بریتانیا: چهار سال پیش جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را گرفتیم

حق نشر عکس PA
Image caption جان ساورز هشدار داده زمانی که ایران به سلاح هسته ای دست یابد، اسرائیل و آمریکا با "خطرات بزرگی روبرو خواهند شد".

روزنامه دیلی تلگراف به نقل از مسئول سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا گفته است که ماموران این سازمان مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شده اند.

در گزارش دیلی تلگراف که امروز جمعه ۱۳ ژوئیه ( ۲۳ تیرماه) منتشر شده آمده است جان ساورز، رئیس سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا (MI۶ ) در سخنرانی بی سابقه خود در جمع حدود ۱۰۰ نفر از مقامات ارشد دولتی در لندن گفته است که "ماموران بریتانیایی چهار سال پیش تلاش های ایران را برای دستیابی به سلاح هسته ای خنثی کرده اند."

به گفته دیلی تلگراف، در این سخنرانی که هفته گذشته انجام شده، آقای ساورز گفت: "اگر بریتانیا در این مورد اقدام نمی کرد شما در سال ۲۰۰۸ میلادی شاهد ایران دارای تسلیحات هسته ای بودید، حال آن که این کشور در دستیابی به این سلاح ها در سال ۲۰۱۲ نیز دو سال فاصله دارد."

البته آن گونه که روزنامه گاردین از قول مجله "سیویل سرویس ورلد"، که گزارش این سخنرانی را منتشر کرده، نقل کرده است آقای ساورز گفته است اقدامات "جامعه جهانی" باعث این تاخیر بوده است و نه بریتانیا به تنهایی.

آقای ساورز در جریان سخنرانی خود هشدار داده زمانی که ایران به سلاح هسته ای دست یابد، اسرائیل و آمریکا با "خطرات بزرگی روبرو خواهند شد".

او همچنین افزوده است: "تصور می کنم برای هر نخست وزیر اسرائیلی و یا هر رئیس جمهور آمریکا پذیرش ایران دارای سلاح هسته ای بسیار دشوار خواهد بود."

آمریکا روز گذشته (پنج شنبه ۲۲ تیرماه) تحریم های خود علیه ایران و برنامه هسته ای آن کشور را تشدید کرد.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا هدف از این تحریم ها اعمال فشار بیشتر بر چند شخص و شرکت است که گفته شده در کمک به برنامه هسته ای ایران مشارکت دارند.

به گفته دولت آمریکا، این شرکت ها با شبکه خرید، صنایع نفت و کشتیرانی ایران ارتباط دارند.

این وزرات ‌خانه در عین حال می گوید چند شرکت و بانک را شناسایی کرده است که با فعالیت های خود به دور زدن تحریم ها توسط ایران کمک می کردند.

به رغم فشارهای گسترده جهانی بر ایران، این کشور همواره بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده است.

جولیان بورگر، از روزنامه گاردین، ادعای خنثی شدن برنامه هسته‌ای ایران به دست ماموران بریتانیایی را به داستان‌های جیمز باند تشبیه کرده است.

مطالب مرتبط