بود

شورای نگهبان، هیات نظارت بر قانون اساسی را که از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور تشکیل شده، غیر قانونی اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس این شورا در پاسخ به درخواست هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه که محمود شاهرودی رئیس سابق قوه قضائیه ریاست آن را بر عهده دارد، اعلام کرده است: ریاست جمهوری در مورد نظارت بر مجلس خبرگان،، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی، مسئولیتی ندارد."

شورای نگهبان همچنین هرگونه تشکیلات مرتبط با این قضیه را غیر قانونی دانست.

همزمان اللهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس از آقای احمدی نژاد درخواست کرد که هر چه سریعتر این هیات را منحل کند.

آقای ملکشاهی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "بر اساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی پس از مقام معظم رهبری، رئیس جمهور عالی ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده دارد بنابر این رئیس جمهور تنها مجری قانون اساسی است نه ناظر بر اجرای آن."

هیات نظارت بر قانون اساسی پس از حدود هفت سال از انحلال آن، در بهمن ماه گذشته و در پی اقدام محمود احمدی نژاد به انتصاب محمدعلی حجازی به عنوان دبیر هیات نظارت بر قانون اساسی، فعالیت خود را از سر گرفت.

پس از آن بود که این هیات با صدور اطلاعیه ای اعلام آمادگی کرد که "به گزارش های آحاد مردم در خصوص عدم اجرای هر یک از اصول قانون اساسی" رسیدگی می کند.

در آن زمان عباسعلی کدخدائی، سخنگوی شورای نگهبان تشکیل این هیات را غیر قانونی اعلام کرد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه نسبت به اقدام رئیس جمهور در این زمینه واکنش تندی نشان داده و گفته بود که "مسئولان عالی نظام" نیز با فعالیت هیات نظارت بر قانون اساسی مخالفند.

رئیس قوه قضائیه، با اشاره به سابقه بحث تشکیل هیات نظارت بر قانون اساسی در گذشته، یادآوری کرد که روسای جمهور سابق کشور نیز درصدد "توسعه اصل ۱۱۳ قانون اساسی" بوده اند.

در اصل ۱۱۳ قانون اساسی آمده است: "پس از مقام رهبری، رئیس جمهور عالی ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیما به رهبری مربوط می‌شود، بر عهده دارد."

بر مبنای همین اصل بود که "هیات پیگیری و نظارت بر اجرای قانون اساسی"، در سال ۱۳۷۶ و در زمان ریاست جمهوی سید محمد خاتمی تشکیل شد. هرچند بعد از تاسیس هیات، در عمل دستگاه های حکومتی زیر نظر آیت الله خامنه ای و به ویژه قوه قضائیه و شورای نگهبان، آن را به رسمیت نشناختند.

با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، فعالیت هیات نظارت رسما متوقف شد و سخنگوی دولت جدید، در سال ۱۳۸۴ اعلام کرد که دولت آقای احمدی نژاد برای اجرای قانون اساسی نیازی به این هیات ندارد.

با این حال، آقای احمدی نژاد ضمن تجدید نظر در تصمیم خود، حدود یک ماه پیش گفت: "زمانی برداشت بنده این بود که نیازی به وجود این هیات نیست، اما امروز به این نتیجه رسیده‌ام که وجود چنین هیاتی بسیار بسیار مورد نیاز و لازم است."

به عقیده برخی ناظران، اختلافات میان رئیس دولت نهم و رهبر ایران در یک سال اخیر، احتمالا بر تصمیم محمود احمدی نژاد به احیای هیات نظارت بر قانون اساسی تاثیر داشته است.

مطالب مرتبط