سفارت سوئد حافظ منافع بریتانیا در ایران شد

حق نشر عکس fco
Image caption دفتر حافظ منافع بریتانیا از دو روز دیگر تحت نظر سفارت سوئد در تهران فعالیت خواهد کرد

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که سفارت سوئد در تهران حافظ منافع این کشور در ایران خواهد بود.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که دفتر حافظ منافع بریتانیا از روز ۱۵ ژوئیه (دو روز دیگر) تحت نظر سفارت سوئد در تهران فعالیت خواهد کرد.

او اضافه کرد که بریتانیا نیز سلطان‌نشین عمان را به عنوان حافظ منافع ایران در بریتانیا پذیرفته است.

به دنبال حمله گروهی از تظاهرکنندگان به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران در آذر سال گذشته و بروز تنش در روابط دو کشور، بریتانیا سفارت خود را در تهران تعطیل کرد و به دیپلمات‌های ایران نیز فرصت داد تا لندن را ترک کنند.

در حال حاضر، سفارتخانه‌های دو کشور در پایتخت‌های یکدیگر همچنان بسته است.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه بریتانیا آمده است: ما برای سال‌ها در ایران سفارتخانه داشته‌ایم و امیدواریم در آینده نیز چنین موقعیتی فراهم باشد، ولی تا آن زمان، اطمینان داریم که منافع ما در تهران از سوی سفارت سوئد تامین خواهد شد.

بر اساس این اطلاعیه، بخش حافظ منافع بریتانیا تنها برای ارائه مشاوره‌هایی محدود در موارد اضطراری فعالیت خواهد کرد و به امور کارکنان و اموال سفارت بریتانیا در ایران هم رسیدگی خواهد کرد.

دو روز قبل از حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در آذر سال گذشته در تهران، مجلس ایران طرح کاهش روابط با بریتانیا را تصویب کرده بود.

این طرح بعد از تحریم بانک مرکزی ایران از سوی وزارت دارایی بریتانیا مطرح و تصویب شد.

طبق قانون مصوب که به تایید شورای نگهبان ایران هم رسیده است، پس از ابلاغ این مصوبه از سوی دولت، روابط ایران و بریتانیا باید به سطح کاردار کاهش می‌یافت.

مطالب مرتبط