بررسی روزنامه‌های صبح پنجشنبه؛ ۲۲ تیرماه

حق نشر عکس 11
Image caption نیم صفحه اول روزنامه شرق امروز پنج شنبه بیست و دوم تیرماه

روزنامه های امروز بیش از هر چیز به سخنان محمود احمدی نژاد توجه کرده اند که خبر از سخت گیری دولت در برداشت از خزانه دولت داده است. همزمان تصاویر بزرگی از اسفندیار رحیم مشایی در صفحه اول چند روزنامه دیده می شود.

روزنامه کیهان در عنوان اول خود نوشته است " رهبر انقلاب : در حمایت از قیام های منطقه ملاحظه هیچ قدرتی را نخواهیم کرد ".

روزنامه شرق در تیتر اول خود به این خبر توجه کرده است که "کاهش ۱۴دلاری قیمت نفت در یک ماه" . روزنامه تهران امروز از قول یک مقام نفتی ایران در عنوان اول خود نوشته" تولید نفت با ظرفیت ماقبل تحریم‌ها".

روزنامه مردم سالاری در عنوان اول خود نوشته " احمدی‌نژاد:گلوگاه بودجه را در دست گرفتم" و روزنامه های ابتکار، اعتماد وآرمان روابط عمومی هم عنوان های اول خود را به همین موضوع اختصاص داده اند.

حق نشر عکس 11
Image caption روزنامه آرمان روابط عمومی با چاپ عکس به سخنان اسفندیار رحیم مشایی پس از مدت ها غیبت واکنش نشان داد

روزنامه های آرمان روابط عمومی و اعتماد با چاپ عکس های بزرگ به سخنان اسفندیار رحیم مشایی پس از مدت ها غیبت واکنش نشان داده اند.

خط و نشان برای کرد ها

روزنامه کیهان یادداشتی دارد با عنوان"صف مشترک تل آویو، ریاض، اربیل "به قلم سعدالله زارعی.

آقای زارعی می نویسد"عدم همراهی دولت عراق با برنامه ضد سوری آمریکا و اعمال کنترل بر مرزهای خود عملا در زنجیره تروریزم مرزی خلل ایجاد کرد و پس از آن اردن هم به کنترل مرزهای خود با سوریه روی آورد. با این وصف اینک اسرائیل به تجربه دریافته است که همگرا شدن دولت عراق و ایران موقعیت طرح های غربی، عربی و صهیونیستی را به مخاطره جدی انداخته است و به میزانی که معلوم شود عملی شدن چنین طرح هایی علیه مقاومت منطقه با مشکل جدی مواجه است، جرات اقدامات ضد صهیونیستی افزایش می یابد. "

سرمقاله نویس روزنامه کیهان پس از تحسین موضع دولت عراق در مورد سوریه در انتقاد از موضع کردها در عراق می نویسد " هدف عمده آلترناتیو "پان کردیسم" تضعیف همزمان دولت های عراق، سوریه، ایران و ترکیه است که طی ماه های پس از آغاز خیزش اسلام گرایی در منطقه عمدتا به سمت عراق و سوریه کشیده شده است البته درباره سوریه این سیاست چندان موفقیتی دربر نداشت"

سهم ایران در سوریه

حق نشر عکس 11
Image caption روزنامه مردم سالاری امروز یادداشتی دارد درباره سفر کوفی عنان به ایران

روزنامه مردم سالاری یادداشتی دارد از حمید خوش آینده در باره سفر کوفی عنان به تهران. آقای خوش آینده می نویسد " در واقع سفر عنان به تهران در ذات خویش حاوی این پیام مهم نیز هست که نه تنها نمی‌توان در مسیر حل و فصل بحران سوریه، ایران را دور زد بلکه اساساً ایران "جزو گریزناپذیری" از راه حل‌های بحران سوریه است که باید بصورت بهینه قابلیت‌های موجود در آن را مورد استفاده قرار داد. "

یادداشت نویس مردم سالاری همچنین می نویسد " از این نظر نیز باید حضور اخیر عنان در تهران را سفری ارزیابی کرد که در آن بدنبال القای این موضوع به جامعه بین المللی است که عدم حضور ایران در نشست‌هایی که در راستای حل و فصل بحران سوریه برگزار می‌شود نه تنها جلساتی ناقص بلکه اساساً بی‌معنی نیز خواهد بود."

دوران اختلاف فرارسیده است

روزنامه اعتماد یادداشتی دارد از صادق زیبا کلام در باره "ائتلاف و اختلاف در میان اصولگرایان".

آقای زیباکلام در جمع بندی یادداشت خود نوشته است"آنچه باعث انسجام و ائتلاف میان مجموعه اصولگرایی شده بود، از یک سو رویارویی شان با اصلاح طلبان بود و از سوی دیگر با هاشمی رفسنجانی.

در جریان حوادث و رویدادهای بعد از انتخابات ۲۲ خرداد، هر دو جریان (هاشمی رفسنجانی - اصلاح طلبان) کنار رفتند بنابراین آن نیرویی که باعث اتحاد و ائتلاف میان آنان شده بود، از پایه و اساس منتفی شد. از آن مقطع بود که به تدریج اختلافات و شکاف ها میان اصولگرایان پدیدار شد.

روند اختلافات همچنان تداوم و گسترش پیدا کرد و در جریان انتخابات مجلس نهم در اسفندماه ۹۰ به نقطه پایانی خود رسید. اصولگرایان به دو جریان "جبهه متحد" و "جبهه پایداری" تقسیم شدند.

جامعه شناسی و جریان شناسی این دو جریان در ورای این نوشتار قرار می گیرد، فقط به ذکر این نکته بسنده کنیم که اختلافات حول احمدی نژاد مجتمع شد. طرفداران احمدی نژاد ذیل "جبهه پایداری" به رهبری معنوی آیت الله مصباح و شاگردان ایشان مجتمع شدند و مخالفان احمدی نژاد زیر پرچم "جبهه متحد" به زعامت آیت الله مهدوی کنی رفتند. تمام تلاش ها برای ایجاد وحدت میان اصولگرایان تا به امروز بی حاصل مانده. تنها راهی که محتمل است مجددا اصولگرایان گرد یکدیگر بیایند، احیای مجدد تهدید هاشمی رفسنجانی و اصلاح طلبان است: احتمالی که در شرایط فعلی خیلی بعید و ثقیل به نظر می رسد."

توصیه رییس امامان جمعه

روزنامه تهران امروز یادداشتی دارد با عنوان " ایران تسلیم نمی‌شود"که سیدرضاتقوی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه آن را نوشته است.

این روحانی اصول گرای حامی رهبر جمهوری اسلامی در ضرورت مقاومت در برابر تحریم ها نوشته است " روشن است که مسئولین ایران با مدیریتی جهادی برای بی‌اثر‌تر کردن تحریم‌ها طرح‌هایی در در نظر گرفته‌اند که برای شرایط مختلف مورد بررسی کار‌شناسان قرار می‌گیرد. مردم نیز می‌توانند با صرفه جویی، کم کردن مصرف داخلی و بها دادن به تولیدات داخل در این مدیریت جهادگونه وارد شوند و تحریم‌ها را بی‌اثر‌تر کنند و به خود کفایی ایران کمک بیشتری نمایند. "

به سوی قرض از بانک مرکزی

روزنامه جهان صنعت یادداشتی دارد با عنوان "دلایل کسری منابع در هدفمندسازی یارانه‌ها که علی دینی‌ترکمانی آن را نوشته است . این ناظر اقتصادی می نویسد‍‍‍‍‍‍‍ " منابع حاصل از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به میزان حدود ۱۰ هزار میلیاد تومان کمتر از هزینه‌های ناشی از پرداخت یارانه به خانوارها طی ماه‌های گذشته بعد از اجرای این سیاست بوده است، این کسری طبعا دارای آثار انبساطی پولی است و می‌تواند موجب تورم شود."

همچنین آقای دینی می نویسد " از یکسو، درآمدهای محاسبه شده پیش از اجرای این سیاست برمبنای میزان مصرف حامل‌های انرژی و یارانه پنهان محاسبه شده بود اما بعد از آزادسازی قیمت‌ها میزان مصرف تا حدی و در مورد سوخت اتومبیل تا میزان ۳۰ درصد گزارش شده کاهش یافت که درآمدهای پیش‌بینی شده را تا حدی کاهش داده است."

آقای دینی این گونه نتیجه گیری می کند" در شرایط کنونی به نظر می‌رسد که گریزی از چنین کسری و تامین آن از طریق استقراض از بانک مرکزی وجود ندارد. سیاست هدفمندسازی یارانه‌ها نشان می‌دهد که موضوعات اقتصادی پیچیده‌تر از آن هستند که معمولا ما تصور می‌کنیم."

تورم تابستانی

روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی دارد که در آن به "بررسی وضعیت تورم در خرداد و تیر ۱۳۹۱ " پرداخته است.

مهران دبیرسپهری در این یادداشت می نویسد" براساس آمار جدید نرخ تورم در خردادماه امسال ۲۲.۴ درصد بوده که نسبت به ماه گذشته ۰.۲ واحد درصد افزایش یافته است."

آقای سپهری در نهایت نتیجه گیری می کند که " از ماه آینده، میزان تورم ماهانه به طور خالص و مستقیم ناشی از عملکرد یکساله بانک مرکزی خواهد بود، اما نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره شود این است که شتاب نرخ تورم میانگین از ماه آینده بیشتر خواهد شد. به عبارت دیگر حتی اگر شاخص بهای کالاها در تیر ماه، هیچ افزایشی نداشته باشد باز هم نرخ تورم میانگین ۰.۳ واحد درصد افزایش خواهد یافت که نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر است."

مطالب مرتبط