پلیسی که دارایی‌های مقامات حکومت شاهنشاهی ایران را به نام خود می کرد

نشان نیروی انتظامی حق نشر عکس 1
Image caption به گفته معاون دادستان تهران، این افسر نیروی انتظامی اموال افرادی را که زمان انقلاب از ایران خارج شده بودند را به نام خود می کرد

دادستانی تهران از یک پرونده زمین‌خواری در پایتخت خبر داده که در آن یک افسر پلیس نیروی انتظامی با آگاهی از اطلاعات مربوط به اموال و دارایی های کسانی که در زمان انقلاب از ایران خارج شده بودند، این اموال را به نام خود کرده است.

مرتضی تورک، معاون دادستان تهران به خبرگزاری مهر گفته که پرونده این افسر پلیس نیروی انتظامی "پیچیده ترین پرونده زمین خواری پایتخت" است و در این پرونده علاوه بر متهم، "تعدادی از ماموران نیروی انتظامی و وکلا دستگیر شدند."

این افسر پلیس که با نام "ح - الف" از وی نام برده شده به گفته آقای تورک در پلیس فرودگاه‌ها مشغول کار بوده و از این طریق توانسته به "فایل اطلاعات افرادی که در دهه اول انقلاب فرار کرده اند، دسترسی پیدا کند."

این مامور پلیس با این اطلاعات، به "اراضی و خانه های این افراد" دسترسی پیدا کرده و از طریق کلانتری ها برای آنها "پرونده های صوری" درست می کرد.

معاون دادستان تهران می گوید که بعد از آن، این افسر پلیس "با نوشتن مبایعه نامه هایی به وسیله مادر بزرگ، اقوام و پدرش مدعی مالکیت اراضی" می شد و از محاکم قضایی به نفع خود حکم می گرفت.

از این پلیس به عنوان "بزرگترین زمین‌خوار تهران" نام برده شده است.

علاوه بر این نیز، این مامور پلیس بیشتر از ۵۰ پرونده در دادگستری تهران ثبت کرده که "بیشتر پرونده ها تصاحب اراضی و املاک از سازمان های دولتی مانند اداره مسکن و شهرسازی، شهرداری تهران، منابع طبیعی و ... بوده است."

آقای تورک می‌گوید که در یکی از این پرونده ها، این افسر پلیس "توانسته است شرکت آب منطقه ای تهران را محکوم کرده و از آن دو میلیارد تومان مطالبه کند."