ایران می گوید ۱۰۰ زندانی این کشور در عراق آزاد می‎شوند

Image caption برخی از شهرهای عراق مدفن شخصیت های مذهبی شیعیان است

یک مقام بلندپایه در دولت ایران اعلام کرده است که مقدمات آزادی ۱۰۰ زندانی این کشور در زندان های عراق انجام شده است.

مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری ایران گفته است که در جریان دیدار اخیرش از عراق، معاون اول رئیس جمهور این کشور فهرست محکومان ایرانی را برای عفو مطالبه کرده است.

بر اساس گفته مقام های ایرانی این ۱۰۰ نفر به دلیل ورود بدون مجوز به خاک عراق دستگیر و زندانی شده اند.

وزیر دادگستری ایران گفته است این موضوع را با مقام های عراقی در میان گذاشته و به وزیر دادگستری عراق گفته "اگر این افراد تردد غیرمجاز داشته اند به قصد زیارت عتبات عالیات بوده" است.

به گفته وزیر دادگستری ایران، قوانین عراق در مورد تردد غیرقانونی بسیار سختگیرانه است اما مقام های عراقی تصمیم دارند این قوانین را "اصلاح کنند."

هر ساله شمار کثیری از شیعیان ایرانی برای سفرهای زیارتی وارد عراق می شوند.

به گفته وزیر دادگستری ایران شماری دیگری از ایرانیان هم در زندان های عراق محبوس هستند که دلیل آن جرائم مربوط به مواد مخدر است.

ایران و عراق موافقت نامه استرداد مجرمان با یکدیگر دارند. این موضوع به تصویب مجالس هر دو کشور رسیده اما در ایران شورای نگهبان که باید مصوبات مجلس ایران را به تصویب نهایی برساند، هنوز آن را تایید نکرده است.

وزارت امور خارجه ایران اواخر سال گذشته خورشیدی اعلام کرد که موفق شده حدود ۷۰۰ زندانی ایرانی را در زندان های خارج از این کشور به ایران بازگرداند.

همزمان، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران از شهروندان ایرانی خواسته بود برای جلوگیری از چنین مسائلی، قوانین بین المللی و مقررات محل اقامت خود را در خارج از کشور رعایت کنند.