کبودوند 'دست به اعتصاب غذای خشک زده است'

محمد صدیق کبودوند
Image caption آقای کبودوند دست به اعتصاب غذای خشک زده است

همسر محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که از ششم خردادماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده بود اما مایعات می نوشید، می گوید که او از شامگاه شنبه ۲۴ تیرماه اعتصاب غذای خشک خود را آغاز کرده است.

پریناز حسنی، همسر آقای کبودوند با اعلام این خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: " امروز (یک شنبه ۲۵ تیرماه) برای رسیدگی به وضعیت همسرم به دادسرای اوین مراجعه کردم، بعد از چهار-پنج ساعت معطلی، آقای کبودوند را از بهداری آوردند. او سرگیجه و سردرد داشت و بسیار لاغر شده بود. او گفت که اعتصاب غذای خشک کرده و به سختی کلمات را ادا می‌کرد."

آقای کبودوند بعد از آنکه اجازه دیدار دوباره فرزند بیمار خود (پژمان کبودوند) را نیافت، اعلام کرد که دست به اعتصاب غذا می‌زند. فرزند آقای کبودوند به بیماری خونی صعب العلاج مبتلا است.

محمدصدیق کبودوند در دادگاه انقلاب تهران به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره "سازمان حقوق بشر کردستان" و فعالیت در آن به تحمل ده سال و به جرم تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس محکوم شده و دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم ده سال حبس آقای کبودوند را تایید کرده است.

آقای کبودوند به ناراحتی حاد ریوی مبتلاست و در طول پنج سال گذشته دو بار در زندان اوین دچار سکته شده است.

پزشکان زندان گفته‌اند که درمان آقای کبودوند در زندان میسر نیست.

به گفته همسر آقای کبودوند، عفونت کلیه این زندانی سیاسی، در پی اعتصاب غذا شدیدتر شده است و خانواده که نگران وضعیت فرزندشان هستند در حال حاضر به شدت نگران وضعیت جسمی آقای کبودوند هستند.

خانم حسنی همچنین گفت که ماموران اعزام به بیمارستان قرار بوده آقای کبودوند را چهارشنبه به بیمارستان منتقل کنند، اما آقای کبودوند با انتقالش با دستبند به بیمارستان مخالفت کرده و حاضر نشده است که به بیمارستان برود.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز گذشته در بیانیه‌ای خواستار آزادی این فعال حقوق بشر شده بود.

مطالب مرتبط