اعتراض ایران به توقف وام‌ بانک جهانی به این کشور

حق نشر عکس bbc

علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی ایران از اعتراض رسمی به سازمان اسکان بشر ملل متحد درباره قطع وام‌ بانک جهانی برای بازسازی بافت‌های فرسوده هشت شهر این کشور خبر داد.

آقای نیکزاد روز جمعه ۲۳ تیرماه، ۱۳جولای به خبرگزاری فارس گفت که در سفری که جوان کلواس، مدیر اجرایی سازمان اسکان بشر ملل متحد به ایران داشته است، اعتراض ایران را نسبت به اقدام بانک جهانی در زمینه قطع وام‌های اعطایی به هشت شهر ایران ارائه داده است.

آقای نیکزاد گفت: "چند سالی است که بانک جهانی به دلایل سیاسی از اعطای وام و کمک مالی برای نوسازی بافت فرسوده ۸ شهر ایران خودداری کرده است."

آقای نیکزاد با اشاره به اینکه بانک جهانی در سال‌های گذشته به هشت شهر ایران از جمله بندرعباس، زاهدان و کرمانشاه که دارای "سکونتگاه‌های غیررسمی"، (مناطق حاشیه‌نشینی) هستند وام‌هایی اختصاص داده بود، اما "علیرغم اقدامات مناسب ایران در زمینه ساخت مسکن مهر و نوسازی بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی" این کمک‎ها متوقف شده است.

وزیر راه و شهرسازی ایران تاکید کرد که که اقدامات ایران در بخش مسکن و سکونتگاه‌های غیررسمی مناسب بوده و به این دلیل باید اعطای وام به ایران استمرار یابد.

روابط بانک جهانی با ایران بعد از دو دهه رکود در آغاز دهه هشتاد خورشیدی بهبود یافته بود اما به نظر می‌رسد فشار آمریکا که همواره از مخالفان پرداخت وام به ایران بوده است و تحریم‌های بین المللی علیه ایران تاثیر منفی در روند اعطای وام از سوی بانک جهانی به ایران داشته است.

کمک به صندوق بازنشستگی ایران از مهمترین مواردی بوده است که در سال‌های گذشته وام بانک جهانی را به خود اختصاص داده است.

بازسازی بم، بازسازی مناطق زلزله زده در شمال غرب ایران، پروژه های بهداشتی و پنج پروژه آب و فاضلاب شهرهای شیراز، اهواز، ساری، رشت و تهران از مهمترین طرح‌هایی است که با مشارکت بانک جهانی در سال‌های اخیر در ایران انجام شده است.

مطالب مرتبط