روز بدون کیسه پلاستیکی در ایران

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شهرداری تهران و فعالان محیط زیست روز ۲۱ تیرماه را روز "بدون نایلکس" نام گذارده اند و با اجرای برنامه هایی تلاش کردند که شهروندان تهرانی را به عدم استفاده از کیسه پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف ترغیب کنند.

برنامه های این روز با شعار "امروز یک کیسه پلاستکی کمتر" برگزار شد و شهرداری تهران امیدوار است که بتواند از این طریق روزانه میلیون ها کیسه نایلکس را از چرخه خرید خانواده ها حذف کند.

در تقویم رسمی ایران نامی این روز نیست، اما شهرداری تهران اعلام کرده که در تلاش است شورای عالی انقلاب فرهنگی را قانع کند که این روز را در تقویم رسمی به همین نام ثبت کند.

این اقدام در حالی از سوی شهرداری تهران پیگیری می شود که فعالان محیط زیست از چند سال پیش تلاش دارند تا به هر طریق ممکن مردم را نسبت به مضرات استفاده از کیسه های پلاستیکی آگاه کنند.

گزارش های شهرداری تهران نشان می دهد که هر شهروند تهرانی روزانه به طور متوسط سه کیسه پلاستیکی را وارد چرخه محیط زیست می کند که بنابر برآوردها، در مجموع در روز ۵۰۰ تن پلاستیک می شود.

حق نشر عکس ISNA
Image caption فعالان محیط زیست سالهاست که تلاش می‌کنند تا مردم را به استفاده از کیسه‌های تجدید پذیر تشویق کنند

ایران در فهرست ده کشور نخست مصرف کننده ظروف یک بار مصرف پلاستیکی قرار دارد و تاکنون برنامه خاصی از سوی دولت برای کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی در کشور ارائه نشده است.

این طرح در حالی از سوی شهرداری پیگیری می شود که استفاده از کیسه نایلونی و ظروف یکبارمصرف پلاستیکی روز به روز در حال افزایش است.

گزارشها نشان می دهد که در سال ۱۳۸۵ حدود ۵۷۰ هزار تن ظرف پلاستیکی یک بار مصرف در ایران مصرف شده است.

شهرداری تهران برای تشویق شهروندان سعی کرده است که با عرضه کیسه های قابل بازیافت و مواد تجزیه پذیر با پایه گیاهی شهروندان تهرانی را تشویق کند.

برخی برآوردها نشان می دهد که کیسه های پلاستیکی دست کم در طبیعت تا ۳۰۰ سال باقی می مانند و شهرداری تهران می گوید که کیسه هایی که پایه گیاهی دارند، مشکل تجزیه ندارند و به طبیعت بر می گردند و باید برای عرضه نان و خشکبار هم از پاکت های کاغذی استفاده شود.

یکی از مشکلاتی که طبیعت ایران با آن مواجه است، حجم زیاد کیسه های پلاستیکی است که در تمام نقاط به وفور پیدا می شود و چهره حاشیه شهرها و جاده ها را به شدت زشت کرده است.

یکی از خوانندگان وبسایت بی بی سی که خود را درفش کاویانی معرفی کرده، گفته است که این طرح "طرح خوبی است ولی بهتر بود یک هفته هم برای جمع آوری کیسه های پلاستیکی در کوه و دشت اختصاص می دادند که طبیعت قدری طبیعی تر دیده شود."

فعالان محیط زیست بارها تلاش کرده اند تا بخش هایی از مناطق آلوده کیسه های پلاستیکی را پاکسازی کنند، اما حجم این کیسه ها و ظروف یکبار مصرف آنقدر زیاد است که این تلاش ها چندان به چشم نیامده است.