وبسایت روزنامه شرق پولی می‌شود

روزنامه شرق حق نشر عکس 11
Image caption سایت روزنامه شرق از ماه آینده(مردادماه) پولی می‌شود

برای نخستین بار در ایران قرار است وبسایت روزنامه شرق از حدود یک ماه دیگر پولی شود. مهدی رحمانیان مدیر مسئول این روزنامه درباره‌ی حق اشتراک وبسایت شرق گفته این مبلغ به هیچ عنوان مبلغ گزافی نخواهد بود اما درباره جزییات آن هنوز هیچ تصمیمی نگرفته‌ایم و احتمالا این موضوع ظرف یک ماه آینده مشخص خواهد شد.

در حال حاضر دسترسی به وبسایت روزنامه شرق فقط از طریق عضویت و وارد کردن ایمیل ممکن است و توضیح داده شده افرادی که عضو وبسایت می شوند، می توانند تا یک ماه به صورت رایگان از این وبسایت استفاده کنند.

پرداخت حق اشتراک برای وبسایت‌های خبری چند سالی است که در رسانه‌های مختلف جهان به اجرا گذاشته است. از این میان می‌توان به عنوان نمونه به هفته نامه نیویورک تایمز و روزنامه تایمز لندن اشاره کرد که برای دسترسی به اخبار آنها در وبسایت باید حق اشتراک پرداخت شود.

مدیر مسوول روزنامه شرق که در تهران به چاپ می‌رسد در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اعلام اینکه هنوز جزییات تعرفه در نظر گرفته شده برای نسخه الکترونیکی این روزنامه معلوم نیست، تاکید کرد: "هزینه‌های روزنامه های خصوصی چنان سرسام‌آور شده که این روزنامه‌ها برای تامین مخارج خود چاره‌ای جز بالا بردن قیمت ندارند."

اما نکته ای که به اعتقاد کارشناسان امور رسانه در خصوص روزنامه شرق به آن اشاره شده است، عدم مخاطب شناسی و وضعیت رسانه‌ها در ایران است.

یکی از این کارشناسان امور رسانه معتقد است تیراژ روزنامه شرق آنقدر بالا نیست که این کار در این شرایط توجیه پذیر باشد. این مسئله که گرانی کاغذ و هزینه روزنامه‌های خصوصی به عنوان یکی از دلایل پولی شدن وبسایت مطرح شده چندان قابل قبول نیست.

آقای رحمانیان در خصوص اینکه مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا چه اندازه می‌توانند در حل مشکلات اقتصادی روزنامه‌ها موثر باشند گفت: "مشکلات به حوزه خاصی برنمی‌گردد و به هر حال شرایط اقتصادی فعلی به گونه‌ای است که بخش‌های مختلف با آسیب‌هایی مواجه شده‌اند و دیگر نمی‌توان انتظار داشت که وزارتخانه‌های ارشاد یا بازرگانی بتوانند به تنهایی مشکلات ما را حل کنند."

تیراژ روزنامه شرق مشخص نیست اما صاحبنظران بر این اعتقادند که این روزنامه حدود ۵۰ هزار تیراژ دارد و قیمت فعلی این روزنامه ۱۰۰۰ تومان است.

آقای رحمانیان همچنین در خصوص قیمت این روزنامه و تاثیر آن بر مخاطبان گفته پس از افزایش قیمت تا حدی با افت مخاطب شدیم اما این افت خیلی جدی نبود و این گونه که به نظر می‌رسد علاقه‌مندان ما روزنامه را با قیمت جدید هم تهیه می‌کنند.

یکی از روزنامه نگاران ایرانی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی و محدودیت هایی که بر رسانه‌های نوشتاری ایران حکمفرما است، گفت: "پیشتر روزنامه نگار در ایران ارج و قربی داشت. اما در حال حاضر مردم به ما به چشم افرادی نگاه می‌کنند که حقیقت را نمی‌گویند. با توجه به این وضعیت فکر کنم تصمیم گیران این روزنامه می‌خواهند کلاس کار را بالا ببرند و این نسخه اینترنتی تاثیری بر فروش آن و درآمدزایی این نشریه نخواهد داشت."

بخشی از منتقدان به این عملکرد روزنامه شرق معتقدند روزنامه و هفته‌‌نامه‌های معتبر دنیا در حالی دست به این کار زده‌اند که ۱۰۰ درصد مطالب منتشر شده در این نشریات تولید کارکنان آن رسانه است، اما در روزنامه‌های ایران بخشی از این مطالب ترجمه رسانه‌های خارجی و یا نقل رسانه‌های داخلی است و عملا دریافت حق اشتراک برای چنین نشریه‌هایی را چندان صحیح نمی‌دانند.

در حال حاضر سود حاصل از چاپ و فروش روزنامه های سنتی در دنیا به دلیل روی آوردن مردم به روزنامه ها الکترونیکی و سایت های خبری آنلاین که اغلب مجانی است، کم شده است و از همین رو روزنامه ها تلاش می کنند تا سهم خود را در بازار تازه بیشتر کنند.

عمده تلاش روزنامه ها متوجه بیشتر کردن شمار بازدیدکنندگان است چون از این طریق می توانند آگهی بیشتری بگیرند و بخشی از هزینه های خود را تامین کنند. در این میان تعدادی از روزنامه ها نیز روش های دیگری را به کار گرفته اند که بی شباهت به کار روزنامه شرق نیست. اما اکثر آنها دستکم بخشی از مطالب یا تیترهای اصلی خود را مجانی در اختیار مخاطبان قرار می دهند و آنها را تشویق می کنند که مشترک روزنامه اینترنتی آنها شوند اما روزنامه شرق در حال حاضر چنین امکانی ندارد.