بانک کانادایی و ایرانیان: تبعیض یا تحریم؟

حق نشر عکس bbc
Image caption اقدام بانک تی دی اعتراض گروهی از مشتریان ایرانی این بانک را برانگیخته و در روز های گذشته در رسانه های اصلی آن کشور خبر ساز شده است.

به تازگی یکی از بزرگترین بانک های کانادا خدمات رسانی به تعدادی از ایرانیان مقیم آن کشور را متوقف کرده است.

در نامه هایی که به امضای دیوید مک ادامز معاون بانک تی دی به مشتریان ایرانی این بانک ها فرستاده شده با اشاره به بندی از تحریمهای دولت کانادا علیه ایران آمده که حساب های این عده در بانک بسته شده یا باید ظرف چند روز بسته شود.

این بند از تحریم ها هر گونه خدمات رسانی موسسات مالی کانادا را که به نفع ایران یا ساکنان ایران باشد ممنوع کرده است.

اقدام بانک تی دی اعتراض این ایرانیان که بسیاری شان شهروند کانادا هستند را برانگیخته و در روز های گذشته در رسانه های اصلی آن کشور خبر ساز شده است. یک نهاد مدنی به نام کنگره ایرانیان کانادا در پی افزایش تعداد ایرانیانی که حساب ها یشان در این بانک بسته شده است روز شنبه ۱۷ تیرماه در شهر تورنتو جلسه ای تشکیل داد تا ایرانیانی که نامه های مشابه دریافته کرده اند در مورد رفتار این بانک اطلاع رسانی کنند.

"اعتراض می کنیم"

کاوه شهروز حقوقدان و عضو هیت مدیره کنگره ایرانیان کانادا پس از این جلسه به بی بی سی فارسی گفت:”متاسفانه تعداد زیادی در این جلسه شرکت کرده بودند. نزدیک به ۷۰ نفر که نشان می دهد این مسئله بسیار گسترده است. از حرف های آنها مشخص بودکه بدون ارائه توضیح به مشتری هاگفته اند بیایید پولتان را بردارید و به بانکی دیگر ببرید . خیلی از این افراد یا دانشجو هستند و خانواده هایشان از ایران برایشان پول می فرستند و یا یک مقدار مختصری حقوق بازنشتگی شان را از ایران به کانادا منتقل می کنند. بسیاری از آنها هم اصلا هیچ ارتباط مالی با ایران نداشته اند. مشخص نیست که آیا بانک تی دی به خاطر نگاه تبعیض آمیز به ایرانی ها چنین رفتاری کرده یا نه. ولی این رفتار و به ویژه توضیح ندادن علت دقیق بسته شدن حساب ها بسیار نگران کننده است. ما از طریق گفتگو با مدیران این بانک و رساندن صدای اعتراضمان به گوش نمایندگان مجلس و رسانه های کانادا به این برخورد واکنش نشان خواهیم داد."

سوده قاسمی از ایرانیانی که در این جلسه شرکت داشت به بی بی سی فارسی گفت: "ماه گذشته یکباره نامه ای از بانک آمد که گفته بود حساب جاری که داشتم بسته شده است. یعنی تاریخش مال همان روزی بود که نامه را دریافت کردم. در این حساب هیچ پولی هم از ایران نیامده بود. یک نامه دیگر هم نوشتند و گفتند وام منزلی که پدرم گرفته بود را هم دیگر تمدید نمی کنند. هر چه زنگ زدم که بفهمم چرا دارند این کار را می کنند فقط گفتند مربوط به تحریم هاست ولی نگفتند تحریم چه ربطی به من دارد."

دولت کانادا دی ماه گذشته تحریم ها علیه ایران را تشدید کرد. طبق این تحریم ها انتقال حداکثر ۴۰ هزار دلار از ایران به کانادا با اخذ مجوز از وزارت خارجه این کشور مجاز است.

همه ۱۵ نفری که با بی بی سی فارسی در مورد بسته شدن حساب هایشان صحبت کردند گفتند که نه از مرز تعیین شده برای انتقال پول از ایران گذشته اند و نه بانک تی دی حاضر شده است مشخص کند کدام یک از نقل و انتقال های مالی موجب بسته شدن حساب شان شده است.

ندا یک شهروند کانادایی ایرانی تبار ساکن شهر ونکوور که نخواست اسم فامیلش فاش شود گفت وقتی برای گرفتن پول نقد به بانک مراجعه کرده متوجه شده که حسابش بسته شده است: "هر چه پرسیدم چرا؟ گفتتد به شعبه ربطی ندارد. باید به شماره روابط عمومی زنگ بزنم. چند روز بعد هم پولی را که در حساب بود با یک چک فرستادند به آدرس خانه. هنوز هم روابط عمومی جواب درستی نداده. انگار ما شهروند این مملکت نیستیم. رفتارشان بسیار تبعیض آمیز بود. اگر من ایرانی نبودم هیچ وقت چنین برخوردی با من نمی کردند."

شهروند درجه دو

حق نشر عکس kaveh shahrooz
Image caption کاوه شهروز حقوقدان و عضو هیت مدیره کنگره ایرانیان کانادا می گوید از اقدام بانک تی دی بهت زده شده است.

سخنگوی بانک تی دی به بی بی سی فارسی گفت که اتهام تبعیض و هدف قرار دادن غیر منصفانه یک گروه نژادی توسط این بانک کاملا بی اساس است: "بانک ما قویا به خدمات رسانی به همه کانادایی ها از نژاد ها و قومیت های متنوع متعهد است. همزمان همه می دانیم که بانک ها باید تمامی قوانین تحریم ها را رعایت کنند. ما متوجه حساسیت این موضوع هستیم و به همین دلیل هم قبل از بسته شدن حساب های این افراد سعی کردیم با آنها تماس بگیریم و در مورد بعضی فعالیتهای حساب ها از آنها اطلاعات بگیریم."

پاسخ هایی که مریم طباطبایی را راضی نکرد. حساب مشترکی که او با مادر و پدرش داشته و کارت اعتباری پدرش هر دو بسته شده اند: "بانک هیچ تماسی که در آن در مورد محتوای نقل و انتقال پول در حسابش سوال شود با ما نگرفته است. فقط یک نامه آمد که چهار هفته وقت داریم حساب را ببندیم. هر چه تماس گرفتیم و پیغام گذاشتیم کسی تماس نگرفت تا اینکه ماجرا را برای یک روزنامه محلی تعریف کردم و اسمم را هم دادم که چاپ کردند. بعد از آن بود که یک خانمی از بانک زنگ زد که مثلا توضیح بدهد ولی باز هم حاضر نشد جزییات بدهد که چرا حسابمان را بسته اند."

پویا صادقی شوهر مریم طباطبایی در واکنش به این اقدام با راه اندازی یک صفحه فیس بوک با عنوان "رفتار تبعیض آمیز بانک تی دی با کانادایی های ایرانی تبار را محکوم کنید" سعی کرد توجه ها را به این رفتار بانک جلب کند.

چند روزنامه کانادایی با چاب تصویر آقای صادقی در کنار یکی از شعب بانک تی دی با او در مورد اعتراض ایرانیان گفتگو کرده اند. او به بی بی سی فارسی گفت که هیچ وقت تصور نمیکرد روزی برسد که یک بانک بزرگ کانادایی چنین رفتاری با شهروندان این کشور بکند:" این ماجرا واقعا بهت آور است. بانک تی دی با ما مثل شهروند درجه دو رفتار کرد."

پس از انتشار گسترده خبر این اعتراضات در رسانه ها از جمله شامگاه چهارشنبه در تلویزیون ملی کانادا معاون بانک تی دی در تماسی با هیت مدیره کنگره ایرانیان کانادا خواستار دیدار با ایرانیان معترض و اعضای این نهاد شده است.

وزارت خارجه کانادا هم به بی بی سی فارسی گفت بانک ها و موسسات مالی باید خود در مورد نحوه اجرای قوانین تحریم ها علیه ایران تصمیم بگیرند. "ما برای کمک به ایرانیان کانادا برای انتقال اموال شخصی استثنا قایل شده ایم."