تحقیقات آمریکا درباره فروش تجهیزات تجسس در زندگی شهروندان به ایران

شرکت زی تی ای حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت زی تی ای گفته است که معاملات با ایران محدود خواهد کرد

پلیس فدرال آمریکا تحقیقاتی جنایی در مورد شرکت چینی ساخت تجهیزات ارتباطات راه دور، "زی تی ای"، را در باره ادعاهایی دایر بر اینکه این شرکت وسایل کامپیوتری ممنوعه آمریکایی را به ایران فروخته شروع کرده است.

خبرگزاری رویترز در ماه مارس در گزارشی تحقیقاتی نوشته بود که "زی تی ای" محصولات ساخت شرکت هایی مانند مایکروسافت و "اچ پی" را به ایران عرضه کرده است.

این خبرگزاری نوشت که زی تی ای سیستم های تجسسی که امکان نظارت بر خطوط تلفن ثابت، موبایل و ارتباطات اینترنتی را فراهم می کند به ایران فروخته است.

براساس اسنادی که وبسایت "اسموکینگ گان" به دست آورده، یک وکیل "زی تی ای" گفت که مقام های شرکت همچنین در باره از بین بردن مدارک مربوط به معاملات ادعایی با ایران صحبت کرده اند.

به گزارش وبسایت "اسموکینگ گان" اشلی کایل یابلون مشاور کل شعبه زی تی ای در تگزاس آمریکا این اظهارات را در مصاحبه با ماموران اف بی آی ادا کرد.

او گفت که مدیران ارشد زی تی ای در مورد چندین گام برای کارشکنی در تحقیقات وزارت بازرگانی آمریکا در مورد معامله با ایران صحبت کرده بودند.

او گفت که شاهد یک "فهرست محصولات بسته بندی شده" - سندی برای تحویل اجناس - به ارزش 120 میلیون دلار بوده است.

تحریم های آمریکا تجارت اجناس غیربشردوستانه با ایران را ممنوع می کند.

در گزارش ماه مارس رویترز آمده بود که یک مدیر پروژه سابق ارتباطات در ایران - که از او نام برده نشده - گفته بود که "قابلیت این تجهیزات برای نظارت بر شهروندان خیلی بیشتر از سایر تجهیزاتی است که من دیده ام هستند."

زی تی ای، چهارمین سازنده تجهیزات موبایل در دنیا، از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

زی تی ای پس از انتشار گزارش رویترز گفته بود که معاملات با ایران را محدود خواهد کرد.

و آمریکا مشخصا تحریم هایی در این زمینه علیه ایران دارد.

دولت اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل تحریم هایی را بر ایران و سوریه وضع کرد که کسانی را هدف می گرفت که فناوری های تجسس و ردگیری شهروندان خصوصی در اختیار دولت این کشور می گذارند.

مطالب مرتبط