فرمانده نیروی دریایی سپاه: درگیری در خلیج فارس بستگی به میزان حماقت غرب دارد

حق نشر عکس Fars
Image caption از راست فرمانده نیروی دریایی و نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران گفته است که بروز درگیری میان ایران و آمریکا در خلیج فارس بستگی به "میزان حماقت غربی ها" دارد.

علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان نشست فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی سپاه گفته است که ایران "در دوران جنگ (با عراق) ۳۹ عملیات مقابله به مثل در شرایطی انجام دادیم که آمریکایی ها حتی یک مورد هم توفیقی نداشتند."

فرمانده نیروی دریایی سپاه بار دیگر گفته است که جمهوری اسلامی ایران اقتدار کاملی در تنگه هرمز و خلیج‌فارس دارد.

آقای فدوی گفته "تمکین از جانب همه آنهایی که در منطقه استقرار دارند، دیده می‌شود و آنها می‌دانند در صورت تمکین نکردن عواقب سختی در انتظارشان است."

تنگه هرمز که محل گذر حدود ۴۰ درصد از نفت تولید شده در خلیج فارس است، بین آب های سرزمینی ایران و عمان قرار دارد.

نیروهای ویژه فرانسوی در کنار تنگه هرمز پایگاهی برای حفاظت از آن دارند و ناوگان پنجم ایالات متحده آمریکا با توان دریایی و هوایی، خود را متعهد به باز نگاه داشتن تنگه هرمز اعلام کرده است.

ایران و آمریکا پیش از این در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق با یکدیگر در خلیج فارس درگیر شده اند.

در سال ۱۳۶۷ ضمن آنچه که به جنگ تانکرها معروف بود، دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به مین گذاری در مسیر برخی تانکرهای نفتکش دولت های دیگر در مسیر تنگه هرمز کرد اما آمریکا طی عملیات معروف به "آخوندک" خسارات گسترده ای به نیروی دریایی ایران وارد کرد.

ایران همزمان با طرح تحریم های اتحادیه اروپا به دنبال فشار بر سر برنامه غنی سازی اورانیوم، تهدید به مسدود کردن تنگه هرمز کرد اما پس از انتشار نامه "هشدارآمیز" باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به آیت الله علی خامنه ای، لحن مقامات سیاسی و نظامی این کشور نرمتر شد و حتی وزیر دفاع ایران گفت کشورش نگفته قصد مسدود کردن تنگه هرمز را دارد.

با آغاز تحریم های نفتی اتحادیه اروپا، ایران دست به مانور موشکی زده و بار دیگر از در اختیار داشتن امکانات نظامی برای انسداد تنگه هرمز خبر داده است.

در تازه ترین اظهارات، فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته ایران برای بستن کامل تنگه هرمز توانمند است. از حدود چهار سال پیش و همزمان با مطرح شدن احتمال حمله نظامی به ایران، مقام های نظامی این کشور اعلام کردند که با تقسیم کردن وظایف ارتش و سپاه، تامین امنیت منافع ایران در خلیج فارس به سپاه پاسداران واگذار شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته اگر قرار باشد در منطقه امنیتی وجود داشته باشد و تنها برای ایران نباشد، "برای هیچ کس وجود نخواهد داشت."

همزمان با نشست فرماندهان نیروی دریایی ایران که در شهر مشهد در جریان است، علی سعیدی، نماینده آیت الله علی خامنه‎ای، رهبر جمهوری اسلامی در سپاه، گفته است: "یکی از ابعاد مدیریت حضرت آقا [آیت الله خامنه ای] این است که ایشان مایلند خود فرماندهان انگیزه را برای کار پیدا کنند و چیزی را تحمیل نمی‌کنند."

نماینده رهبر ایران در سپاه گفته "شرایط حساسی است و در دقیقه ۹۰ به سر می‌بریم ما در آستانه فتح خیمه معاویه هستیم. مردم باید بیش از گذشته صبر و استقامت داشته باشند و ما باید آستانه صبر مردم را بالا ببریم."

اشاره آقای سعیدی به جنگ صفین در زمان خلافت امام اول شیعیان است. حضرت علی امام اول شیعیان و خلیفه وقت مسلمانان پیشنهاد ابقای حکومت معاویه در شام (سوریه امروزی) را نپذیرفت و او را از این منصب خلع کرد که این موضوع زمینه ساز جنگ دو طرف شد.

در این جنگ که به نبرد صفین مشهور شد، معاویه در آستانه شکست از سپاه امام اول شیعیان قرار گرفت اما با میانجیگری عمروعاص قرآن بر نیزه کردند و موضوع حکمیت مطرح شد. نتیجه این حکمیت خلع امام اول شیعیان از خلافت و تحکیم حکومت معاویه در شام بود.

نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه می گوید با شبیه دیدن وضعیت امروز ایران با زمان جنگ صفین، خواستار "مقاومت" مردم شده است.

در هفته های اخیر مقام های سیاسی و نظامی ایران خواستار مقاومت مردم در برابر تحریم های صورت گرفته شده اند و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران و آیت الله خامنه ای رهبر این کشور، تحریم های جهانی را فرصتی برای استقلال و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی توصیف کرده اند.

مطالب مرتبط