پنتاگون: دقت و قدرت تخریب موشک های ایران افزایش یافته

عکس آرشیوی از یک آزمایش موشکی ایران حق نشر عکس MEHR
Image caption ایران در سال های اخیر آزمایش های موشکی زیادی انجام داده است

ایران موفق شده دقت و قدرت تخریب موشک های خود را به نحو قابل ملاحظه ای تقویت کند.

این شاه بیت تازه ترین گزارش وزارت دفاع آمریکا از توان نظامی ایران است که طی روزهای اخیر در اختیار کنگره آمریکا قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش که به امضای لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا رسیده، ارتقای دقت هدف گیری و قدرت تخریب موشکهای ایران، به موازات برگزاری مرتب مانورهای موشکی در سراسر کشور و افزوده شدن چند فروند شناور و زیر دریایی جدید به ناوگان دریایی ایران صورت گرفته است.

در بخش دیگری از این گزارش، با اشاره به ظرفیتهای نظامی "غیر متقارن" ایران آمده است: "ارزیابی ما این است که ظرف ۳۰ سال گذشته، ایران به روش سازمان یافته ای، شبکه ای از سازمان های تروریستی وابسته را پرورش داده که از توان ضربه زدن به منافع آمریکا و اسرائیل برخوردارند."

با این وجود، هوشنگ حسن یاری، استاد کالج نظامی کانادا می گوید در این گزارش تصویری تهاجمی از آرایش نظامی ایرانی ترسیم نشده است.

آقای حسن یاری به بی بی سی فارسی گفت: "از دید این گزارش، آرایش نظامی ایران در مجموع دفاعی است که نشان می دهد سیاست خارجی و سیاست دفاعی ایران به طور کلی بیشتر عکس العملی است."

به اعتقاد این تحلیگر نظامی این گزارش نشان می دهد ایران دیگر از توان ایجاد فشار که در اوایل انقلاب از آن برخوردار شده بود و ابتکار عمل را در منطقه به نوعی در کف ایران گذاشته بود، بهرمند نیست.

وزارت دفاع آمریکا در جمع بندی نهایی خود از توان نظامی ایران، نوشته است: "ایران در دفاع از قلمرو خود، یک قدرت سهمگین محسوب می شود."

به گفته برخی از تحلیلگران، چنین توصیفی از توان نظامی ایران، پیامی است که وزارت دفاع آمریکا می کوشد به مدافعان جنگ منتقل کند، بدین معنا که هر نوع اقدام نظامی در خاک ایران می تواند، با مخاطراتی قابل توجهی همراه باشد.

مطالب مرتبط