دادستانی تهران بر اعلام جرم علیه علی مطهری تاکید کرد

حق نشر عکس MEHR
Image caption علی مطهری برادر همسر علی لاریجانی رئیس مجلس و فرزند مرتضی مطهری از نظریه پردازان انقلاب اسلامی است

دادستانی تهران به گفته های علی مطهری نماینده تهران که گفته بود "دادستان حق ورود به نطق نمایندگان را ندارد" واکنش نشان داده و اعلام کرده که گفته های او از "مصادیق عناوین مجرمانه" است و آقای مطهری "مصونیت ویژه" در برابر قانون ندارد.

اطلاعیه دادستانی تهران ساعاتی پس از واکنش علی مطهری به اعلام جرم علیه او انتشار یافته است.

آقای مطهری روز دوشنبه، ۱۹ تیرماه به خبرگزاری فارس گفته بود: "اگر توهین یا افترایی (در صحن علنی مجلس) در کار باشد، فرد توهین‌شونده حق دفاع از خود در صحن مجلس را دارد" و "دادستان حق ورود به نطق نمایندگان را ندارد."

آقای مطهری گفته بود که اگر یک نماینده مجلس نتواند اظهاراتی را که او در صحن علنی مجلس داشته است، در نطق خود بگوید، "باید فاتحه آزادی بیان و قانون اساسی را خواند".

او گفت: "ظاهرا آقای دادستان از فرط بیکاری و یا تحت فشار دولت این حرف را زده است."

اطلاعیه دادستانی در واکنش به گفته های آقای مطهری می گوید که "توهین به مقامات کشور از جمله رئیس جمهوری و همچنین انتشار اکاذیب مطابق قانون مجازات اسلامی جرم است" و "دادستانی باید طبق تکلیف قانونی" اقدام کند.

اطلاعیه دادستانی تهران مصونیت پارلمانی را که پیشتر آقای مطهری به آن اشاره کرده به طور تلویحی رد کرده است.

اتهام به علی مطهری

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی تهران، روز یکشنبه، ۱۸ تیرماه، اعلام کرد که به دلیل بخشی از اظهارات علی مطهری در صحن علنی مجلس، علیه او اعلام جرم شده است.

نطق علی مطهری در صحن علنی مجلس در روز یکشنبه، ۳۱ اردیبهشت، واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت و آقای دولت‌آبادی گفت که دادستانی پس از بررسی نوار این سخنرانی، بخش‌هایی از صحبت‌های او را مجرمانه تشخیص داده است.

او گفته بود: "بخشی که وی اظهار کرده 'باید کاباره تشکیل شود' از سوی دادستانی مجرمانه تشخیص داده شد."

علی مطهری در بخشی از اظهارات خود که به گفته دادستان تهران مجرمانه تشخیص داده شده است، با "اسف‌بار" توصیف کردن وضعیت حجاب در ایران، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور و اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر او را متهم کرده که "زیرکانه" وضعیت پوشش اسلامی در جامعه را به جایی رسانده‌اند که "در واقع، تحریک جنسی را آزاد فرموده‌اند و موجب پدید آمدن عقده‌های روانی در جوانان ما شده‌اند، پس به فکر بخش دوم کار خود، یعنی ارضای جوانان از طریق تاسیس کاباره‌ها و کلوپ‌های شبانه نیز باشند."

او نزدیک به یک هفته بعد از این اظهارات، در گفت‌وگو با سایت تابناک توضیح داد که به دنبال اهانت به آقای احمدی‌نژاد و رئیس دفتر او نبوده و به طنز به "تاسیس کاباره و کلوپ شبانه" اشاره کرده است.

علی مطهری برادر همسر علی لاریجانی رئیس مجلس و فرزند مرتضی مطهری از نظریه پردازان انقلاب اسلامی است که در ماه های اول انقلاب بهمن ۱۳۵۷ بر اثر سو قصد کشته شد.

صلاحیت آقای مطهری برای انتخابات مجلس نهم که به تازگی آغاز به کار کرده ابتدا رد شده بود اما شورای نگهبان که مسئول تعیین صلاحیت نامزدها است، سرانجام صلاحیت او را تایید کرد.

آقای مطهری در دور دوم انتخابات مجلس موفق به ورود به مجلس شد.

او در نطق روز ۳۱ اردیبهشت خود که در واپسین روزهای فعالیت مجلس هشتم بود از "دخالت سپاه پاسداران در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه" در نهمین دوره انتخابات مجلس ایران انتقاد کرد و گفت که این اقدام "به صورت حمایت جدی از کاندیداهای مورد نظر" سپاه انجام شده است.

مطالب مرتبط