بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران – 24 تیر

روزنامه های اول هفته تهران در تیترهای بزرگ خود از وضعیت شیعیان در سعودی نوشته و در عین حال از زبان رییس مجلس خواستار بهبود روابط دو کشور شده اند. نقد و افشاگری درباره فساد مالی در کشور، تجلیل از حمید سمندریان کارگردان تئاتر از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال از صف بلند مردم برای خرید مرغ ارزان انتقاد کرده اند.

خيزش شيعيان عربستان و روابط با ایران

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته علاوه بر فجایعی که علیه شیعیان صورت گرفته باید حرکت‌هایی نیز که مسئولین دولت عربستان در قبال سنی ها در پیش گرفته‌اند مورد بررسی قرار گیرد، دولت عربستان اقدام به بازداشت ۶۰۰ روحانی سنی کرده و به نوعی تلاش داشته تا زمینه قیام را در این منطقه خفه کند اما تصور می‌شود وجود این افراد بازداشت شده و مشکلاتی که دولت عربستان برای مردم ایجاد می‌کند این پتانسیل را در مردم عربستان زنده نگه می‌دارد که در شرایط خاص بروز پیدا می‌کند.

حق نشر عکس jahan sanat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

مسعود سلیمی در سر مقاله جهان صنعت نوشته رابطه ایران و عربستان به عنوان دو کشور بزرگ منطقه و دو تولیدکننده عمده نفت از یکسو و به دلیل قرار گرفتن خانه خدا در مکه از طرف دیگر، اگر همواره در سطح بالا و دوستانه نبوده اما هیچ‌گاه نیز به طور کامل از ریل معمول در عرف دیپلماسی خارج نشده است.

این مقاله با اشاره به گفته های رییس مجلس که گفته اگر مسایلی میان ایران و عربستان وجود داشته باشد نباید به رابطه دو کشور لطمه بزند. اضافه کرده نیاز به ادامه رابطه به خودی خود یک قانون نانوشته در عرف و اصول حقوق بین‌الملل به حساب می‌آید که در مورد ایران و عربستان نیز جاری است.

به تاکید جهان صنعت رابطه ایران و عربستان در 33 سالی که از انقلاب اسلامی می‌گذرد، با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده تا جایی که تا مرز از هم گسستگی نیز پیش رفته است. پس از تحولات خاورمیانه و دگرگونی‌های موسوم به بهار عربی، رابطه ایران و مصر به دلیل جهت‌گیری‌های متفاوت به ویژه در مورد بحران سوریه و بحرین دوباره دچار تنش‌های لفظی و گاه اقداماتی علیه اتباع دو کشور شده که اینک با توجه به سخنان رییس مجلس شورای اسلامی که به گونه‌ای می‌تواند یک نظر مهم نیز در دیپلماسی ایران باشد، باید منتظر گشایشی در این زمینه بود.

وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات آینده

عبدالواحد موسوی لاری در مصاحبه ای که اعتماد با وی انجام داده درباره آرایش فعلی گروه های سیاسی در کشور گفته اصولگرایان با همان ادبيات كه با اصلاح‌طلبان برخورد مي‌كردند، با خودي‌هايشان برخورد مي‌كنند با اين تفاوت كه چون از تمام زواياي همديگر مطلع هستند يا چنين وانمود مي‌كنند كه همديگر را خوب مي‌شناسند، شروع مي‌كنند به پرده‌دري و افشاگري كردن و وارد آوردن اتهام‌هاي مختلف سياسي، اخلاقي، اجتماعي، مالي و اقتصادي به يكديگر. لذا نوعي تشتت و اختلاف بسيار خشن در درون جبهه اصولگرايي به وجود آمده است.

وزیر کشور دولت اصلاحات اضافه کرده چنين به نظر مي‌رسد كه جرياناتي مثل جامعه روحانيت، انجمن‌هاي اسلامي بازار و اصناف و جمعيت موتلفه اسلامي كه سابقه‌دار و ريشه‌دار هستند، تقريبا از حوزه عمل و تصميم‌گيري دور شده و عملا صحنه را ترك كرده‌اند و نقش پررنگي در تمشيت امور ندارند؛ در اردوگاهي كه امروز به عنوان اردوگاه اصولگرايان خوانده مي‌شود هم سهمي به آنها داده نشده است.

وی در پاسخ سئوالی از اعتماد گفته ديديد در قضيه‌يي كه در قم اتفاق افتاد، از رييس مجلس گرفته تا امام جمعه تا جامعه مدرسين حوزه علميه قم تا بعضي از مراجع منتسب به اين جامعه، براي ابقاي استاندار تلاش كردند اما عملا اتفاقي نيفتاد. اين نشانگر اين است كه سهم اين گروه‌ها از تاثيرگذاري بر مسائل جاري كشور، به حداقل تنزل پيدا كرده است. بنابراين در يك جمع‌بندي كلي مي‌توانم بگويم كه آرايش جامعه ما همچنان اصولگرايي - اصلاح‌طلبي است با اين تفاوت كه ريزش‌هايي در درون جريان اصولگرايي اتفاق افتاده كه پيشكسوتان، ريشه‌دارها و ريش‌سفيدان جاي خودشان را به جريان نوخاسته‌يي دادند كه با ميدان‌داري اين جريان، جريان اصولگرايي، ديگر با آن رنگ و لعاب گذشته وجود ندارد.

مرد بزرگ تئاتر رفت

احمد مسجدجامعي در سرمقاله شرق نوشته حميد سمندريان چهره‌اي است كه بزرگي‌اش در هنر ايران و به‌خصوص تئاتر نيازي به وصف و استدلال ندارد، با اين حال يكي از راه‌هاي شناخت مردان و زنان بزرگ هنر، تاملي در كارنامه شاگردان آنان است. حميد سمندريان هنرمندي است كه شخصيت‌هايي چون عزت‌الله انتظامي كه امروز از چهره‌هاي سرشناس هنر ايران است، خود را شاگرد او مي‌داند و به شاگردي‌اش افتخار مي‌كند.

حق نشر عکس shargh
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

نویسنده به یاد آورده که در دوران وزارت وی قرار شد تماشاخانه ايرانشهر به تئاتر و تئاتري‌ها سپرده شود. پيگيري اين موضوع با آمدن آقاي احمدي‌نژاد متوقف و سپس با تغيير و تحولاتي كه در شهرداري تهران رخ داد، دوباره پيگيري شد. ما همچنان به اعتبار عضويت در شوراي شهر و رابطه‌اي كه با هنرمندان داشتيم، پيگير اين موضوع بوديم. قرار بر اين شد كه دو سالن اين تماشاخانه هر كدام به نام يكي از چهره‌هاي سرشناس و موثر تئاتر ايران نامگذاري شود، يكي به نام كارگردان و هنرمندي بنام و ديگري به نام يكي از كساني كه در حوزه نوشتن متون نمايشي تاثيرگذار باشد.

در ادامه مقاله شرق اضافه شده که قرار بود سالنی به نام حمید سمندریان و سالن دیگر به نام اکبر رادی نمایشنامه نویس مشهور باشد، ولي تاكنون از نامگذاري آن سالن به اين نام خودداري شده است.

فرزانه ابراهیم‌زاده هم در گزارشی در شرق نوشته: پرچم‌هاي تئاتر نيمه‌افراشته شد و در سوگ حميد سمندريان چراغ تماشاخانه‌هاي پايتخت خاموش. براي نخستين بار در تاريخ 160،150 ساله تئاتر، غم درگذشت يك هنرمند تئاتر آن را به تعطيلي كشاند. غم كوچ هنرمندي كه تنها يك اسم نبود؛ بخشي از تئاتر كشور بود كه رفت و خانواده تئاتر را به ماتم نشاند. حميد سمندريان يكي از ستون‌هاي تئاتر كشور بود كه صبح روز پنجشنبه 22 تير فروريخت.

مردم در صف و آوار بر سر تولید

تهران امروز در مقاله ای نوشته مشكل اقتصاد ايران نفت نيست، مشكل اقتصادايران تحريم نيست، مشكل اقتصاد ايران سوء مديريت است. انتشار تصاويري از ازدحام مردم براي خريد چند كيلو مرغ دولتي بيش از آنكه كمك و اهتمام مديران اجرايي براي حل مسائل اقتصادي باشد نشانه‌اي از آثار و پيامدهاي سوء‌مديريت درعرصه اقتصاد است كه به اين شكل خود را نشان مي‌دهد..

به نوشته این مقاله سوال اصلي اين است كه چرا بازارها با چنين وضعيتي روبه‌رو شده‌اند و آيا زيبنده است كه مردم را براي دريافت چند كيلو مرغ اينگونه در صف خريد نگه داشت و آخرالامر هم به همه متقاضيان، مرغ دولتي نرسد؟ آيا مي توان همواره براي رفع مسئوليت از خود نقش دستهاي نامرئي و ناپيدا را پيش كشيد؟ حتي بر فرض محال چنين دستهاي ناپيدا و ناديده‌اي هم وجود داشته باشد،علت اينكه آنها معرفي نمي‌شوند،چيست؟

تهران امروز در نهایت نوشته بر كسي پوشيده نيست كه اگر مديريت درتوزيع و مصرف بهينه منابع صحيح باشد و تصميم‌سازي وتصميم‌گيري درست و بهينه باشد دستهاي نامرئي و توطئه‌گر حتي اگر هم بخواهند نمي‌توانند كاري از پيش ببرند و در برابر مديريت قوي بازنده از زمين‌بازي خارج خواهند شد. برعكس اگر مديران در ساماندهي اوليه به مسائل اقتصادي از خود ضعف نشان بدهند آنگاه دستهاي نامرئي و توطئه‌گر هم مي‌توانند كارگر بيفتند و بر مشكلات موجود بيفزايند.

حق نشر عکس ali kashi
Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

محمدحسين روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته مسئولان خيلي محترم، خيلي دلشان مي‌‌خواهد که قيمت مرغ را کاهش دهند ولي نمي‌‌دانند که چطور بايد چنين کاري کرد؟ آيا بايد مرغها را تهديد کرد؟ آيا بايد تخم مرغها را تشويق کرد؟ آيا بايد خروس‌ها را تقويت کرد؟... واقعا چه بايد کرد؟! اين روزها در حالي مسوولان هر روز بيشترتر از ديروز،بدون هيچ خجالتي وعده ارزاني را در مقابل گراني مطرح مي‌کنند که وضعيت قيمت‌ها دربازار لجام‌گسيخته شده و قيمت مرغ بار ديگر رکورد شکسته و در تهران قيمت آن از مرز 8000 تومان گذشته است.

به نوشته این روزنامه در اين راستا در يکي دو هفته اخير، حرف‌هاي اين برادران زحمتکش درباره اديان الهي زياد شده است! محمود احمدي نژاد، در اجلاس زنان و بيداري اسلامي‌‌گفته که خداوند ديني به نام مسيحيت يا يهوديت نفرستاده است. پيش از او برادر متعهد م.ر (محمدرضا رحيمي‌‌سابق) سخناني در باب تلمود، کتاب مقدس کليميان، گفته و البته بيشتر و پيشتر، ا.ر .م (يا همان عزيز مفقودالاثر و موجود التاثير، اسفنديار رحيم مشايي) سخنانی گفته بود که برادران روزنامه ايران خود را موظف به انعکاس دادن آن در صفحه اول اين روزنامه ديده بودند!

در پایان طنز مردم سالاری آمده حالا با اين اوضاع و احوال براي مسوولان خيلي زحمتکش چه راه ديگري باقي‌مانده تا حواس مردم را يک سال ديگر، فقط يک سال ديگر از «نمي‌‌شود و نمي‌‌توانند» پرت کنند و دولت را به ديگري واگذار کنند و از همه عالم و آدم هم طلبکار شوند؟! سوال سختي است ولي نگران نباشيد، حتما مسوولان زحمتکش براي آن جوابي عملي پيدا خواهند کرد. فقط آنچه مسلم است اين است که گراني به امان خدا رها شده وهيچ انتظاري از کسي نبايد داشت، حتي انتظار اعتراف به ناتواني هفت ساله!

پول نفت به لیره ترک

فرشاد مومني در مقاله ای در مردم سالاری نوشته وزير انرژي و منابع طبيعي ترکيه اعلام کرده است که اين کشور پول واردات نفت ايران را نه با دلار حساب مي‌کند و نه با طلا. و بهاي نفت ايران را تنها با ليره، واحد پول ترکيه، پرداخت مي‌کند. ترکيه سالانه حدود 8 ميليارد متر مکعب گاز از ايران وارد مي‌کند. اين کشور سال گذشته روزانه 180 هزار بشکه نفت خام نيز از ايران وارد کرد. پيش از اين نيز دو خريدار عمده نفت ايران يعني چين و هند اعلام کرده بود که پول نفت ايران را به يوان و روپيه پرداخت مي‌‌کنند.

به نوشته این استاد دانشگاه پرداخت بهاي نفت ايران با ليره از سوي ترکيه و ديگر ارزهاي غير مسلط، اين کار هزينه مبادله را در اقتصاد ايران افزايش مي‌‌دهد و ايران بايد با پرداخت 30 درصدي آن را به ارزهاي مسلط تبديل کند. مهم‌ترين اثر اين کار اين است که هزينه مبادله را در اقتصاد ايران افزايش مي‌‌دهد. اين فوري ‌ترين و مستقيم‌ترين اثر مبادله نفت و گاز ايران با ارزهايي نظير يوان، روپيه و ليره است

نویسنده با اشاره به اخباری که درباره حضور بخش خصوصی در صادرات نفت منتشر شده نوشته ترديدي نيست که حضور بخش خصوصي به هيچ وجه نمي‌‌تواند حضور موثري باشد؛ چرا که ظرفيت‌ها‌ي تجربي، علمي و مهارتي بخش خصوصي به دليل آن که سابقه طولاني در اين امر ندارد چندان زياد نيست. این ورود خودي خود فساد را افزايش نمي‌‌دهد اما به اعتبار اين که لااقل به صورت دقيق و شفاف معلوم نيست که با چه منطقي، به چه کساني مجوز اين معاملات تعلق مي‌‌گيرد مي‌‌تواند به عنوان فرصت نابرابر و مزيت براي گروه‌هاي اندک در نظر گرفته شود.

ورزش و ماه رمضان

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود خبر داده از دو هفته قبل، استفتائاتي از مراجع قم درباره برگزاري مسابقات فوتبال در ماه رمضان صورت گرفت و متن سؤال و جواب‌ها در رسانه‌هاي مكتوب و مجازي منتشر شد. خلاصه و جمع‌بندي جواب‌ها اينست كه اگر مسابقات فوتبال يا هر ورزش ديگري موجب روزه خواري شود، انجام آن حرام است.

به نوشته این روزنامه بهانه‌اي كه متوليان امور ورزشي مطرح مي‌كنند اينست كه طبق مقررات فدراسيون جهاني فوتبال چاره‌اي غير از برگزاري اين مسابقات در زمان مقرر كه اكنون با ماه مبارك رمضان همزمان شده است ندارند. البته برنامه مسابقات را طوري تنظيم كرده‌اند كه بعد از مغرب انجام شوند و با ساعات روزه‌داري همزمان نباشند.

حق نشر عکس hadirahmati
Image caption کارتون هادی رحمتی، اعتماد

پاسخي كه روزنامه جمهوری اسلامی به اين بهانه در مقالات و مطالب منتشر شده در روزنامه‌ها و رسانه‌هاي مجازي داده شده اينست كه فدراسيون جهاني فوتبال چنين مقرراتي ندارد و زمان بندي مسابقات در اختيار خود كشورهاست. براي نمونه به عملكرد كشور تركيه اشاره شده كه سال گذشته اين مسابقات را در ماه مبارك رمضان برگزار نكرد و با مشكلي نيز از نظر فدراسيون جهاني فوتبال مواجه نشد. وانگهي حتي اگر فدراسيون جهاني فوتبال نيز بخواهد اجباري را اعمال كند كه با احكام ديني در تعارض باشد، روشن است كه نمي‌توان حكم دين را به خاطر مقررات فدراسيون كنار گذاشت. از طرف ديگر، طبيعي است كه ورزشكاران براي آمادگي جسمي جهت مسابقات اول شب، خود را مجاز به روزه نگرفتن مي‌دانند.

و در نهایت این که چند سال است كه تلويزيون در شب‌هاي ماه مبارك رمضان با پخش كردن مجموعه‌هاي تلويزيوني سرگرم كننده، كه البته اكثر آنها داراي اشكالات زيادي نيز هستند، بهترين اوقات مردم را كه از مغرب تا نيمه شب است پر مي‌كند و آنها را از رفتن به مسجد و توجه به عبادات و معنوياتي كه مخصوص شب‌هاي ماه مبارك رمضان است محروم مي‌نمايد. امسال، به اين مجموعه‌هاي تلويزيوني، مسابقات فوتبال هم اضافه شده و مشكل را دو برابر كرده است.

تیترهای پنهان

ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته:

- فيروزآبادي: كلينتون به فكر بازنشستگي باشد[ شنيدم اونجا پاداش و مزاياي خوبي ميدن]

- پرونده ارزاني مرغ به بايگاني رفت[ اينو بذار تو قفسه ها، اون ته. فعلا باهاش کاري ندارم]

- يک نماينده: براي تهيه اقلام مورد نياز بايد اورژانسي عمل كرد [ در اين راه، آشنايي با کمکهاي اوليه هم لازم است]

- يک نماينده مجلس مطرح کرد:عزم جدي بهارستان براي كنترل تورم و اصلاح قيمت‌ها [ نياز به استيضاح نباشه، همه کار مي‌کنيم ]

- - ديدار چهره به چهره احمدي‌نژاد با مردم [ فقط بگو چي ميخواي؟ به بقيه‌اش کاري نداشته باش!]

- يک اقتصاددان: بايد واقعيت را به مردم بگوييم [ خودت جواب تضعيف روحيه مردم رو ميدي؟ ]

عکس روز

حق نشر عکس akserooz
Image caption قاب، از روزنامه شرق