جوانفکر دلیل اجرا نشدن حکم خود را 'وجود ولی فقیه در راس نظام' دانست

حق نشر عکس MEHR
Image caption علی اکبر جوانفکر، در دهه ۱۳۷۰ مدت ها به عنوان خبرنگار ویژه آیت‌الله خامنه ای در دفتر رهبر ایران کار می کرده و جزو افراد مورد اطمینان او بوده است

علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای رئیس جمهور ایران، مدیر موسسه مطبوعاتی ایران و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا، گفته است "از آنجا که در رأس نظام اسلامی، ولی فقیه عادل و باتقوا وجود دارد" حکم قضایی محکومیت وی "در فرایندهای قضایی به مرحله اجرا درنیامده است".

آقای جوانفکر روز ۲۴ تیر (۱۴ ژوئن) در یادداشتی در سایت روزنامه ایران، افزود که "جوسازان و تبلیغاتچی‌های وابسته به جریان زیاده‌خواه" به خاطر نارضایتی از عدم اجرای این حکم، وی را به "قانونگریزی و فرار از مجازات" متهم می کنند.

مدیر عامل خبرگزاری دولتی ایرنا و همفکران او، که از سوی منتقدان خود در جناح محافظه کار اعضای "جریان انحرافی" توصیف می شوند، این منتقدان را با عباراتی از قبیل "جریان تمامیت خواه" توصیف می کنند.

در فروردین ماه گذشته، غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه گفته بود که حکم قضایی آقای جوانفکر به بخش اجرای احکام دادسرا رفته و به مرحله اجرا در خواهد آمد، اما این حکم با گذشت بیش از سه ماه هنوز اجرا نشده است.

احکام صادر شده علیه جوانفکر

دادگاه کیفری استان تهران، در آبان ماه ۱۳۹۰مدیر موسسه مطبوعاتی ایران را به یک سال حبس و سه سال محرومیت از هرگونه فعالیت مطبوعاتی محکوم کرد.

این دادگاه علی اکبر جوانفکر را به خاطر "انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی در ویژه ‌نامه ای با عنوان خاتون" به شش ماه حبس و برای "انتشار مطالب و تصاویر خلاف عفت عمومی در این ویژه‌نامه" به ۶ ماه دیگر زندان محکوم کرد.

در پی انتشار ویژه نامه روزنامه ایران به نام "خاتون ۱" در مرداد ماه سال گذشته، عده ای از محافظه کاران، دست اندرکاران این ویژه نامه را متهم به زیر سوال بردن "چادر سیاه" کردند که در جمهوری اسلامی، از آن به عنوان "حجاب برتر" یاد می شود.

در واکنشی دیگر، در دی ماه سال گذشته دادگاه انقلاب اسلامی آقای جوانفکر را به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی ایران به یک سال حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت در عرصه های مختلف محکوم کرد، هرچند بعدا جزئیات بیشتری در مورد این حکم منتشر نشد.

به عقیده برخی ناظران، تاخیر خبرگزاری ایرنا در انتشار حکم رهبر جمهوری اسلامی در ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران و تشکیک در اصالت حکم منتشر شده در سایر رسانه ها از جانب آیت الله خامنه ای، در محکومیت قضایی جدید علی اکبر جوانفکر تاثیر داشت. آقای مصلحی، در اواخر فروردین ۱۳۹۰ توسط محمود احمدی نژاد برکنار شد اما با مخالفت رهبر ایران با این تصمیم، پس از چند روز به وزارت اطلاعات برگشت.

اوایل تیرماه امسال نیز علی‌اکبر کسائیان، دبیر هیات منصفه مطبوعات تهران، گفت که دادگاه مطبوعات علی اکبر جوانفکر را به خاطر شکایت نیروی انتظامی از وی مجرم شناخته و مستوجب تخفیف ندانسته است.

نیروی انتظامی ادعا داشت که ویژه نامه "خاتون"، با زیر سوال بردن عملکرد این نیرو در برخورد با حجاب، موارد خلافی را به پلیس ایران نسبت داده است.

علی اکبر جوانفکر در یادداشت امروز خود در سایت روزنامه ایران، بدون توضیح بیشتر در مورد ارتباط میان اجرا نشدن احکام صادر شده علیه خود و قرار داشتن "ولی فقیه عادل و باتقوا در رأس نظام اسلامی"، این حکام را ناعادلانه توصیف کرده است.

آقای جوانفکر، در دهه ۱۳۷۰ مدت ها به عنوان خبرنگار ویژه آیت الله خامنه ای در دفتر رهبر ایران به کار مشغول بوده و جزو افراد مورد اطمینان او بوده است.

مطالب مرتبط