تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران

Image caption صنعت نفت ایران در حال حاضر توسط غرب تحریم شده است.

آمریکا می گوید تحریم های خود علیه ایران و برنامه هسته ای این کشور را تشدید کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا این تحریم ها علیه چند شخص و شرکت که از نظر این کشور کماکان در کمک به برنامه هسته ای ایران مشارکت دارند سخت تر شده است.

این شرکت ها به گفته دولت آمریکا با شبکه خرید، صنایع نفت و کشتی رانی ایران ارتباط دارند.

این وزارت خانه در عین حال می گوید چند شرکت و بانک را شناسایی کرده است که با فعالیت های خود به دور زدن تحریم ها توسط ایران کمک می کردند.

ایران همواره تاکید کرده که برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است.

دیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا می گوید تا زمانی که ایران به "نگرانی های به حق جامعه بین الملل" درباره برنامه هسته ایش پاسخ ندهد کشورش به افزایش فشار بر تهران ادامه خواهد داد.

در حالی که گفتگوهای اخیر ایران و گروه پنج به علاوه یک بدون نتیجه قابل ملاحظه ای برگزار شده اند، وزارت خزانه داری آمریکا گفته هدف دولت باراک اوباما از تشدید این تحریم ها این است که "ایران به جدی گرفتن مذاکرات متقاعد شود و به نگرانی های بین المللی پاسخ دهد."

یازده موسسه هدف تحریم های تازه

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا هدف این تحریم ها اختلال در برنامه های هسته ای و موشکی ایران و فاش کردن تلاش های ایران برای استفاده از شرکت های صوری جهت فروش نفت است. تحریم های تازه از جمله یازده شرکت را هدفه قرار داده اند که از نظر دولت آمریکا با وزارت دفاع ایران، سپاه پاسداران و یا کشتی رانی این کشور ارتباط دارند.

آمریکا شرکت هایی چون صنایع قطعات الکترونیکی (ای سی آی)، سیستم های اطلاعاتی ایران (ایزایران) که در این فهرست قرار گرفته اند تابع شرکت صنایع الکترونیک ایران و تحت کنترل وزارت دفاع ایران اعلام کرده است. در عین حال مرکزتحقیقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف نیز به دلیل ارتباط با ایزایران در میان نهاد های تحریم شده جدید از سوی آمریکاست.

در میان افراد تحریم شده نیز نام کسانی چون حمید رضا ربیعی که مهندس نرم افزار، و موسس مرکزتحقیقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف است به چشم می خورد.

روزنامه تهران امروز آقای ربیعی را از مشاوران رییس جمهوری و مجلس شورای اسلامی ایران معرفی کرده که در عین حال تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه های آمریکا انجام داده و در آمریکا برای شرکت های نامداری چون اینتل و ای تی اند تی کار می کرده است.

یک شهروند اتریش به نام دنیل فراش نیز با این ادعا که با برنامه موشکی ایران همکاری می کرده در این فهرست است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه تازه اش اعلام کرده برای اینکه دور زدن تحریم ها از سوی ایران دشوار تر شود شرکت هایی را معرفی کرده که صنعت نفت ایران برای فروش نفت خود از آنها استفاده می کند.

از اقدامات این وزارت خانه شناسایی ۵۸ کشتی شرکت ملی نفت کش ایران را به عنوان کشتی های دولتی شناسایی کرده و ۲۷ شرکت وابسته به این شرکت را نیز تحت کنترل دولت ایران اعلام کرده است.

شرکت ملی نفت کش ایران که تا سه سال پیش از شرکت های تابعه شرکت نفت ایران بوده در سال ۸۸ به بخش خصوصی واگذار شده و آنگونه که در وب سایت این شرکت آمده بزرگترین ناوگان نفتکش در خاورمیانه را دارد. این شرکت در سال ۱۳۳۴ در حالی تاسیس شد که حمل و نقل نفت ایران توسط نفتکش های خارجی برای اولین بار تحریم شد. شرکت ملی نفت کش اخیرا نام و پرچم برخی از نفت کش های خود را در آستانه تحریم های اتحادیه اروپا تغییر داده بود.

آمریکا و اتحادیه اروپا در حال حاضر تحریم های گسترده ای را علیه ایران اجرا کرده اند و می گویند هدفشان تغییر رفتار ایران در فعالیت های هسته ای و نیز در مذاکرات با غرب است.

مطالب مرتبط