تنش تازه در روابط ایران و عربستان در پی ناآرامی‌های قطیف

حق نشر عکس Reuters
Image caption شیعیان سعودی که بیشتر در مناطق نفت خیز شرق این کشور ساکن هستند خواستار برخورداری از حقوق بیشتری هستند

نا آرامی های اخیر در منطقه قطیف در عربستان سعودی واکنش رسانه ها و مقامات ایرانی را به دنبال داشته است. در تازه ترین مورد فراکسیون رهروان ولایت (فراکسیون اکثریت) مجلس شورای اسلامی با انتشار بیانه ای از سازمان ها و نهادهای بین المللی خواسته اند که از "مبارزات" مردم عربستان حمایت کرده و از اعمال خشونت علیه آنها جلوگیری کنند.

محمد بیاتیان، نماینده بیجار و دبیر کمیسیون صنایع مجلس ایران هم گفته است: "شمارش معکوس سرنگونی رژیم آل سعود شروع شده است."

روزنامه کیهان نزدیک به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، در تیتر نخست شماره امروز یکشنبه ۲۵ تیر (۱۵ ژوئیه) خود از "اعلام جمهوری آزاد در شرق عربستان" خبر داده با اشاره به اعتراضات اخیر در این کشور نوشته است: "رژیم سعودی از وحشت گسترش اعتراضات به دیگر شهرها، سرکوب معترضان را شدت بخشیده است."

اما علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران پیش تر گفته بود که ممکن است اختلافاتی میان ایران و عربستان سعودی وجود داشته باشد، اما "اختلافات موجود باید از راه گفتگو و مذاکره حل و فصل شود."

آقای لاریجانی رابطه خوب با عربستان را دارای اهمیت استراتژیک ویژه ای برای ایران دانسته بود.

از زمان آغاز جنبش های اعتراضی در خاورمیانه و شمال آفریقا، عربستان سعودی هم شاهد اعتراضات پراکنده شیعیان این کشور که گفته می شود ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهند، بوده است.

حق نشر عکس b
Image caption سیاست های متفاوت ایران و عربستان در قبال اوضاع سوریه ، و طرح استقرار سپر دفاع موشکی در خلیج فارس هم از جمله موضوعاتی است که در ماههای اخیر بر تنش در روابط دو کشور افزوده است

شیعیان سعودی که بیشتر در مناطق نفت خیز شرق این کشور ساکن هستند، خواهان برخورداری از حقوق برابر با اکثریت سنی مذهب هستند.

وضعیت شیعیان ساکن عربستان و بحرین، از موضوعات مورد مناقشه میان ایران و عربستان بوده است.

سیاست های متفاوت ایران و عربستان در قبال اوضاع سوریه ، و طرح استقرار سپر دفاع موشکی در خلیج فارس هم از جمله موضوعاتی است که در ماههای اخیر بر تنش در روابط دو کشور افزوده است.

در حالی که عربستان سعودی و قطر از پیشنهاد مسلح کردن مخالف دولت سوریه حمایت کرده اند.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران گفته بود که ایران از حکومت بشار اسد به دلیل حمایت از "خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی" دفاع خواهد کرد.

مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم گفته بود: "ارتجاع عرب و سایر کشورهایی که در ناآرامی های سوریه نقش داشته اندباید تنبیه شوند."

در همین حال روزنامه واشنگتن پست درمقاله ای با اشاره به اوضاع بحرانی خاورمیانه نوشته است: "عربستان سعودی به بعضی از مقامات نظامی، امنیتی خود هشدار داده که مرخصی تابستانی خود را لغو کنند."

به نوشته این روزنامه، چنین اقداماتی می تواند منعکس کننده نگرانی مقامات سعودی از بروز درگیری های نظامی احتمالی با ایران باشد.

مطالب مرتبط